Driessen onterecht gescreend door AIVD 6 NI ÖZCAN AKYOL Column In de auto, op weg naar een zie ke vriendin, bekeek ik mezelf in de binnenspiegel. Mijn ogen dreven op zwarte schoteltjes, het haar op mijn wang was veel te lang. Als ik niet aan het werk ben, ontferm ik me over onze baby, die last heeft van maagzuur en kramp- jes, waardoor ze veel moet huilen. Volgens de specialisten zijn het na re baby kwaaltjes, we moet wach ten tot haar lichaam volgroeid is. Ik parkeerde de auto slordig langs een stoep en schuifelde heel langzaam naar mijn bestemming, terwijl ik op WhatsApp aan mijn verkering vroeg hoe het met onze dochter ging. Ik kreeg een foto op gestuurd, waarop Mia, rood aange lopen, aan het huilen en krijsen was. De zieke vriendin deed open. Ze had iets langer haar dan de vo rige keer, omdat de chemothera pie wegens uitzaaiingen was ge staakt en ze nu een experimentele kuur onderging. De kans op volle dig herstel was mi nimaal, en toch: zij wilde bij het kleine percenta ge mensen ho- i dat de kan ker wél overleefde. Ik luisterde aandachtig en bestudeerde onwillekeurig haar woonkamer, die vooral op viel door alle levendige planten. En toen vroeg ze ineens hoe het met ons ging, meer bijzonder met Mia. Ik wilde iets zeggen over reflux en slapeloze nachten, dat we echt gesloopt zijn, maar het kwam alle maal banaal over. De alledaagse problemen van het jonge ouder schap waren lachwekkend vergele ken met haar ziekte. Omdat ze aandrong, vertelde ik bezwaard over hoe mijn werk veel stressvoller was geworden door de aanwezigheid van een pasgeboren baby. Daarna legde ik uit dat ik geen cadeau of bloemen had mee genomen, omdat er simpelweg geen tijd voor was. Een boeket van het tankstation leek me onge past - dat zou zij als connaisseur meteen herkennen. Ze stelde me gerust en verzeker de me dat ze juist heel graag naar de problemen van anderen luis tert, dan kan ze tenminste even aan haar eigen realiteit ontsnap pen. Een uur later stond ik weer bui ten, nadat ik schoorvoetend mijn hart had gelucht. Eenmaal bij de auto kreeg ik een nieuwe foto bin nen, deze keer lachte Mia haar tan deloze mond bloot. De opluchting die ik eerder voelde, verdween meteen en maakte plaats voor een allesoverheersende somberte. Ze wilde bij het kleine percentage horen dat de kanker wél overleefde Driessen, eerder tweede man bij Europol en hoofd van de Nationa le Recherche, kreeg in 20t2 de pres tigieuze taak om de Nuclear Secu rity Summit (NSS) voor te berei den, de grootste veiligheids operatie ooit in ons land gehou den. Hij was verantwoordelijk voor de veiligheid van onder ande ren president Obama en bonds kanselier Merkel. De taak was niet aangewezen als vertrouwensfunctie; Driessen hoefde niet vooraf gescreend te worden. De AIVD besloot later tóch zo'n onderzoek te doen. De uitkomst bleek negatief: Driessen had in 2011 bij Europol vertrouwe lijke info over een sollicitatieproce dure doorgespeeld. De AIVD wil de niet instaan voor zijn integri teit, Binnenlandse Zaken weiger de daarop een verklaring van geen bezwaar. Driessen moest zijn func tie neerleggen. De Raad van State rehabiliteert hem nu: de AIVD-screening had nooit mogen plaatsvinden. Dries- sens advocaat Mariska Aantjes is verheugd. „Mijn cliënt heeft enor me schade ondervonden en is in de media door het slijk gehaald. Ten onrechte." Ze noemt de han delswijze van de AIVD extra merk waardig nu de veiligheidsdienst pas onderzoek deed toen Driessen al lang en breed was gestart met zijn werk als NSS-projectleider. ij is boomlang, Neder lands, atheïst en hoogleraar kinderin- fectiologie-immuno- I logie aan de Vrije Universiteit (VU) van Amster dam. Haar vrouw is klein ('verti caal uitgedaagd', grapt ze daar zelf over), Zuid-Afrikaans, pries ter en dochter van Desmond Tu tu, de eerste zwarte aartsbis schop van Zuid-Afrika en goed lachse Nobelprijswinnaar voor de Vrede. Hun spraakmakende huwelijksinzegening op 7 mei in Zuid-Afrika - na een eerdere plechtigheid in Nederland, eind vorig jaar - zorgt voor herrie bin nen de Anglicaanse kerk. Want Mpho Andrea Tutu, die de roeping van haar vader volgde en jarenlang priester was in de Anglicaanse kerk in Zuid-Afrika en ook preekt in de Verenigde Staten, heeft door haar huwelijk met de Nederlandse Marceline van Furth haar ambt moeten op zeggen. Ze deed dat zelf voordat het priesterschap haar formeel kon worden afgenomen, want de Zuid-Afrikaanse Anglicanen er kennen het homohuwelijk niet. De vader van de bruid, Desmond Tutu, gaf het spraakmakende hu welijk zijn 'vaderlijke zegen'. De vrouwen zouden elkaar hebben leren kennen via goededoelen- werk in Zuid-Afrika. Vervelend Via de woordvoering van de Vrije Universiteit laat hoogleraar Van Furth weten dat ze het alle maal 'erg vervelend' vindt voor haar partner. Verder geen com mentaar, beiden hebben hun ei gen activiteiten in Nederland en Zuid-Afrika waar Mpho Tutu be stuurslid is van de goededoelen- stichting van haar vader. Mpho Ik zou geen god aanbidden die homofoob is, zo diep zijn mijn gevoelens hierover donderdag 26 mei 2016 Slaoeloos Politiecommissaris Tom Dries sen heeft zijn functie als project leider van de Nucleaire Top in 2012 ten onrechte neer moeten leggen. De AIVD had hem een verklaring van geen bezwaar niet mogen onthouden, stelt de Raad van State in hoger beroep. David Bremmer Den Haag Lesbische liefde van dochter Tutu doet kerk kraken Bob van Huët Amsterdam Desmond Tutu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6