Biografie vol levenslessen van iconische zangeres SHOW CULTUUR 25 Geen metertje asfalt afleggen zonder limousine en altijd op een dieet van oesters en rode wijn. Grace Jones is een ster van een uitstervend ras. Nu is er haar autobiografie. en belangrijke les uit Grace Jones' handboek voor supersterren: 'Als je er eentje bent, laat dat dan ook zien'. En dus arri veerde de diva eerder deze week om exact 19.00 uur in de Amsterdamse Bijenkorf voor een signeersessie die van 18.00 uur tot 19.00 uur zou du ren. Een excuus aan haar wachtende fans? Vanzelfsprekend niet. Wel een hartelijke zwaai, een langgerekt 'hel- loo' met die diepe eikenhouten stem, en een sierlijke slinger met haar sjaal die even daarvoor nog over haar ge haakte zwarte muts lag gedrapeerd. Leuk leesvoer tijdens het wachten: de bij wijze van epiloog afgedrukte kleedkamereisen van de iconische zangeres (68) in haar autobiografie. Zonder enige gêne somt La Jones haar eerste levensbehoeften voor tournees op: twee dozijn oesters, zes flessen champagne, drie flessen rode wijn en vier boeketten bloemen, bij voorkeur lelies. Vervoer: door de lucht uitsluitend in eersteklas-fau teuil. En over de grond: alleen per stretched limousine. En wie een hotel voor haar wil boeken, reserveert te allen tijde de presidentiële suite. Het is de schaamteloosheid die een goede rocksterrenbiografie ken merkt. Die van Grace Jones, begin ja ren 80 de belichaming van de toen uiterst modieuze androgyne popster, heet in het Engels I'll Never Write My Grace Jones met haar boek. foto pim ras Ik vertel iedereen dat ik tien jaar ouder ben dan ik eruitzie Memoirs. Het verschijnen van Mijn Onvertelde Leven is zo een paradox van het soort waarvan Jones al haar hele leven bestaat. Zo was ze in 1985 de mannelijkste Bondgirl uit de geschiedenis. Ze ver stikte geheim agent Roger Moore bijna tijdens hun voorspel in de klas sieker A View to a Kill. Het was in de periode dat ze het fenomeen cross dressing (een vrouw die zich als man kleedt) net had geïntroduceerd in de hitparades. Haar dansvloerhits Slave to the Rhythm en Pull up to the Bumper waren aanstekelijk, maar lang niet zo intrigerend als haar ima go. Belangrijkste bouwstenen: maat pakken van Jean Paul Gaultier, ber gen oogschaduw, een met wiskundi ge precisie in hoeken geschoren kap sel en hoofddeksels die ook op Cape Canaveral konden landen. De zelfbenoemde Queen of the Nightlife werd in de jaren 70 groot als danseres in de discotheken van New York en betoverde decennialang za len met haar imposante fysieke kracht. In 2009 verbaasde ze op festi val Lowlands de menigte daar met een show vol acrobatiek en onver bloemde seksualiteit. Opzienbarend voor een vrouw van toen 62? Niet vol gens Jones. Uit haar boek: 'Ik doe al tijd hetzelfde. Ik kom het podium op, vertel iedereen dat ik tien jaar ouder ben dan ik eruitzie en ga ver volgens twintig minuten lang hoela hoepen. Dan is iedereen om.' Haar biografie is een aaneenschake ling van anekdotes over vurige seks ('Ik krijg nooit genoeg'), champagne- baden en tequilafeestjes. Het boek werk bevat ook tal van belangrijke le venslessen als 'Van je verkering kun je makkelijk te veel gaan houden, maar van jezelf houden kun je nooit genoeg'. Het Stedelijk Museum in Am sterdam heeft zijn oud-direc teur Rudi Fuchs ruim baan ge geven een tentoonstelling in te richten waarin hij terug kijkt op zijn loopbaan. De ten toonstelling heet Opwinding, genoemd naar 'de opwinding van het ontdekken en beter le ren kennen van kunstwerken', aldus het museum. Te zien zijn meer dan 100 be langrijke aankopen die Fuchs in zijn tijd heeft gedaan, waar onder werk van Georg Base- litz, Damien Hirst en Piet Mondriaan. De expositie wordt vandaag geopend. Het publiek kan vanaf morgen te recht tot en met 2 oktober. 'Meer Europese films op Netflix' De 74-jarige kunsthistoricus Fuchs leidde het Stedelijk van 1993 tot 2003. Voor die tijd was hij directeur van het Van Abbemuseum in Eindhoven en het Haags Gemeentemu seum. In 1982 stelde hij de prestigieu ze Documenta-tentoonstel- ling van actuele beeldende kunst in het Duitse Kassei sa men, waarmee hij internatio nale bekendheid kreeg. Fuchs maakte naam met een eigenzinnige manier van ten toonstellen en door de verras sende manier waarop hij werk combineerde van verschillen de kunstenaars en stijlen. Dat is ook nu weer het geval. Wereldnieuws en nieuws uit jouw regio. Geefde Geei u- 2vjeKeP Ga naar pIc.nV/«dcau donderdag 26 mei 2016 La Jones is nog altijd een ster Stefan Raatgever Amsterdam TENTOONSTELLING TELEVISIE Minstens een op de vijf films die bedrijven als Netflix, HBO en Apple aanbieden moet Euro pees zijn als het aan de Europe se Commissie ligt. Het voorstel moet de filmindustrie een im puls geven. EU-lidstaten zou den de aanbieders ook moeten kunnen vragen financieel bij te dragen aan Europese produc ties. Brussel stelde daarnaast maatregelen voor die minderjari gen niet alleen beter moeten be schermen tegen geweld en por no, maar ook tegen reclame voor drank, vet en zoet eten. Zanger Dinand Woesthoff is op Ibiza gewond geraakt bij een val uit een speed boot. Hij voer met 120 kilo meter per uur over het wa ter, toen het ineens misging. ;rvv- Komt dichterbij ==r?r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25