Volks, vies en vuig in Londen IOW CULTUUR 23 Ik vind het onbegrijpelijk dat iemand er op een bepaald moment niet meer is tend in handen van een ander. Al zijn ze drie keer professor." Joop Braakhekke gebruikt nu da gelijks de Indiase specerij kurku ma en cannabisolie („Eén drupje op de tong voor het slapen"), die beide kankerremmende effecten zouden bezitten. „En ik doe hy perthermic, een warmtebehande ling waarbij het lichaam plaatse lijk wordt opgewarmd tot 43 gra den. Dat vinden kankercellen niet leuk. „Specialisten weten wat het is, maar toch doen de meesten alsof hun neus bloedt. Mijn arts in het De ten onrechte veroordeelde Todd (René van Kooten) keert te rug naar Londen om zijn gram te halen en sluit een duivels pact met bakkersvrouw Lovett (Vera Mann): vanuit de scheerstoel gaan de slachtoffers zo de pasteitjes in. Stephen Sondheim schreef er een weergaloos nummer over, waarin Todd en Lovett met sardo nisch plezier fantaseren over mo gelijke menselijke ingrediënten, VU ziekenhuis keek me glazig aan en zei: 'Daar doen wij hier niet aan'. Ik vermoed omdat het niet wordt vergoed. En als ik inmid dels één ding weet, is dat er aan ziek zijn heel veel wordt verdiend. „Onlangs veilde ik de eerste Oosterschelde-kreeft; we haalden 25.000 euro op. Ik mocht het voor een goed doel bestemmen. Dat werd uiteraard het kankerfonds. Wat bleek? Toen ik suggereerde het geldbedrag aan Casper van Eijck te schenken, de oncoloog die veel onderzoek naar alvleesklier kanker verricht, werd mij gezegd: door regisseur Koen van Dijk vir tuoos vertaald in Een pastei pas toor. Met Sondheims musical Sweeney Todd (1979) verrichtte Van Dijk een klein wonder aan het Zonneplein. Eenvoudige kos tuums, een duister lichtplan en een bordkartonnen decor (maar wat een geweldige kapperslanceer- stoel!) roepen een sfeer op van volks, vies en vuig Londen in de 19de eeuw. In deze setting zingt de cast het morbide en humoris tische verhaal naar grote hoogten. Sweeney Todd is zo goed vanwe ge de verrassende plotwendingen, het spooky slot en Sondheims im mer gelauwerde 'ongewone' musi calgeluid. Maar deze intieme uit- 'Nee, die steunen wij niet. Die is te innovatief. Letterlijk!" Hij voelt zich inmiddels men taal en fysiek zo goed, dat hij te rugkeert naar zijn metier van kok en met een eigen kookkanaal op YouTube begint. Bovendien zendt ONS (het voormalige Nostalgie Net) binnenkort herhalingen uit van zijn succesvolle tv-kookpro- gramma's uit de jaren 90. „Online worden het geen inge wikkelde zaken, hoor. Gewoon ge makkelijke gerechtjes. Soms met een creatieve knipoog: een croque monsieur met ham, kaas en plak- voering wordt gedragen door de acteurs. Van Kooten speelt de ver bitterde Todd consequent grim mig. Een gruizige Henk Poort ver tolkt het pure kwaad met tegen over zich een zeer grappige Wil van der Meer. Te midden van alle Koen van Dijk verricht een klein wonder met musical 'Sweeney Todd' jes tomaat in plaats van die verma ledijde tosti. Of asperges in room. Zo gebeurd en héérlijk. „Ik kook nu al maanden thuis en sta echt geen uren in de keu ken. Toch eten Wim en ik verruk kelijk! Een prachtig stuk kabel jauwrug, beetje soja, pepertje, gemberwortel in de folie en garen maar. Lof in de pan met een paar klonten boter en twintig minuten stoven. Maar pas op: het mag geen snot zijn, maar 'mals' zoals de Bel gen zeggen. Aardappelpuree erbij en wij vreten onze vingers erbij op." verdorvenheid van de 'ouderen' zijn de jonge Michelle van de Ven, Luc Steegers en Mitch Wolterink ontroerend in hun onschuld. Maar de absolute ster van de avond is Vera Mann. Schalks, vi lein en geestig tot op het bot zet ze Sondheims complexe num mers naar haar hand. In de musi calwereld geldt mevrouw Lovett als een van de mooiste, maar ook moeilijkste rollen. Vera Mann maakt haar op formidabele wijze waar. donderdag 26 mei 2016 Vera Mann en René van Koot en in de musical 'Sweeney Todd'. FOTO BOB BRONSHOFF De bloedbarbier van Fleet Street wordt hij genoemd. Wie zich laat scheren door Sweeney Todd doet dat doorgaans slechts één keer. Joukje Akveld Sweeney Todd. Gezien: 23/5 Zonnehuis, Amster dam (première). Daar nog te zien t/m 20/6. Info: zonnehuis-amsterdam.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23