Realisme bij de ziekenhuizen Venten op Badstrand Zor9s 2 ZEELAND Vis Alleen samen redden Zeeuwse ziekenhuizen het, zegt topman René Smit van ZorgSaam. Zesde editie GirodiS-D ZIEKENHUIZEN SAMEN? Commentaar De samenwerking van de Zeeuwse ziekenhuizen komt in een stroomversnelling. Ze praten al over de verdeling van het medi sche werk, maar directeur René Smit van ZorgSaam komt met het pleidooi voor een fusie met het ADRZ. Dat is een beetje laat omdat het Goese ziekenhuis wordt overgenomen door het Erasmus MC in Rot terdam. Het lijkt wel of een tweede muisje naar de olifant roept dat het mee wil stampen. Smit heeft het overigens wel bij het rechte eind. Natuurlijk lost één goede Zeeuwse organisatie het getouwtrek om patiënten op. Natuurlijk is in één ziekenhuis beter te borgen dat Zeeuwen niet onnodig de pro vincie uit hoeven. De directeur van ZorgSaam laat wel vragen open. Hij stelt als voorwaarde dat hij baas blijft in eigen huis. Maar of dat reëel is als ZorgSaam een dochter van het Erasmus wordt, blijft onduidelijk. Verder speculeert Smit op liefde tussen de Zeeuwse partners. Dat is heel verfrissend. Maar gezien de moeizame verhouding tot nu toe zou een verstandshuwelijk al een wondertje zijn. Zo'n zakelijke relatie is overigens geen enkel probleem. De Zeeuwse zorgconsument heeft niets aan eeuwige trouw tussen zorgmanagers. Hij wil alleen dat hier iets overblijft dat op een ziekenhuis lijkt. Moet je voor de ene behandeling door de Westerscheldetunnel en voor de ande re niet? Geen punt. Moet je voor de ene complexe behandeling naar Bel gië en voor de andere naar Rotterdam? Ook geen probleem. Smit zet een belangrijke stap op weg naar de broodnodige reorganisa tie van de Zeeuwse ziekenhuiszorg. Dat hij daarbij claims legt namens ZorgSaam is begrijpelijk. Welk model er straks uitrolt zal de meeste Zeeuwen koud laten. Als het eindelijk maar eens goed werkt. Ook voor de artsen en voor het verplegend personeel. En rust in de tent. Een verstandshuwelijk tussen ZorgSaam en het ADRZ zou al een wondertje zijn Een ijsje kopen vanaf de strand stoel en badhanddoek, dat kan de ze zomer op de Vlissingse stran den. De gemeente staat op proef het strandventen toe. Van 1 juni tot t oktober mogen er ijsjes, alcoholvrije dranken, broodjes en snoep verkocht wor den. De ventrechten gelden alleen de zittende ondernemers op de stranden, de paviljoenhouders. Losse venters met zaken als tapijt jes en selfiestokken zullen niet aan de badhanddoek verschijnen. „We willen geen Zuid-Franse toe standen", stelt wethouder Sem Stroosnijder. De proef met strandventen komt er op verzoek van de uitba ters van het Badcaisson, strand- club Pier 7 in wording. Mede-eigenaar Frank Damen is verheugd over de proef. „Hier heb- We willen geen Zuid-Franse toestanden, stelt wethouder Sem Stroosnijder ben we huiswerk te doen, want ik heb nog geen idee hoe we dat gaan aanpakken. Het lijkt me wel aardig voor de badgasten als de ijs jes en drankjes worden aange reikt." ALMANAK De visboer in het toeristische Zeeuwse dorp weigert al jaren Duits te spreken. 'Was ist das?', vragen de twee Duitse dames, die in de winkel verlekkerd naar alle soorten vis in de vitrine staan te kijken. Ze wijzen een kabeljauw aan. 'Da's vis', antwoordt de vis boer in onvervalst Zeeuws dia lect. De dames kijken verbaasd en wijzen een andere vis aan. 'Und was ist das?' Begrijpen ze het nu nog niet?, lijkt de visboer te den ken. 'Da's ook vis, tis aol vis.' Stadsraad vergadert Chef Michel Louws is terug Politiek café over erfgoed BORREL VOOR ONDERNEMERS ONTMOETING EN GESPREK Als de Zeeuwse ziekenhuizen niet fuseren, concurreren ze el kaar kapot. Directeur René Smit van ZorgSaam in Terneuzen weet het zeker. „Zeeuwen zullen dan steeds vaker buiten Zeeland worden geopereerd. Een fusie voorkomt dat." De roep van Smit komt niet lang na het nieuws dat Erasmus MC het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis overneemt. Het Rotter damse ziekenhuis praat nu met het ADRZ over hoe ze precies sa men verdergaan. ZorgSaam zit ook aan tafel. Volgens ADRZ-woordvoerder Dick Bos- scher om te zien of het Zeeuws- Vlaamse ziekenhuis ook mee kan doen. Smit voelt daar wel voor, al is het onder voorwaar den. Volgens hem is dit hét moment om af te spreken hoe de Zeeuw se ziekenhuizen met elkaar moe ten omgaan. „Voor de meeste operaties kun je nu in de Zeeuw se ziekenhuizen terecht. De gro te opgave is om dat zo te hou den. Beide ziekenhuizen zijn re latief klein en kwetsbaar. Alles hangt met elkaar samen. Het is niet verstandig als de Zeeuwse ziekenhuizen met elkaar het ge vecht blijven aangaan." Volgens Smit zijn er twee mo gelijkheden. „Of we fuseren en zorgen dat we het voor de Zeeuwen zo goed mogelijk rege len. Of we blijven concurrenten en dan verdwijnt veel zorg naar elders. Dan moeten patiënten - vaker dan nu - naar ziekenhui zen in bijvoorbeeld Gent, Breda of Rotterdam." De beide Zeeuwse ziekenhui zen werken de laatste jaren nauwer samen. Om effec tiever te kunnen wer ken en de kwaliteit te ZIERIKZEE De zesde editie van Giro di Schouwen-Duiveland wordt gehouden op zondag 7 augustus. Er zijn fietsroutes van 25, 50 en 100 kilometer uitgezet. Wat die laatste route betreft: deelne mers fietsen een rondje rond om de Grevelingen. Start en fi nish zijn, traditiegetrouw, bij fietscafé De Biet in Zierikzee. Jaarlijks wordt door zo'n zes honderd fietsers aan de Giro di Schouwen-Duiveland meege daan. De twee langste routes starten tussen 9.00 en 11.00 uur. De 25 kilometer start tus sen 12.00 en 13.00 uur. Inschrijven via: girodischou- wen-duiveland.nl. ka psaIo n donderdag 26 mei 2016 n Claudia Sondervan Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl VEERE De Stadsraad Veere houdt maandag 13 juni de algeme ne ledenvergadering in de Korenmaat aan de Kapelle- straat in Veere. Er wordt ge sproken over de verhoudin gen binnen de stad en met de gemeente na het beiaardgeschil, over zonne panelen, lawaai van cruise schepen, cameratoezicht in de haven en toerisme en leefbaarheid. De vergadering begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Topchef Michel Louws kookt vanaf vrijdag 10 juni weer de hele zomer in de Timmerfabriek. De Bigge- kerkenaar uit Nieuw-Zee- land deed vorige zomer voor het eerst het zomerres- taurant. Dit jaar zijn diverse foodtrucks te gast op het terras. Er is een menu van tien gerechten voor 45 euro of twee gangen voor 35 eu ro. Louws is er tot en met 18 september elke donder dag tot en met zondag. VLISSINGEN De PvdA Vlissingen houdt zaterdag 4 juni een politiek café over de ontwikkeling van het Scheldeterrein in het Arsenaaltheater in Vlis singen (van 10.30 tot 12.30 uur). Bouwhistoricus Ronald den Broeder vertelt over de historie van het Scheldeter rein. Raadslid Rens Reijnier- se licht de gemeentelijke 'Vi sie Scheldeterrein' toe. Wes ley Sekewael vertelt over de restauratie van Schelde- stoomkraan 38. Stichting Vrienden van Vlis singen houdt woensdag 1 juni de laatste ondernemers borrel in de zomerperiode. Publiek is vanaf 17.30 uur welkom bij Café de Concur rent. Fuseren Jeffrey Kutterink w Onze pruiken en haarwerken zijn te leveren in elke door u gewenste combinatie van kleur en model. |h^_a—-a—-r~w erken Erkend zorgverlener Binnenhof 1 4421 BS Kapelle Tel: 0113-343237 www.haarsalongerrie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34