Ook Rijk draait op voor Scheldekwartier WALCHEREN 7 NA DE BRAND ECHTPAAR IN NIEUWE WOONWAGEN OP OUDE STEK A Nadat een brand je leven in de as legt, zijn het kleine dingen die het hem doen, weten Karei en Lenie. „Een arm om je heen, een troostend woord." Nieuwe draaimolen te duur, verder met hangmolentje Karei en Lenie van der Linde moeten 'nog een beetje wennen' aan hun nieuwe woonwa gen. Maar ze zijn vreselijk blij dat ze na dik vier maanden 'weer op hun eigen stekkie' aan de Edison- straat middenop de Vlissingse Kenniswerf zijn neergestreken. De brand die net na de jaarwis seling hun woning en loods met draaimolens en voertuigen ver woestte, 'dendert af en toe nog tussen mijn oren door', zegt Karei. En ook Lenie wordt het soms zo maar even teveel. Maar ze zijn toch vooral dankbaar. „We heb ben zoveel liefde, steun en medele ven gekregen. Van vrienden, ken nissen en volslagen onbekenden; van bedrijven en spontane spon sors. Inzamelingsacties op de Mid delburgse Markt en een benefiet dag in de Machinefabriek. Over-wèl-di-gend." Ze hebben een weekje geleden de sleutels van hun tijdelijke ap partement weer min of meer offi cieel overhandigd aan het echt paar De Krijger van ballonnenex- pert Kip en Co. „Hebben we vier maanden in de Bouwen Ewout- straat gebivakkeerd. Geen cent huur betaald en door de hele wijk met open armen ontvangen. Kin deren knikkeren er nog voor de Hij had al een nieu we draaimolen in Polen besteld. Maar Karei zag er uitein delijk toch vanaf. „Als ik hem in Po len liet maken, was een nieuwe molen te betalen. Maar de certificering daar voldoet niet aan de Nederlandse eisen. Om het ding te la ten keuren, was ik nog tien mille extra kwijt. En dat was me te gortig." Karei gaat nu toch met het hangmolen tje, dat hij dit voor jaar tweedehands op de kop tikte, ver der. Hij zag dat eerst niet zitten, om dat het drie uur duurt om de hang- molen op te bou wen en minstens twee uur om hem weer af te breken. Met hulp van wat handige lieden ver wacht Karei het draaimolentje om te bouwen tot een handzamer machi ne. „De molen moet binnen een uur zijn op te zetten en ook weer binnen die tijd zijn af te bre ken. In juli hoop ik er mee op de mark ten te staan." deur, waar vindt je nog zo'n socia le buurt", betoogt Lenie, al weer bijna door emoties overmand. De liefdevolle ontvangst en het medeleven zit voor de rest van hun leven in hun hart. Maar ze zijn toch blij dat ze weer op de Kenniswerf terug zijn. Karei: „Het kon zo stil zijn in de stad. Hier hoor ik weer de vertrouwde gelui den, alles valt weer op z'n plek." Karei geniet als hij met hulp van 'echte vrienden' klust aan het af werken van de nieuwe loods ach ter hun nieuwe woonwagen. Na tuurlijk mist hij vooral zijn twee zelfgebouwde draaimolens, maar hij leerde ook: 'less is more'. Dat door kunstenaars uitgedra gen adagium geldt ook in de woonwagen. De grote verzame ling koperen kannetjes en oude poppen ging geheel verloren. Maar twee miniatuurdraaimolens konden nog worden opgeknapt, hoewel ze niet meer draaien. En de collectie Hummelbeeldjes en Swarovskisnuisterijen, 'soms spon taan van wildvreemden gekre gen', begint al weer ergens op te lijken. Ze pronken in kastjes in de niet van nieuw te onderscheiden woonwagen van de Van der Lin des, die hen na een paar dagen al als een handschoen past. Lenie, met de 'lach en de traan die bij het leven horen': „Ik ben welis waar 65 en Karei is ook al 63. Maar toen de woonwagen werd neerge zet, zei ik tegen hem: Gefelici teerd, we zijn weer opnieuw ge trouwd. We kunnen helemaal overnieuw beginnen." De Rijksoverheid heeft beloofd bij te dragen aan de oplossing voor het grote tekort op het Schel dekwartier in Vlissingen. Dat meldt wethouder John de Jonge. „Hoeveel die bijdrage wordt, zal pas duidelijk worden eind 2017, begin 2018", stelt hij. Die tijd heeft de gemeente no dig om aan te tonen dat de stad bij lange na niet genoeg kan be zuinigen en geld vergaren om de tekorten te dekken. Die geldbijdrage komt naast het extra geld uit het Gemeente fonds om het 'gewone' huishoud boekje van de gemeente op orde te krijgen. Voor 2015 is die extra bijdrage 4.166.0000 euro. De komende ja ren vraagt Vlissingen elk jaar een extra uitkering aan op grond van artikel 12. Daarnaast moet de ge meente spaarzaam uitgeven en hard bezuinigen. De artikel 12-hulp dekt niet de financiële gaten die ontstaan doordat de Vlissingse bouwgron den van de gemeente veel min der geld zullen opleveren dan lang werd gedacht. Naar schat ting 95 miljoen, berekende de ge- Hoeveel de bijdrage wordt, zal pas duidelijk worden eind 2017 begin 2018' meente recent. Veel van dat geld dat Vlissingen nooit zal krijgen, zit in het voormalige Scheldeter- rein dat de gemeente in 2001 kocht van Damen Schelde. Door de bouwcrisis daalde de waarde van de bouwgrond en de aantal len huizen die bouwers er neer willen zetten. Die tegenvaller lijkt 'marktrisi co' voor Vlissingen, maar diverse ministeries, zoals Defensie, Eco nomische Zaken en Volkshuisves ting, zien volgens De Jonge wel in dat zij Vlissingen mede in dat moeilijke parket gebracht heb ben. „Er is toen grote druk gezet op de gemeenteraad om die aankoop te doen", gelooft De Jonge. „De koop was van nationaal belang, voor het behoud van de scheeps bouw, marinebouw, werkgelegen heid maar ook de Vinex-bouwop- gave van volkshuisvesting." 24,50 p.p. donderdag 26 mei 2016 Karei en Lenie weer 'thuis' René Hoonhorst VLISSINGEN HOTEL BRASSERIE MMMMMaandmenu De aankoop van het Scheldeter- rein was van nationaal belang. Omdat de gemeente Vlissingen vijftien jaar geleden met de deal haar nek uit stak, wil het Rijk nu een deel van het miljoenente kort voor haar rekening nemen. Claudia Sondervan Vlissingen —John de Jonge, wethouder Mei Salade met Hollandse kaassoorten Asperges met ham, ei, gekookte krieltjes en botersaus Vanille ijs met aardbeien en slagroom Op vertoon van deze advertentie ontvangt u 2,00 p.p korting op ons maandmenu. www.hoteldeleugenaar.nl LEKKER ANDERS EN PUUR GENIETEN Lenie en Karei van der Linde in hun nieuwe woonwagen aan de Edisonweg. Twee miniatuurdraaimolens, waarvan er een op een tafeltje in de woonkamer pronkt, draaien niet meer, maar hebben de brand overleefd. „Mooi dat we ze nog schoon konden maken." foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39