Muziek en kunst in oud fort 0 Expositie o*a:$ 4 UI Levende standbeelden nemen Domburg zaterdag een dag over. In diverse gedaantes verrassen ruim twintig menselijke beelden het publiek. Ze ontlokken een glimlach, een traan misschien. Het zesde Domburg Statue Festival in het hart van de badplaats kent daarnaast straattheater en muziek. Back to the sixties met The Glitz Kunsten poëzie in Fort Rammekens e kracht van een levend Hl Hl standbeeld is de wisselwer- king met het publiek. Je nodigt om standers uit, maar je dringt je niet op. Het publiek maakt zelf de keuze om in contact met je te komen. In dat contact kunnen hele mooie dingen ontstaan, met alle emoties erin. Soms zelfs heel intiem. Een beeld kan ont roeren, beroeren. Maar als je dat als toeschouwer niet wilt, wandel je ge woon door," vertelt Eveline Beuman van Living Sculptures. Zij is de op- Het is de uitdaging om contact te krijgen met je toeschouwers 4 REDENEN OM UIT TE GAAN richter van het Nijmeegse theaterbu reau dat levende standbeelden en - sculpturen verhuurt en creëert. Een aantal van 'haar' statues is in Dom burg te zien. Eveline treedt zelf sinds 1994 op, als levend standbeeld Terra. Van top tot teen gehuld in 'gestolde lava' neemt zij haar toeschouwers mee in een versteende dans. „Het is de uit daging om contact te krijgen met je toeschouwers. Dat kan door oogcon tact, een subtiele beweging. Of juist door je uitstraling." Glimlachend: „Nee, ik ben zaterdag niet in Dom burg te zien. Daar wil ik graag het overzicht houden over wat er alle maal gebeurt. In de badplaats is onder meer het beeld Aap te zien. Geen mens, maar een le vensechte orang oetan. Hij speelt op het grasveldje van 't Groentje een spel met zijn globe. De wereldbol zoekt al rollend een toeschouwer. Aap en bal zien eruit alsof ze in brons zijn gego ten. Het Lentemeisje lijkt zo weggelo pen uit een weerhuisje. Het kleurige, vrolijke bloemenvrouwtje met mandje en gietertje, vormt een sterk contrast met de Mijnwerker. Helm met lampje en houweel geven de in druk dat hij ieder moment kan afda len in het diepe duister van de kolen mijn. Een stoere kompel die uit staal gemaakt lijkt. Knipoog Een living statue is zeker niet sta tisch. Beweging en stilstand wisselen elkaar af. Een knipoog, een onver wacht knikje. Een spel dat de kijker op het verkeerde been kan zetten. Is ie echt of.Zeker omdat de beelden er verweerd en doorleefd uitzien. Hier en daar wat afgebladderd, ver vuild of verroest. Alsof ze al decennia deel uitmaken van het straatbeeld. Het contrast tussen levenloze uitstra ling en subtiele beweging maakt dat de kijker zich bindt aan het beeld. In een stille communicatie. Behalve de levende standbeel den zijn er zaterdagmiddag ook straatacts in het cen trum van Domburg. Drie Fenixwezens bewegen zich door de het stadshart. Het zwart uit gedoste trio met grote rode snavels wordt vergezeld door een percussie speler. Kleurig en zwierig zijn de Victorian Rebelians. Op één meter Ledeltheater donderdag 26 mei 2016 PZ Beelden die bewegen Annemarie Zevenbergen 44 Eveline Beuman Covers uit de jaren 60, vredige klassieke muziekstukken, kunst werken in het oudste zeefort van Europa en eigentijdse folkpop met af en toe een funky noot: de redactie selecteerde de leukste uitjes voor de komende week. Het stand beeld Aap zal ook in Domburg te zien zijn. FOTO LIVING De Mijnwer ker. FOTO LIVING STATUES The Glitz is een Zeeuws- Vlaamse sixties coverband met ervaren muzikanten die elkaar in eerste instantie von den door hun liefde voor de muziek van Cliff Richard The Shadows. Inmiddels is het repertoire uit gebreid tot hits uit met name de jaren 60, met enkele uit stapjes naar daarvoor en daarna. De Zeeuws-Vlamingen spelen nummers van onder meer The Stones, Elvis Presley, Jerry Lee Lewis, Buddy Holly, The Beatles en Van Morrisson. De eerste optredens van The Glitz waren in 2008. De band speelt inmiddels zes jaar in de huidige bezetting. Vooral de optredens op 'Cliff Richard The Shadows Fan Meeting Holland' maakten zowel op The Glitz als op het publiek veel in druk. Mede door het gebruik van ori ginele Vox gitaarversterkers, echoapparaten en Fender en Burns gitaren benadert The Glitz de authentieke sound van verschillende artiesten uit de jaren 60 heel dicht. De band bracht in 2013 zijn eerste CD uit, Their Sound, met nummers van Cliff Richard en twee nummers van De Mas kers, de Nederlandse beatband ui de jaren 60. De sologitarist van De Maskers, Jan de Hont, was meermaals gast bij en ge tuige van een optreden van de Zeeuws-Vlamingen. The Glitz, zaterdag in Ledel theater Oostburg, aanvang 20.00 uur. In de kazematten van het oude zeefort Fort Rammekens bij Ritt- hem exposeren dertien heden daagse, Franse schilders werk, naar het motto Dertien schilders, eenzelfde verlangen. Zeeuwse dich ters hebben zich laten inspireren door de kunst werken en dra gen bij de ope- t ning zaterdag hun werk voor. De expositie is tot 27 augustus te zien van vrij dag t/m zondag. I I I i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56