Pom, pom, pom 'Ondanks verlies kan kerncentrale beter open blijven' Refomeldpunt voor misbruik slaat aan r 2 NI WILLEM VAN DAM Column gemaakt, het Armhuis dat de meeste tv-kijkers zullen herken nen als pastorie. Ja, knikt de me vrouw van de VW, voor die route bestaat bij de tienduizenden toe risten die het eiland jaarlijks over spoelen veel belangstelling. Wat we deden op Vlieland? Niks. Daar was het ons ook om te doen, gewoon een paar dagen niks doen; beetje eten, beetje drinken, beetje fietsen. Fietsen? Wie? Jij? Ja, ik. Op een e-bike, dat wel. Toegegeven, ik heb altijd wat smalend gedaan over rijwielen met hulpmotor; ouwelullenfietsen. Maar sinds ik op Vlieland voor het eerst zo'n fiets met een door een batterij aan gedreven motortje besteeg, ben ik helemaal verkocht. Moeiteloos ('pom, pom, pom') trapte ik het ei land rond. Door bossen en dui nen. Heuveltje op, heuveltje af, over schelpenpaadjes, soms met snelheden van 27 km p/u en aan weerszijden eerbiedig buigend helmgras. We zagen kluten, lepe laars, wulpen, eiders en bergeen den. En: we zagen dokter Deen (de echte), fietsend door de Dorps straat. We zwaaiden vrolijk naar hem. Jammer, hij zwaaide niet te rug. Zowel de echte als de nepdokter Deen is er razend populair STELLING Eén ziekenhuis is genoeg voor Zeeland. TOOS HENK NIEUW: &OTOX BIJ t>E KAPPER EN PLASTISCHE CHIRURSIE BIJ E>E SLASER. Baby aangeven in ziekenhuis Inschrijving Boekenprijs Aanhouding na aanrijden agent VERDWAALDE KINDEREN Het leek wel of directeur Frank Verhagen van Delta en adviseur Matthijs Vink van Emendo Capi tal gisteravond de demonstran ten van repliek wilden dienen die 's middags bij het energiebe drijf op de stoep hadden gestaan. Actievoerders van Greenpeace, Laka, Wise, Stop Borssele, Bene- gora, Zeeuwse Milieufederatie en Groenlinks Zeeland overhan digden voorafgaand aan de aan deelhoudersvergadering symbo lisch een sloophamer aan direc teur communicatie Mirjam van Zuilen. De anti-kernenergie-or- ganisaties hamerden erop dat nu het moment is de kerncentrale te sluiten en te slopen, omdat hij verlies draait en 'een blok aan het been is van Delta', dat finan cieel zware tijden kent. Tijdens een informatiebijeen komst voor raads- en Statenle den betoogden Verhagen en Vink dat het kapitaalvernietiging zou zijn om dat te doen. De stroomprijzen zijn inderdaad laag, waardoor de kerncentrale verlies lijdt, maar volgens Vink zal de marktprijs nooit zo laag zakken dat het voordeliger is om de centrale te sluiten. De ver wachting is eerder dat de markt prijs zich rond 2020 herstelt. Geld voor overbruggingsfinan- ciering kan worden binnenge haald door de netwerkbedrijven te verkopen. Maar de aandeelhou ders willen dat niet. Na splitsing van Delta zouden de bedrijfson derdelen met een publieke taak Er is veel geld nodig om de kerncentrale onder te brengen in een stichting juist rechtstreeks onder de aan deelhouders moeten worden ge bracht. Zij willen Zeeuwse ba nen behouden en rekenen ook op dividend uit de netwerken. De kerncentrale zelf verkopen is ook geen optie. De bedoeling is die onder te brengen in een zelfstandige stichting. Die moet dus veel euro's meekrijgen, ook omdat er in 2033 genoeg geld moet zijn (om en nabij 500 mil joen euro) om de ontmanteling te betalen. Dat kan door een le ning te verstrekken van 200 mil joen euro, waarvoor provincie en gemeenten borg moeten staan. Na drie maanden heeft het Refor matorisch Meldpunt voor sek sueel misbruik al meer dan vijf tig hulpvragen ontvangen. Het voorziet daarmee in een behoef te, concluderen de initiatiefne mers. Het meldpunt is in het leven ge roepen omdat voor veel slachtof fers van seksueel misbruik de stap om erover te praten vaak groot is, zeker voor reformatori sche jongeren. Het meldpunt wil die drempel verlagen. Sinds 1 maart is het anoniem bereikbaar via WhatsApp of e-mail. Inmid dels zijn er ruim vijftig meldin gen binnen. Vanwege de garantie van anonimiteit kan projectleider Berna de Ruiter niet zeggen hoe veel daarvan uit Zeeland afkom stig zijn. Zij stelt dat de noodzaak van het meldpunt is gebleken. „Er wordt veel gezwegen over sek sueel misbruik, terwijl het juist goed is om erover te spreken. Daarom is het belangrijk een luis terend oor te bieden." Wat er met de meldingen ge beurt, verschilt per hulpvraag. Bij het meldpunt werken onder anderen vier Zeeuwse vrijwilli gers. We hebben hem gezien: dokter Deen. De échte dokter Deen. Niet die dokter Deen die in de gelijknami ge tv-serie wordt gespeeld door (heb ik altijd een beetje merkwaar dig gevonden) Monique van de Ven. Lang geleden, toen ik door een venijnige griep was geveld, stond dokter Deen (de echte) aan de rand van mijn bed; hij was ruim twintig jaar huisarts in Goes en verhuisde daarna naar Vlieland. Zowel de echte als de nepdokter Deen is er razend populair. Op de balie van het Vlielandse VW-kan- toor liggen de gebundelde co lumns die dokter Deen (de echte) schreef voor het eilandelijke week blad De Vliezier. En er is zelfs een dokter Deen-route. Die voert langs de lo caties die in de tv-serie zijn ge bruikt: het oude raadhuis dat in de serie dienst doet als prak tijkruimte, de kerk waar veel binnen opnamen wer den donderdag 26 mei 2016 Vandaag: Reageer op pzc.nl Gisteren: Homoseks in de bui tenlucht moet kun nen. 372 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS GOES Kersverse ouders kunnen straks mogelijk in het zie kenhuis in Goes geboorte aangifte doen. B en W wil len een proef houden met digitale ondertekening ge boorteakte. Afgelopen dins dag heeft het college over het voornemen gesproken, vandaag wordt er meer dui delijk. Digitale aangifte is vooral een uitkomst voor ouders van buiten Goes, die anders weer speciaal terug moeten. MIDDELBURG De jury van de Zeeuwse Boekenprijs 2016 bestaat uit commissaris van de ko ning Han Polman, Paul van der Velde (hoofdredacteur Zeeuws Tijdschrift), Perry Moree (directeur ZB), Jac queline Bel (auteur en uni versitair hoofddocent), Jan van Damme (redacteur PZC) en Barber van de Pol (auteur; foto). De inzendter mijn loopt van 1 juni tot 15 juli. De winnaar wordt zater dag 5 november bekend. VLISSINGEN Een 25-jarige man uit Vlis- singen is woensdag rond 15.30 uur aangehouden om dat hij de dag daarvoor op zettelijk een motoragent aanreed tijdens een wilde achtervolging. Daarbij werd met hoge snelheden gere den. De man wordt verdacht van poging tot doodslag. Hij ging ervandoor, omdat hij nog 28 dagen moet zitten. Het rijbewijs van de ver dachte is ingevorderd. De politie en de Reddingsbri gade Nederland delen gratis 06-polsbandjes uit op onder meer stranden. Ouders kun nen hun mobiele telefoon nummer er op zetten, waar door verdwaalde kinderen sneller met hun ouders kun nen worden herenigd. Nicke lodeon en PAW Patrol wer ken mee aan de campagne. wise Actievoerders bij het Deltakantoor in Middelburg hadden een symbolische sloophamer bij zich. foto lex de meester Sluiting van de kerncentrale Borssele is een stuk duurder dan haar tot en met 2033 in be drijf houden. Frank Balkenende en Ernst Jan Rozendaal Middelburg Rolf Bosboom Vlissingen Website: ikmeldhet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2