Grof, absurd en volslagen onvoorspelbaar Veel cabaret op Netf lix 2 UI WILLEM NIJSSEN Manie Street Preachers Bands Muziekfestival Anywave viert dit jaar haar 36ste verjaardag. Meer dan twintig bands en artiesten laten van woensdag 1 tot en met zaterdag 4 juni van zich horen bij Brogum in Zierikzee. Uitgelicht Het enige écht irritante aan Hans Teeu wen is dat zijn voorstellingen altijd in een flits uitverkocht zijn. Je moet zowat voor de deur van het theater slapen of online kamperen om een kaartje te bemachtigen. Is die man echt zo goed? Normaal kom je dat dus niet te weten. Ruim zevenhonderd Zeeuwen dan weer wel, vanavond, in CCXL Vlissingen. Want daar komt hij langs, met zijn nieuwste, net in première: Echte rancune. geen kunstjes. Teeu wen speelt eigenlijk altijd voor een 4e wand, of noem het een doorkijkspiegel. Hij bouwt die muur tussen hem en zijn publiek door extreem grof, absurd en on voorspelbaar te zijn. Met als gevolg twee groepen fans. Zij voor wie het nooit grof ge noeg kan zijn omdat ze daarop kicken. En zij die graag verrast willen worden door weer een kantje of een facetje dat ze niet kenden. Ik ben bang dat de satire naar de gallemiezen gaat Reken maar dat het vermoeiend is om voor dergelijk publiek te spelen. Het is nooit goed, het moet altijd beter. Ooit in '97 kon Teeuwen daarom een reeks voorstellingen niet afmaken. En in 2005 was hij compleet óp, klaar met spe len. Hij ging films doen (ook regie) en muziek maken, al even ongrijpbaar maar vooral toch jazzy. En Engeland veroveren (en dat is andere koek!). Maar Hans Teeuwen is taai, en kwam te rug. Eerst met Spiksplinter en nu dan met Echte rancune. Hij blijft geniaal absurd, surrealistisch, een muzikale idioot, een haspelaar, imitator met zotte stemmetjes en dwaze gebaren. Ik vind hem méér dan satirisch. Maar hij is ook per soonlijker geworden. Nieuw spanningsveld: la veren tussen confronterend en geestig. Maar al tijd blijft hij de knappe vakman voor wie thea- terwetten net niet gelden. ALBUM TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Muziek Anywave speelde zich voor het eerst afin de vroege ja ren tachtig. Op Schouwen-Duive- land was een festi val toen nog een ver-van-mijn-bed-show. Veel ge beurde er niet. Een terrein met meer dere podia, bands, veel volk. Dat was iets wat je op Pinkpop zag, niet in Zierikzee. Het festival in Landgraaf was dan ook dé inspiratiebron. Een groepje regionale muzikanten reisde namelijk ieder jaar af naar Limburg om nieuwe en gevestigde bands te bewonderen. Zoiets moest ook in Zeeland kunnen, vonden zij. Zo ge zegd zo gedaan: op 27 juni 1981 was Veel van mijn vrienden wonen inmiddels in de Randstad, maar hier komen ze allemaal voor terug PROGRAMMA Anywave geboren. Vice-voorzitter van Anywave, Swen Blikman (24), is van de nieuwe generatie festivalbe zoekers, maar Anywave is ook voor hem een jaarlijks hoogtepuntje op muziekgebied. Hij verheugt zich ont zettend op het feest. De Zierikzeeë- naar zit nu twee jaar in het bestuur, maar loopt al een flinke tijd rond op het festival. Hij groeide ermee op: „De eerste keer dat ik mee mocht met mijn ouders en zus, was ik een jaar of tien. Ik wist niet wat ik zag. Vier jaar later zat ik als vrijwilliger bij de muntjes. Ik heb de afgelopen veertien jaar geen editie gemist." Extraatje Dat geldt overigens voor de meeste muziekliefhebbers op Schouwen- Duiveland. Blikman: „Het extraatje van Anywave, behalve dat er veel goede bands komen, is dat het één grote reünie is. Veel van mijn vrien den wonen inmiddels in Rotterdam, Den-Haag en Utrecht, maar hier ko men ze allemaal voor terug." Als je iemand een tijdje niet gezien hebt, mag je er dus bijna vanuit gaan dat diegene weer opduikt op Anywave. Op de eerste editie in 1981 stonden elf lokale bands, inmiddels rijkt de programmering tot boven de twintig. Ook landelijk bekende acts laten hun gezicht tegenwoordig zien in Zierik zee. Er is dus zeker wat veranderd. Maar wat de organisatie heeft weten 00 WE HJ donderdag 26 mei 2016 PZ Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoorstellingen. Wat: Hans Teeuwen: 'Echte Rancune' Waar: CCXL Vlissingen Wanneer: vanavond, 20.00 uur Hans Teeuwen is een satiricus. En dat is heel wat anders dan een cabaretier. Een satiricus klaagt aan, spuwt gal, vertoont zijn publiek Reageren? uifenfhuis@persgroep.nl Wat zijn de best verkochte cd's van afgelopen week? v. *3 1. Radiohead - A Moon Shaped Pool Album werd afge lopen weekend bijna integraal ge speeld tijdens topshows in HMH. 2. Douwe Bob - Fooi Bar Natuurlijk staat Slow Down er op, naast nog veel meer moois. 3. Gregory Por ter - Take Me To The Alley Je moet echt een ijskonijn zijn om niet te smelten bij deze prachtige, warmbloedige jazzliedjes. BRON: ITUNES NEDERLAND s Hans Teeuwen staat vanavond in CCXL Vlissingen. fototombertels Discoklassiekers op zijn Leonard Cohens en een weergaloos fotoboek van Ed van der Elsken: Mark Roos blijft deze week zo veel mogelijk thuis. De mysterieuze verdwijning van Manie Street Preachers- bandlid Richey James was maandenlang wereldnieuws. Ironisch genoeg brak de band pas echt door toen James werd 'op gegeven' en de bandleden doorgingen als trio. Dat ontwikkelde zich van een schreeuwerige, poli tieke band tot een rockband met stadionallures. Nu de band twintig jaar bestaat is er een fraaie ju bileumbox met hits, b-kantjes en liveopnames. Everything Must Go 20 is verschenen bij Sony Anywave is één grote reünie Sharon van Oost 44 Swen Blikman Woensdag 1 juni Aftrap Anywave door de kinderrockband Ho(o)i. Donderdag 2 juni: Het hoofdprogramma begint 's avonds met de Pontes Pieter Zeeman Band en aansluitend de Anywave Band, samen met fanfare Crescendo. Vrijdag 3 juni: Deze avond spelen Am sterdam Klezmer Band, Jaya the Cat, Sinas, the Royal Engineers en Zuco 103. Zaterdag 4 juni: Slotdag met 16Down, Dieselburner, DJ Edwin, Doe Maar Undercover, Hotel Alpha, Mark Foggo, Pene Corrida, Seks Organs, Skybicy- cle, Soul Sister Dance Revolution, Sunra, de Zeeuwen van Surrender, the Asses, Treehook en Wallace Vanborn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54