Caribische zonvakanties 5 Zanger Eagles of Death Metal gehekeld om uitspraken over moslims 549 599 699 699 Hij zag hoe 89 fans werden vermoord door terroristen. Nu krijgt zanger Jesse Hughes zware kritiek en wordt hij geweigerd door festivals. Is de ophef terecht? Wij gaan hem niet weigeren. Hughes heeft het recht om zijn mening te uiten De wereld sloot Jesse Hughes zeven maan den geleden in de ar men. De zanger van Eagles of Death Me tal, de band die optrad toen terro risten de Parijse popzaal Bataclan binnendrongen en 89 mensen ver moordden, werd het gezicht van de veerkracht en verzoening na de aanslag. Radiostations in heel Europa draaiden zijn nummers en toen U2 hem tijdens een uitverkocht concert op het podium vroeg, volg de een minutenlange ovatie. „Dit is onze broeder", zei U2-zanger Bo no. „Zijn leven is voor altijd ver bonden met Parijs." Maar Parijs houdt allang niet meer van Jesse Hughes. En dat heeft alles te maken met de uit spraken die hij de voorbije maan den - en in het bijzonder afgelo pen weekeinde - deed in inter views. De beveiliging van de Bata clan zou betrokken zijn geweest bij de aanslag, zei Hughes. De ter roristen waren al ver voor zijn con cert binnengelaten. „En buiten zag ik moslims juichend over straat lopen toen de aanslag nog gaande was. Dat moet gecoördi neerd zijn." De islam, zei Hughes ook nog, is geen religie maar een ideologie. „Onze angst om moslims te bele digen is het grootste wapen dat terroristen hebben. Het Westen is blind voor moslims die gebruik maken van onze naïviteit." Voor twee Franse festivals waar Eagles of Death Metal deze zomer zou optreden, is de maat nu vol. „Aangezien we het totaal oneens zijn met de uitspraken van Jesse Hughes, hebben we besloten zijn optreden te schrappen", luidt de korte verklaring. De Franse film maker Ismael El Iraki, een van de overlevenden van de Bataclan-aan- slag, leverde gisteren in een open brief felle kritiek op de zanger. „Je bozemoslimcomplottheorie heeft een gevoelige wond opengereten", schrijft hij. „Wees geen prediker van haat." Een andere overleven de, Tony Scott, zegt dat Hughes 'niet lijkt te zien hoeveel pijn hij veroorzaakt'. „Misschien wil hij de campagne van Donald Trump ondersteunen." Moet de zanger van Eagles of Death Metal, die voor de aanslag overigens al uitgesproken rechts was, kunnen zeggen wat hij wil? Of gaan zijn uitspraken te ver, en is de Franse woede terecht? „Wij gaan hen in elk geval niet weige ren", zegt Bente Bollmann van Lowlands, het Nederlandse festi val waar de band deze zomer óók optreedt. „We hebben hen ge boekt vanwege hun muziek, niet vanwege hun politieke opvattin gen. Ik begrijp de discussie, maar Hughes heeft het recht om zijn mening te uiten. Wat hij heeft ge zegd, is niet strafbaar. En daarom voor ons geen reden om hen te weren." Dat vindt muziekkenner Leo Blokhuis te makkelijk. „Ik vind niet dat je kunt wegkomen met: het gaat ons om de muziek, niet om hun mening. Menig rapper is al van festivals geweerd vanwege homofobe uitspraken. Dit is het ri sico als je heftige uitspraken doet, en dat is wat Hughes doet. Ik vind het goed dat ergens een grens wordt getrokken." Dat betekent niet dat Blokhuis de Franse weige ring van de band terecht vindt. Hij noemt het een 'ontzettend in gewikkeld vraagstuk'. „Ik ben blij dat ik niet in de schoenen van die organisatie sta. Hughes heeft vo- rig jaar verschrikkelijke dingen ge zien. Bovendien kijken wij er wel met een erg Europese bril naar. Deze band komt uit Amerika: wat zij links noemen, is bij ons de WD. En ik vind zijn uitspraken ook weer niet zó extreem. In Ne derland denken genoeg mensen ook zo over de islam." Toch had Hughes zich nooit zo moeten uitlaten, vindt ook Jan Smeets, grote man achter het Pink pop-festival. Daar trad Eagles of Death Metal vorig jaar nog op, een paar maanden vóór de aanslag. „Ik zeg niet wat ik zou doen als we ze nu geboekt hadden, want dan loop ik m'n collega's voor de voe ten. Maar het zijn ontzettend on verstandige uitspraken van Hughes. Ik vind het wel degelijk van belang wat voor politieke uit latingen een artiest doet, want je geeft zo iemand een podium. Wij kijken daar altijd heel scherp naar. En deze uitspraken vind ik heel precair. Het is een pijnlijke affai re." De wereld is Kras Last minutes! Ga naar Kras.nl/zonvakantie of bel 0900-96977ocpg donderdag 26 mei 2016 De held van de Bataclan is ineens uit de gratie Peter Groenendijk Rotterdam/Parijs Bente Bollmann, Lowlands Jesse Hughes foto owen sweeney Het publiek in de Bataclan, vlak voor de aanslag, met rechtsonder briefschrijver Ismael El Iraki. Mexico - El Tukan Hotel*** Sfeervol hotel met ideale ligging Privé-strand met eigen beachclub Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/31426 Bonaire - Hamlet Oasis Resort**** Ruim complex in groene omgeving Zeer geliefd bij Nederlanders Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/31398 Curasao - Morena Resort**** Luxe villa's en appartementen Ideale ligging bij de Jan Thiel Baai Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/25600 Dom. Rep - Punta Ca na Princess***** Ruim opgezet luxe Adults Only resort Mooie locatie direct aan het Bavaro strand Klantbeoordeling 9,0 Zie: Kras.nl/76113 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. U extra scherp geprijsd! 9 dagen v.a. Dominicaanse Republiek Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5