Fijn naar Cornwall EXAMENS Niks om steil van achterover te vallen Jazz, pop en filmmuziek bij het Het Zeeuws Orkest ZEELAND 5 Havisten hebben gisteren het examen scheikunde afgelegd. Vwo'ers hadden het examen Frans. Claire Risseeuw (17) is klaar met haar havo-examens. „Straks eerst naar mijn vriend, die ik vanwege de exa mens al een week niet heb gezien. En morgen slaap ik lekker lang uit." Om zich niet te vervelen de ze zomer zoekt ze werk in de hore ca. „Serveerster of barjuffrouw lijkt me leuk. Het geld heb ik niet echt nodig maar ik hou van winke len met vriendinnen, in grote ste den. Jurkjes, slippertjes, jassen, die dingen. Verder ga ik nog op va kantie met mijn ouders en broer tje, naar Cornwall. Engeland is leuk, we komen er elk jaar en ik heb er echt zin in." De meeste scholieren zijn al klaar met de eindexamens. Voor de vwo'ers staat van daag nog aardrijkskunde op het programma. Vmbo'ers maken het examen nask 2. Een enkele havist moet nog even blokken voor het exa men tehatex (tekenen, hand vaardigheid en textiel). Wat doe jij hierna? Vreemde talen zijn helemaal zijn ding. Seung-Ri Verstraete (18), leer ling op het Scheldemondcollege in Vlissingen, was dan ook niet ner veus voor het vwo-examen Frans dat hij net achter de rug heeft. „Ik voelde een gezonde spanning maar het was goed te doen. Het exa men bestond uit kortere en langere teksten, met een combinatie van open en meerkeuzevragen. De tek sten gingen onder meer over de na delen van zittende beroepen, de goede vooruitzichten van studen ten die voor exact kiezen, en over de geschiedenis van de HEMA, on der meer in Frankrijk. De meeste signaalwoorden in de teksten ken de ik wel en de paar woorden waar ik niet zeker over was, heb ik opge- zocht in mijn woordenboek. Ik ver diep me graag in andere landen en culturen, en dan is talenkennis han dig. Als ik slaag, ga ik Duits stude ren, in Leiden." Om fris en helder te zijn, gaat Seung-Ri in deze examenperiode iets vroeger dan normaal naar bed. Ontspannen en zich voorbereiden doet hij onder meer door veel te le zen, en dan het liefst opiniebladen. „De Groene Amsterdammer vind ik een interessant blad, en online lees ik graag Vrij Nederland." Cheung-Ri staat er goed voor: voor bijna alle vakken staat hij een 7. Bang om te zakken is hij dus niet. Desondanks gaat hij meteen naar huis, antwoorden bekijken op inter net. En dan nog even aardrijkskunde doornemen want dat staat voor morgen op het programma. „Een beetje spannend vind ik dat wel. Maar ik ga ervan uit dat het ge woon lukt." Havo-leerling Carmen Mechielsen (17) van het Scheldemondcollege stapt ontspannen de gymzaal uit waar ze zojuist haar laatste exa men heeft gemaakt. „Scheikunde is mijn bes te vak dus ik maakte me totaal geen zorgen." Carmen is een echte bèta-klant, met wiskun- de-B, natuurkunde, scheikunde en biologie in haar vakkenpakket. „Ik wil komend studie jaar naar Breda om de opleiding tot foren sisch onderzoeker te doen. Inderdaad, CSI en Bones zijn programma's waar ik graag naar kijk." Het eindexamen scheikunde van van middag week niet af van de oude examens die ze als oefening had gemaakt, in de les. „Ik vond de vragen vrij duidelijk en verwacht een voldoende. Minimaal een 7,5 zou fijn zijn, dan wordt mijn eindcijfer een 8." Het examen leek nog het meest op een grote repetitie, niks om steil van achterover te vallen. „We moesten bijvoorbeeld de zuurgraad van iets berekenen en dan uitzoeken wat de concen tratie van een bepaalde stof daarin was. Er zat geen enkele vraag tussen waar ik niet mee uit de voeten kon. Ik had 3,5 uur de tijd - een half uur langer dan normaal omdat ik dyslexie heb - maar na twee uur was ik al klaar. Thuis check ik nog even de antwoorden, ik denk dat ik daar doorheen vlieg." Op haar talen na staat Carmen er goed voor. „Voor Nederlands sta ik een 5,4 en voor Engels een 5,3. Haal ik voor één van de twee een voldoende, dan ben ik geslaagd. Ik heb er wel vertrouwen in." De eerste twee projecten van 2017 passen nog aardig in de standaard programmering. Net als altijd in januari staan er promconcerten ge pland om het nieuwe jaar te vie ren. Soliste is zangeres Karin Bloe men, wat aangeeft dat ook hier nieuwe wegen worden verkend. Na de voorjaarsconcerten in maart - met violiste Rosanne Phi- lippens - moet in mei een extra concert gaan plaatsvinden samen met het Scheldeloodsenkoor. Dat bestaat volgend jaar 45 jaar. De vo rig jaar overleden dirigent Léon Bours maakte al eens orkestarran gementen bij de liederen van het loodsenkoor. Die zullen weer wor den uitgevoerd, aangevuld met een aantal nieuwe bewerkingen. De zomerserie van HZO staat waarschijnlijk in het teken van het jubileum van het Terneuzense jazzcafé Porgy Bess. Dat bestaat dan zestig jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt een suite voor bla zers en strijkorkest uitgevoerd, ge baseerd op de beroemde opera Por gy Bess van George Gershwin. HZO werkt daarvoor samen met het fameuze jazzsextet The Houdini's en de uit Hulst afkom stige violist Matthieu van Bellen. The Houdini's namen veertien jaar geleden de Porgy Bess Suite al op met het Nieuw Sinfonietta Amsterdam. Behalve in het Schel- detheater moeten er ook uitvoerin gen plaatsvinden in Brouwersha ven en Veere. HZO is ook gepolst voor een concert ter gelegenheid van het achthonderdjarig bestaan van Mid delburg, dat volgend jaar wordt ge vierd. Er zouden ideeën zijn voor een samenwerking met Blof, maar volgens het management van de popgroep speelt dat nu niet. Een stuk concreter is de deelna me aan het project van filmmaker Perry Mulder, naar een idee van Cor de Jonge. In een filmische do cumentaire wil hij kijkers meene men over de Westerschelde, niet Karin Bloemen is soliste tijdens de nieuwjaarsconcerten van Het Zeeuws Orkest met een voice-over maar begeleid door muziek. Daarvoor is compo nist Arjan van Tricht aangezocht. In oktober 2017, als najaarsserie, zou Het Zeeuws Orkest de mu ziek dan live bij de filmvertonin gen uitvoeren. Ook voor 2018 is er al een ambi- teus idee. De Middelburgse com ponist Douwe Eisenga werkt aan muziek geïnspireerd door The Wall van de Britse popgroep Pink Floyd. Hij vergelijkt het met de symfonieën die Philip Glass ooit maakte op basis van de albums Low en Heroes van David Bowie. „Wij willen het allemaal heel graag gaan doen", zegt orkestsecre taris Wietske Lelie, „maar niks is nog definitief. Er moet wel geld voor zijn." donderdag 26 mei 2016 Claire Risseeuw. Een dagelijkse rubriek over de centrale eindexamens Frans is goed te doen Paula Koster Seung-Ri Verstraete wil Duits studeren in Leiden fotos ruben oreel Paula Koster Carmen Mechielsen wil in Breda de oplei ding tot forensisch onderzoeker volgen. Het Zeeuws Orkest (HZO) heeft grootse plannen voor 2017 en verder. Het symfonieorkest be geeft zich op het terrein van jazz, pop en filmmuziek. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37