Minder scholieren gepest ZorgSaam boekt over 2015 winst van vier miljoen euro Lisan niet in de prijzen II 3 Doordat we nu nog eikaars concurrenten zijn, kunnen we slechts beperkt samenwerken Of we fuseren óf we blijven concurrenten. Maar dan verdwijnt veel zorg naar elders verhogen, bekijken ze nu in welke ziekenhuizen ze het beste bepaal de operaties kunnen doen. Op die manier samenwerken kent gren- zen, zegt Smit. „Doordat we nu nog eikaars concurrenten zijn, kunnen we slechts beperkt samen werken. De wet staat niet toe dat we vergaande afspraken maken over bijvoorbeeld prijzen en aan tal behandelingen. Bovendien, als je één steen loswrikt heeft dat con sequenties voor het hele bouw werk. Als wij met het ADRZ af spreken dat bepaalde operaties niet meer in Terneuzen, maar in Goes worden gedaan, ontstaat hier een leegloop van patiënten. Terwijl wij in Terneuzen - vanwe ge de spoedeisende hulp - wel chi rurgen moeten houden om 24/7 open te kunnen zijn. We moeten diensten goed kunnen blijven be mannen en de kwaliteit van zorg bewaken. Het gaat dus direct over de vraag: wat krijgen we ervoor te rug als hier iets weg gaat?" Van die discussie wordt nie mand wijzer, stelt Smit. Zeker de patiënt niet. „Als we met elkaar fu seren zijn we niet meer eikaars concurrent. Ik hoef dan niet meer bang te zijn dat ik patiënten ver lies aan het ADRZ en daardoor in de (financiële) problemen kom. Je kunt dan optimaal afspreken waar welke zorg het best kan worden gegeven. Dat komt de kwaliteit en dus de patiënt ten goede. Duur zaam samenwerken krijg je alleen als je van elkaar houdt, met elkaar trouwt en elkaar eeuwige trouw belooft." De topman van ZorgSaam bestrijdt dat een fusie met ADRZ een samengaan is met Erasmus MC. „Dat is maar hoe je het organi seert. Je kunt ook een dochter van het Eras mus worden. Erasmus heeft meer van dat soort dochters. Je zet dan een aparte organisatie op. Erasmus brengt het ADRZ in, wij ons zieken huis. Dan heb je twee ei genaren van een nieuwe combinatie." Smit stelt daarbij als voorwaarde dat hij baas in eigen (zieken)huis blijft. „Daarover kun je afspraken maken. Zo heeft ieder zijn belangen. Zolang je die kunt borgen is het een begaanbare weg." Ook vindt hij dat het doter centrum in Terneuzen moet blij ven, Om de vier jaar worden de leer lingen in deze leeftijdsgroep de hemd van het lijf gevraagd over allerlei onderwerpen. Pesten is daar één van. Bij de laatste enquê te gaf 6 procent van de leerlingen aan regelmatig slachtoffer te zijn van pesterijen. In 2007 zei nog 11 procent van de derdeklassers twee keer of vaker per maand te worden gepest. Uitschelden, uitla chen en het verspreiden van leu gens zijn de meest voorkomende vormen van pesten. Een derde van de gepeste scholieren noemt 'niet mee mogen doen'. Fysiek ge weld, slaan en schoppen, wordt door 13 procent van de regelmatig gepeste leerlingen genoemd. Ruim één van de vier gepeste scholieren is slachtoffer van onlinepesten via sociale media. Als we de scholieren mogen ge loven, lopen er ook minder pest koppen rond. In 2007 zei nog 28 procent van de leerlingen zelf ge pest te hebben. Dat is teruggelo pen tot 13 procent. Pesters lopen meer kans zelf ge pest te worden dan leerlingen die zeggen zelf niet te pesten. Het pesten gebeurt voornamelijk door jongens, aldus de onderzoe- Eén op de twintig derdeklassers zegt regelmatig gepest te worden kers. Vmbo-scholieren zeggen zich vaker schuldig te maken aan pesten dan havisten en vwo'ers. De daling van het aantal gepes te leerlingen is niet alleen een Zeeuwse trend. Uit vergelijkbare onderzoeken elders in het land is dezelfde ontwikkeling te zien, al dus ZB Planbureau. Het pesten van en door middel bare scholieren zou nog verder kunnen afnemen door de Wet so ciale veiligheid die op 1 augustus vorig jaar van kracht is. ZB Planbureau: „Sindsdien wordt een sociaal veiligheidsbe leid gevoerd waarin de aanpak van pesten nadrukkelijk naar vo ren komt. Daarbij staat de monito ring van de sociale veiligheid op school centraal en zijn (pest)coör- dinatoren aangesteld als aan spreekpunt." AMSTELVEEN Lisan Theune van basisschool De Lichtstraal in West- kapelle is gisteren niet in de prij zen gevallen tijdens de landelijke finale van de Nationale Voorlees- wedstrijd in Amstelveen. Zij mocht Zeeland vertegenwoordi gen, nadat zij in april de provincia le finale op haar naam schreef. De Nationale Voorleeswedstrijd werd gewonnen door Jan Dirk Pes- man, namens Friesland. Op de tweede en derde plaats eindigden de provinciale voorleeskampioe- nen van Gelderland en Overijssel. In Zeeland, dat nog nooit de lan delijke finale won, deden dit jaar 6.017 leerlingen van 101 basisscho len mee aan de voorleeswedstrijd. ten omdat we finan cieel gezien totaal van de weg af wa ren. Dat heeft geleid tot een enorme sa nering en we heb ben afscheid moe ten nemen van men sen. Ondanks alles is de kwaliteit van de zorg op peil ge bleven. Dat is vorige week nog eens be vestigd toen we de accreditatie kregen van accreditatiebu reau NIAZ." De winst is volgens Smit hard nodig. „In de verliesjaren heb ben we schulden op gebouwd waar we weer vanaf moe ten." Ook moet ZorgSaam veel inves teren in bijvoor beeld nieuwe appa ratuur. en dat met andere zorgaanbie ders moet worden samengewerkt. Hoewel Smit nog maar kort di recteur is, beseft hij hoe gevoelig ziekenhuisfusies in Zeeland lig gen. „In Zeeland is dat in het verle den niet altijd goed gegaan. Maar er zijn ook voorbeelden waarbij een fusie goed heeft uitgepakt. Zo heb ik zelf leiding gegeven aan zo'n ziekenhuiscombinatie in Dor drecht. Waarom zou een fusie hier niet kunnen?" Samengaan hoeft ook niet op stel en sprong. „Het gaat erom dat je weet dat je van elkaar bent en stap voor stap met elkaar inte greert." Smit hamert erop dat wordt geluisterd naar patiënten. „Het moet het ziekenhuis voor de Zeeuwen en voor de Zeeuws-Vla- mingen zijn." Samenwerking met andere zorgaanbieders is noodza kelijk, vindt hij. „Ik geloof in ke tens. Niet voor niets fuseren we met Curamus. Je moet in partner ship denken. We willen die sa menwerking uitbreiden naar bij voorbeeld huisartsen." Smit hoopt dat hij er met ADRZ en Erasmus uitkomt. „We praten in Zee land al 20 jaar over de zorg; zonder resul taat. Dat is uit zonderlijk. De ze keer zullen we echt moe ten kiezen. Er staat veel op het spel." Geheel tegen de ver wachting in heeft ZorgSaam over 2015 een winst geboekt van vier miljoen eu ro. Dit jaar ver wacht ZorgSaam een winst van zes miljoen euro. Met deze cijfers laat de Zeeuws-Vlaamse zorginstelling de fi nanciële crisis ach ter zich. Twee jaar geleden leek er nog niets aan de hand te zijn. ZorgSaam scoorde prima in al lerlei ranglijsten. Totdat plots bleek dat ze financieel aan de afgrond stond. Over 2014 boekte ze een verlies van bijna twaalf miljoen euro. Hoewel veel la ger dan het aanvan kelijk verwachte ver lies van rond de 25 miljoen euro, moes ten pijnlijke opera ties worden uitge voerd. Dat kostte uit eindelijk 350 men sen hun baan. Al die pijnlijke maat regelen hebben ge werkt, aldus top man René Smit. „We hebben twee jaar lang geworsteld met enorme tekor- donderdag 26 mei 2016 is dé oplossing Er wordt minder gepest op de middelbare scholen in Zeeland. Die conclusie trekt ZB Planbu reau uit de Zeeuwse Jeugdmoni- tor, een grote enquête onder derdeklassers in het voortgezet onderwijs. Theo Giele Middelburg —ZB Planbureau Topman René Smit van ZorgSaam. FOTO PETER NIOOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35