cWallen zijn hoop zand' Huizen Lievenspolder tijdelijk in de verhuur ■VLAANDEREN 7 Deuren Oostsluis Terneuzen na tien jaar vervangen uit en alle scheepvaart is dan aan gewezen op de Oost- en West- sluis. Als alle voorbereidingen zijn ge troffen, hijst de kraan van De Klerk de derde sluisdeur voor het oog soepel uit zijn element. De deur wordt op een ponton gezet voor transport naar onderhoudsbe drijf Drecht Coating Services (DCS) in Moerdijk. Heijmans-pro- jectleider Marijnissen geniet er van. „Ik vind dit schitterend werk. Alles is groot, de sluis, de kraan. Het weer zit deze dagen ook nog mee. En als na afloop alles weer goed zit en de sluis functioneert, ben ik tevreden." Sluisdeuren verwisselen wordt ook nooit routine, laat de ene te genvaller zien. „Het is niet onvei lig geweest, er is geen letsel", stelt Marijnissen nuchter vast, „en dat is toch het belangrijkste." Een routineklus wordt het nooit, het verwisselen van sluisdeuren. Dat maakt het zo mooi, vindt projectleider Kees Marijnissen. Dat er dan iets niet helemaal verloopt zoals verwacht, hoort er ook bij. Bij de bediening van de sluis is ook nooit gebleken dat er iets mis was." Een probleem is er om opgelost te worden. Marijnissen en zijn col lega's zijn daar woensdag volop mee bezig. Vooraf is door Rijkswa terstaat bekend gemaakt dat de scheepvaart rekening moest hou den met een stremming van de Oostsluis gedurende veertig uur. Dat kan wel eens uitlopen. De scheepvaart kan in Terneuzen ook altijd nog gebruik maken van de Westsluis en bij vloed van de Mid- densluis. De derde sluisdeur hangt woens dagochtend in de takels van de drijvende kraan van De Klerk uit Werkendam. De deur weegt schoon aan de haak negentig ton. De deuren zitten er nu tien jaar in. Ze zijn in die jaren zeker zwaar der geworden door aangroei van onder meer mosselen en door slib- ophoping. „Tien tot vijftien ton is er wel bijgekomen", schat omge vingsmanager Roy van de Voort van Rijkswaterstaat. Het is één van de redenen om de sluisdeuren te verwisselen. Na tien, hooguit twaalf jaar zijn ze toe aan groot onderhoud. „We wil len de Oost- en Westsluis ook in optimale conditie hebben, voordat de bouw van de Nieuwe Sluis be gint", kijkt Van de Voort vooruit naar het huzarenstukje dat najaar 2017 moet beginnen en tot 2021 duurt. De Middensluis gaat er dan Van te voren kun je al les nog wel zo goed uitzoeken, een tegen valler^'e) ligt altijd op de loer bij een me gaklus. Het verwisselen van de vier buitensluisdeuren van de Ter- neuzense Oostsluis is zo'n mega klus. Na het uithijsen van de twee de deur komt de tegenvaller aan het licht. Het draaipunt van de deur blijkt beschadigd. Specialisti sche onderdelen zijn nodig om het euvel te verhelpen. Voor de bouw van de Nieuwe Sluis, moeten de andere sluizen spie en span zijn Kees Marijnissen, projectleider namens aannemer Heijmans, blijft er rustig onder. Duikers heb ben vooraf de deuren grondig geïnspecteerd. Zij hebben de be schadiging niet gezien. „Logisch", reageert Marijnissen. „Je kunt dat ook pas zien, als de deur eruit is. wandelpaden en dorpjes als Osse- nisse, Perkpolder, Walsoorden, Paal en Emmadorp) oogstten lof van de commissieleden, maar ze hadden wel de nodige aanvullin gen. Met name het 'spannender maken' van de vestingwerken Het opzetten van een kanoroute van de binnenvest naar Paal was ook een veelgehoorde wens. CDA'er Karei Martinet pleit daarnaast voor het openstellen van een groter deel van het Ver dronken Land van Saeftinghe, het Groot Eiland en de dijk bij Ossenisse. Jordy Alvarez (Groot Hontenisse) brak een lans voor het snel opschonen en opspuiten van de strandjes bij Perkpolder en Walsoorden. De SP mist in het ontwerpplan juist aandacht voor stilte en rust. Wethouder Diana van Damme beloofde de wensen van de frac tieleden mee te nemen in het de finitieve Toeristisch Ontwikke lingsplan. Wie tijdelijk tegen een schappelij ke huurprijs een woning wil hu ren, kan zijn slag slaan in de Lie venspolder in Terneuzen. Woningcorporatie Clavis gaat een deel van de wijk - onder meer de Rozen-, Anjer- en Goudsbloem straat - herstructureren. In totaal 117 verouderde huizen worden de komende jaren vervangen door 95 moderne, energiezuinige wonin gen. Zo'n 25 huizen staan al leeg. Een aantal daarvan staat nu te huur via VVB Wonen in Goes. „We willen de wijk in afwach ting van de werkzaamheden leef baar houden", verklaart Jeannot Bechger, manager klant en wijken bij Clavis. „Dat kan het beste door lege woningen in afwachting van sloop te laten bewonen." VVB Wonen doet de verhuur, omdat die dat kan op andere voor waarden dan een woningcorpora tie als Clavis en omdat die huur ders ook kan selecteren. Twaalf leegstaande huizen wor den momenteel aangeboden a 375 euro per maand. Er geldt wel een inkomensgrens van 20.000 euro voor één- en 30.000 euro voor meerpersoons- huishoudens. „Er is momenteel geen meter van de wallen die voldoet aan het pro fiel van echte vestingwerken. De wallen zijn een hoop zand. Doe daar wat aan, zet er bijvoorbeeld weer kanonnen op", zeggen de fracties van het CDA en de PvdA. De speerpunten in het ont werp Toeristisch Ontwikkelings plan (profileren van de Wester- schelde, Staats-Spaanse Linies, grensoverschrijdende fiets- en Vestingwerken Hulst moeten een stuk 'spannender' worden moet van enkele fracties hoge prioriteit krijgen. „De vesting zo veel mogelijk recreatief benut ten", aldus PvdA'er Rob Lambert. donderdag 26 mei 2016 Voorbereidende werkzaamheden voor het uithijsen van één van de vier sluisdeuren aan de Wester- schelde-kant van de Oostsluis bij Terneuzen. foto ronald den dekker 'Dit werk blijft altijd prachtig' Harmen van der Werf Terneuzen Roy van de Voort, Rijkswaterstaat Wil de gemeente Hulst zich op toeristisch gebied in de kijker spelen, dan moet de vesting no dig aangepakt worden. Sheila van Doorsselaer Hulst Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81