Oranje geen prioriteit in EK-loze zomer 31 Peter Bosz (52) en Ajax: qua voetbalvisie de perfecte combinatie Maar Bosz staat ook bekend als opbouwtrainer, terwijl geduld een smerig woord is in Amsterdam. Peter Bosz zei het toen hij nog trainer van Vitesse was en met die club leek mee te strijden voor de landstitel. De ranglijst? Nee, daar kijk ik niet te vaak naar. Om zijn betoog te ondersteunen met een opmerkelijk voorbeeld. „Als je een mooie vrouw ziet in de kroeg, ga je je misschien ook anders gedra gen. Terwijl je juist jezelf moet blij ven." Vrij vertaald: als team moet je vooral bezig zijn met de ontwikke ling, dan komen resultaten daarna. Laat Bosz nu nét gaan werken bij een club waar het resultaat juist hei lig is. Elke wedstrijd, elke week, elke dag. En zeker na het afgelopen zwar te seizoen. Europees een aanfluiting, met uitschakeling in de Europa Lea gue al voor de winter. Om over de manier waarop Ajax op de slotdag de titel verloor maar te zwijgen. Het aankomende seizoen móet er één van revanche worden. En Bosz móet daar zijn handtekening onder zetten. Opbouwen? Eind juli begint Ajax al aan de cruciale voorrondes voor de Champions League. Uitscha keling, net als vorige zomer tegen Ra pid Wien, en er hangt direct een gro te grauwsluier boven de Arena. Toch denkt voormalig Ajax-trainer Co Adriaanse dat Bosz op dit mo ment 'verreweg de meest ideale man is'. „Met die opbouwperiode zal het wel meevallen. Er staat al een ploeg die kampioen had moeten worden. Zijn taak als regisseur van het elftal zal zijn om attractiever te gaan spe len. Vooral thuis, 6-1 winnen. Of 7-3 of 9-4. Dat hebben de mensen de laatste jaren gemist. Echt blij naar huis gaan na een wedstrijd. Bij zijn vorige clubs heeft Bosz bewezen dat te kunnen", zegt Adriaanse. Gewaagd Ajax is Ajax. Daar koopt het kritische publiek niets voor woorden als pro ces en ontwikkeling. Nee, winnen. En direct ook. Want 'Wij zijn Ajax, wij zijn de beste'. Daarom is de keu ze voor en van Bosz, onervaren in de top, gewaagd. Of noem het moedig. Frank de Boer werd na teleurstellen de Europese wedstrijden vaak versle ten als naïef als hij zich niet aanpaste aan de tegenstander. Wat dan niet te denken van Bosz die altijd aanval lend dominant voetbal wil spelen? Ook over de grens? Waar Ajax bijna panisch hunkert naar glorie. Gaan we bij Ajax een andere Bosz zien? „Denk maar niet dat hij concessies doet aan zijn filosofie", zegt John Ste- geman, trainer van Heracles Almelo en bij die club eerder assistent van Bosz. Stegeman maakte Bosz zelf ook als trainer mee, als spits van AGOW. „Het voetbal dat Peter voor ogen staat, is het allermoeilijkste. Dwingend, dominant. En zo snel mo gelijk de bal veroveren. Dat vergt veel van de spelers en de staf. Van zelfsprekend heb je daar de tijd voor nodig. Hij heeft als voetballer in de top gespeeld en weet daarom echt wel wat er bij komt kijken." Toch zal het voor iedereen binnen Ajax een gekke gewaarwording zijn. Zijn taak als regisseur van het elftal zal zijn om attractiever te gaan spelen. Vooral thuis, 6-1 winnen Na al die jaren Frank de Boer een nieuw gezicht. Opvolger ook van de man die met vier titels krediet op bouwde, maar de laatste jaren ook onder vuur lag vanwege het saaie spel. Zelfs hij dus. Voor Bosz, zonder verleden bij Ajax, maar juist wel bij Feyenoord, zal het ook een strijd wor den tegen scepsis. Rode streep Ervaringsdeskundige Adriaanse: „Dat was bij pakweg John van den Brom hetzelfde geweest. Bij iemand als Frank Rijkaard is dat wellicht an ders. Net als Frank de Boer een echt icoon van Ajax. De clubleiding in Amsterdam heeft zich in ieder geval niet laten leiden door sentimenten." Toen de naam van Bosz voor het eerst rondzong, maakte de harde kern een statement. 'Wij zeggen nee tegen Peter B', compleet met een rode streep door zijn hoofd. Adriaan se: „Ik denk niet dat Bosz met zulke dingen bezig is. En ach, twee keer 6-0 winnen en die streep door je hoofd is zo verdwenen." In Portugal hangt niet de sfeer van twee jaar geleden, toen Oranje hier ook was op trai ningskamp. Toen was ieder een in de ban van een nade rend WK. Er moesten nog spe lers afvallen voor de definitie ve selectie. Elke dag gaf dat spanning, reuring, speculatie, ge roezemoes. En Arjen Robben was er. Door de Duitse bekerfinale kwam hij later binnen en in de warming-up van zijn eerste trai ning legde hij meteen zó veel kwa liteit en beleving, dat bondscoach Louis van Gaal zei: „Dit is de im puls die we nodig hebben." Nu is er ook iemand inge stroomd. Steven Berghuis is letter lijk weggeplukt van zijn vakantie adres in New York. „Ik was aan het relaxen op Fifth Avenue toen ik het telefoontje kreeg", zegt hij. Davy Pröpper haakte op het laat ste moment af. Hij kiest ervoor om bij zijn hoogzwangere vrouw in Nederland te zijn. Nu kon bondscoach Blind sowie so ook geen spelers opeisen tot aan afgelopen maandag. De UEFA heeft zelfs toegestaan dat in Tur kije vanavond nog de bekerfinale wordt gespeeld. Wesley Sneijder sluit daardoor pas komend week einde bij Oranje aan. Langere vakantie Feit is: in zo'n zomer zonder EK-deelname pakken allerlei par tijen hun ruimte. Ajax en PSV maakten een trip naar China (mét hun Oranje-internationals) die an ders haast niet in te plannen valt. Davy Klaassen neemt rust met tel kens terugkerende knieklachten. Klaas-Jan Huntelaar, die zegt openlijk: „Nu ik geen direct uit zicht heb op een basisplaats, neem ik liever een langere vakan tie om helemaal fris te zijn voor volgend seizoen." Kevin Strootman wil juist ont zettend graag, ziet deze weken bij Oranje als een bonus. Zoals ook ie mand als Patrick van Aanholt voor zijn kansen gaat, daarbij steeds fanatiek op de huid gezeten door Dick Advocaat, zijn voormali ge trainer bij Sunderland. En Vincent Janssen is er natuur lijk. Die maakt ook hier in Lagos meteen weer indruk met zijn dri ve en persoonlijkheid. Dinsdag mocht de spits in de laatste secon de van het laatste partijtje een be slissende penalty nemen. Hij schoot hem bijna dwars door het net heen. donderdag 26 mei 2016 voor Daniël Dwarswaard Amsterdam —Co Adriaanse Natuurlijk traint Kevin Stroot- man elke dag volle bak. En naaien de keepers elkaar fanatiek op bij hun oefeningen. En toch pakken de spelers van het Nederlands elftal in een zomer zonder EK soms net wat meer ruimte voor andere zaken. Maarten Wijffels Lagos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31