Plompe Toren twee weken in de steigers Wachten op jeugdhulp SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Qua ingrediënten kan kok Kees Krijger alle kanten op. Het is vooral de presentatie die bij Parkinsonpatiënten lastig is. U PARKINSONBIJEENKOMST AANDACHT VOOR SLIKPROBLEMEN A Het mooie is dat je eigenlijk alle ingrediënten kunt gebruiken. Als het maar goed weg te slikken is Zoet én hartig. Kok Kees Krijger kan lekkere hap jes maken voor mensen met Parkinson. Grootste uitdaging zit 'm vooral in de pre sentatie. „Amuseglaasjes die te klein zijn om goed vast te houden als je trillende handen hebt. Daar denk je normaal niet aan." Cateraar Krijger, tevens beheer der van het Tonnenmagazijn in Brouwershaven, werpt zich de ko mende tijd op recepten die ge- schikt zijn voor mensen met Par kinson. Dat doet hij voor de stich ting Nico Job Beije die woensdag 8 juni een bijeenkomst houdt in het Tonnenmagazijn over slikpro- blemen bij Parkinsonpatiënten en waar ook voedingsadviezen wor den gegeven. Met collegakok Rinus Kloet maakt Krijger ter plekke hapjes en smoothies klaar. Vezel- en energie rijk. „En niet te ingewikkeld, zo dat mensen er ook thuis mee aan de slag kunnen." Vaak melden mensen met Par kinson zich in eerste instantie bij een logopedist omdat ze een zach tere stem krijgen of omdat hun mimiek minder wordt. „In een la ter stadium kunnen ook slikpro- blemen ontstaan. Dat is in de eer ste plaats lastig bij de inname van pillen, maar ook bij het eten is het een probleem", weet logopediste Monique Schol. Als mensen dan ook nog eens te kampen hebben met trillende handen kan de lust om te eten ze vergaan. Samen met diëtiste Louise de Ronde geeft Schol tijdens de Park- insonbijeenkomst vooral heel veel praktische tips. „Hoe kun je mak kelijker pillen slikken. En welk voedsel is goed kauwbaar of hoe kun je voedsel beter en veiliger verwerken?", somt Schol wat voor beelden op. „Heel praktisch alle maal. Maar het zijn wel tips die er- voor kunnen zorgen dat de kwali teit van leven langer goed blijft." Zowel Schol als De Ronde zijn ver bonden aan ParkinsonNet; een bundeling van zorgverleners die gespecialiseerd zijn in de behande ling en begeleiding van Parkinson patiënten. Voor Krijger is de materie nieuw, al heeft hij 32 jaar lang als instellingskok zo'n 1500 maaltij den per dag gekookt. „Inclusief al lerlei diëten, maar dit heb ik nooit eerder gedaan. Het mooie is dat je eigenlijk alle ingrediënten kunt ge bruiken. Noten, zaden, kwark, Griekse yoghurt, zalm, noem maar op. Als het maar goed weg te slikken is. Daar valt best een leuk hapje van te maken." BIJEENKOMST BURGHSLUIS Aan de Plompe To ren, aan de oever van de Ooster- schelde bij Burghsluis, wordt deze en volgende week onderhoud ver richt Het meeste werk zit in de voe gen aan de buitenzijde van de to ren. De afgelopen jaren liet het voegsel op steeds meer plekken los. Ook de stenen op het dak en aan de onderzijde van de toren worden deels vervangen. De werkzaamheden worden uit gevoerd door bouwbedrijf Quant uit Zierikzee dat gespecialiseerd is in restauraties. Tijdens de restauratie blijft de toren toegankelijk voor bezoekers, meldt beheerder Natuurmonu menten. Wel ziet de toren er tij dens de restauratie iets minder fo togeniek uit, vanwege bouwmate riaal en machines rond de toren. De restauratie kost zo'n 4000 euro en wordt betaald door Stichting Monumenten Schouwen-Duive- land. Het werk moet eind volgen de week klaar zijn. De Plompe Toren werd in 2014 opnieuw ingericht door Natuur monumenten. De laatste renova tie dateert van 1997 en werd be taald door de Juniorkamer. In 1936 knapte jonkheer Van Citters de to ren op en liet er de zolders in ma ken. De toren is in 1434 gebouwd. Zeventien van de 200 aangeschre ven Schouwse jongeren vulden de vragenlijst in. „Daarvan heb ben er vijf de vraag over wachttij den beantwoord. Slechts drie jon geren gaven aan dat ze lang moes ten wachten", relativeert gemeen tewoordvoerster Sandra Strot kamp. Het gemeentebestuur laat weten dat zij op hun beurt soms stuiten op wachtlijsten bij de zorgaanbieders. Bij de inkoop van zorg willen zij daar in het vervolg afspraken over maken. Wij zijn er op gericht cliënten zo spoedig mogelijk te helpen „Wij zijn er op gericht om cliën ten zo spoedig mogelijk te hel pen", melden B en W. Iets meer dan de helft van de jongeren zegt dat ze veel moeite moesten doen om de juiste hulp te krijgen. Dat blijkt echter niet uit de waarde ringscijfers. De toegang tot de hulp wordt met een 7,3 gewaar deerd. Landelijk is dat een 6,8. De kwaliteit van de verkregen hulp krijgt een 7,4. In een eerder on derzoek was dat 7,1 en het lande lijk rapportcijfer is 6,7. Een kwart zegt dat de hulpverlening is ver beterd sinds de gemeente daar voor verantwoordelijk is. Het on derzoek staat in de voortgangs rapportage sociaal domein, die 9 juni wordt besproken in de raads commissie. De gemeente heeft dinsdag een nieuwe enquête van de Kinderombudsman verstuurd. donderdag 26 mei 2016 Esme Soesman Als voormalig instellingskok mét zijn papieren als dieetkok op zak draait Kees Krijger zijn hand niet om voor het uitdokteren van wat speciale recepten. Hier in het Tonnenmagazijn. foto dirk-jan gjeltema De bijeenkomst van de stichting Ni co Job Beije is woensdag 8 juni in het Tonnenmaga zijn in Brouwersha ven. De middag duurt van 14.30 tot 16.30 uur. Logopediste Moni que Schol en diëtis te Louise de Ronde geven een presen tatie. Kees Krijger maakt aansluitend lekkere hapjes klaar, laat ze proe ven en geeft recep ten weg. Deelname aan de middag is gratis. Aanmelden vóór woensdag 1 juni, via: voorzitter@- stichtingnicojobbe- ije.nl. Of telefo nisch via: 0111- 413302 onder ver melding van naam, adres, telefoonnum mer en aantal per sonen. Met deze bijeen komst geeft de stichting Nico Job Beije gehoor aan de oproep nog eens iets te organi seren, na het sym posium van vorig jaar. Renessenaar Nico Beije leed aan de ziekte van Par kinson. Na zijn over lijden liet hij geld na voor onder meer wetenschappelijk onderzoek. Speciale Kapjes in de maak Enkele Schouwen-Duivelandse jongeren met problemen heb ben vorig jaar twee tot vier maanden moeten wachten op hulp. Dat blijkt uit een enquête van de Kinderombudsman. Ton van den Nouweland Zierikzee —College van B en W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67