Een week lang haasten voor recordpoging concertbezoek 22 SHOW CULTUUR ANGELA KIJKT TV Joop Braakhekke (75) werd vorig jaar getroffen door kanker. Nu, tien maanden later, is hij vooralsnog 'schoon' en voelt hij zich 'uitstekend'. Zo goed zelfs dat hij een kookkanaal op YouTube begint. Zelfs ik in'De Jacht' die niet °pde plank stroken sbsó.nu Film Door de heftige discussie over de zo merstop van DWDD en Pauw krijg je als argeloze tv-kijker al snel het idee dat er dezer dagen niets te kijken valt. Maar hier en daar begint ook heus nog iets nieuws. Zoals dramaserie De Jacht op SBS 6. En die is nog de moeite waard ook. Toegegeven, Peter R. de Vries zou het optreden van agente Lea kraken. (Wie geen idee heeft waar ik op doel: zoek voor de leut een paar oude fragmenten van DWDD terug waarin hij het politiewerk in series als The Killing of Smeris fileert). Zelfs ik als leek zag genoeg dingen in De Jacht die niet stroken met de realiteit. Een ambitieuze politievrouw die tegen de uit drukkelijke orders van haar baas in een onderzoek naar een seriemoordenaar voortzet? Dan zou het snel afgelopen zijn met haar carrière. En die bij nacht en on tij in haar eentje op zoek gaat naar lijken in de duinen? Maar los daarvan keek De Jacht lekker weg. Er werd goed geacteerd en, niet on belangrijk voor een thril lerachtige se rie, het was spannend. Naar het schijnt heeft de reeks, een «ISumau remake van Zeil I Tb G het Deense Kill, een jaar gelegen bij krijgt de zen- met der ineens |-- haast en wor de eallte den er twee afleveringen per keer doorheen gejast. Dat is een be hoorlijke zit (twee uur!), maar het heeft ook als voordeel dat je als kijker een afge rond verhaal krijgt opgediend. Tegelijk had ik na afloop het onbevredi gende gevoel dat er méér in die twee af leveringen had gezeten. Ze hadden mak kelijk het fundament kunnen vormen voor een heel seizoen. Want het was op sommige momenten wel erg grote-stap- pen-snel-thuis. Vooral de manier waarop ex-forensisch psycholoog (Fedja van Huêt) agente Lea (Loes Haverkort) als een soort helderziende steeds dichter naar de seriemoordenaar leidde, ging wel erg snel. Maar wat er precies is gebeurd, bleef gis sen. Hopelijk komt daar volgende week een antwoord op. Wel een tip voor wie nog wil aanhaken: kijk het niet in je eentje 's avonds laat, zo als ik. Want dan doe je geheid het eerste uur geen oog dicht. In 2014 onderging hij een open hartoperatie die in vijf bypasses resulteerde. Vorig jaar werd bij hem alvleesklierkanker gecon stateerd. En onlangs liep zijn moeder (105) een fik se longontsteking op. „Haar arts zei: 'Ik geef haar morgen een slaapmiddel om het allemaal wat comfortabeler te maken'. Ik dacht: nu is het gebeurd. Maar de antibioticakuur sloeg aan. Ze is een ijzersterke vrouw." De afgelopen jaren, zegt Joop Braakhekke met bewonderens waardig gevoel voor understate ment, heeft hij het flink 'voor zijn kiezen gehad'. Op 8 augustus vorig jaar belandde hij doodziek in het ziekenhuis waar een tu mor op zijn alvleesklier werd ont dekt. „Ik had koude koorts, 42 gra den. Mijn urine was cola, mijn ontlasting stopverf. De tumor drukte mijn galbuis dicht. Er werd een stent geplaatst die steeds verstopt raakte. Ik had ge woon een knipkaart in het zie kenhuis. Op 24 september ging ik onder het mes voor één van de zwaarste ingrepen die een mens kan ondergaan. Je ligt zes uur op de operatietafel. De kwaal was ge lukkig operabel. Bij alvleesklier kanker sta je dan met 1-0 voor." De voormalig tv-kok en restau ranthouder oogt als Hollands wel varen. Het gezicht blakend bruin getint, de kleding smaakvol als al tijd. In zijn appartement met uit zicht over het Vondelpark in Am sterdam vertelt hij over hoe zijn vooralsnog overwonnen ziekte zijn leven ingrijpend veranderde. „Ik ben nu 'schoon' zoals dat heet. Voel me uitstekend, al ben ik gauw moe. Mentaal heb ik wel een opsodemieter gekregen. Kan slecht tegen spanning, terwijl ik als restaurateur en kok heel mijn leven stress heb gekend. Met mijn partner Wim probeer ik nu zoveel mogelijk voor het plezier te leven. Ik ben tenslotte 75, hè? „Het leven zit nog steeds vol humor, maar mensen gunnen het niet de losse teugel. Er zijn er die het heerlijk vinden zich in hun verdriet te wentelen. Ik niet. Ik vermoed dat het de onderne mer in mij is om niet bij de pak ken neer te zitten. Je moet jezelf bij de kladden grijpen en verder gaan. Dat valt soms niet mee. Het is zo strijdig aan het leven dat het op het laatst kennelijk alle maal zo moeilijk en moeizaam moet gaan. Waarom eindigt het bestaan zo dikwijls achter de san severia's in het bejaardentehuis? Niet een happy end, toch? Al zal menig godsdienstige dat met mij oneens zijn. „En ja, natuurlijk ben je steeds vaker met de dood bezig. Als je moeder 105 is, word je vanzelf ge confronteerd met de eindigheid van het leven. Maar ik vind het nog steeds onbegrijpelijk dat ie mand er op een bepaald moment niet meer is. En het is voor mij net zo moeilijk te bevatten dat je als nabestaande gewoon door leeft." Alvleesklierkanker, beseft hij, is één van de dodelijkste kankers. „Ik leef er niet dagelijks mee, maar soms vreet het aan je. Dan denk ik: ik kan toch niet tot die kleine groep uitverkorenen beho ren die het wél overleeft? Aan de andere kant: als ik de genen van mijn moeder heb..." Toen hij hoorde dat het 'foute boel' was, nam hij zich één ding voor: „Je gaat meteen een traject vol medische protocollen in, maar ik leg mijn lot niet uitslui- Een hele rits concerten bezoeken, wie wil dat niet? „Naast alle mu ziek geniet ik vooral van al die ontmoetingen met andere con certgangers", zegt radio-dj Frank van der Lende. „Maar het is best heftig, hoor. Ik kom net uit het concertgebouw, spring op de fiets, sprint naar de trein richting Hilversum waar ik zo mijn radio programma maak, daarna direct weer naar Ziggo Dome voor II Di- vo. Tussendoor scoor ik wat broodjes bij Albert Heijn To Go. Het is een week lang alleen maar haasten." Hij onderneemt deze recordpo ging uit liefde voor livemuziek. „Maar ook om te laten zien dat bandjes het tegenwoordig meer en meer moeten hebben van op tredens om het hoofd boven wa ter te houden. Ik heb vrienden die om die reden hun muziekam- bities moesten laten varen en nu in een boekwinkel werken." De Britse rockband The Heavy is tot nu toe het hoogtepunt van zijn actie. „Er hing zo'n zweteri ge soulsfeer in De Melkweg, die zanger had een soort seks met zijn publiek. En ik was enorm verrast door Bryan Adams. Ik zag toch een beetje op tegen een lan ge avond met zo'n 'ouwe lui', maar die man kan geweldig zin gen. Het orgelconcert Pimp My Organ afgelopen zondagochtend was zwaar. Zo vals!" Zijn recordpoging verloopt suc cesvoller dan zijn radioshow. Die verliest luisteraars. „Radio is slow business", reageert hij. „Het duurt even voordat mensen wen nen aan het nieuwe geluid." donderdag 26 mei 2016 Jac Daarnaast werd herhaaldelijk gehint naar duistere trauma's in het verleden van zowel de agente als de psycholoog. Reageren: angela@persgroep.nl De eerste tea ser van Beauty and the Beast is al 91,8 miljoen keer bekeken. RING Gordon is in de race voor een Televizier-Ring. De presentator, die vorige maand nog klaagde dat hij bij de prijs over het hoofd wordt gezien, staat met Geer Goor Zoeken een Hobby nu in de top 5 voor de publieksprijs. RUMOER Leontine Borsa- to vindt het ver makelijk dat haar kapsels tot zoveel rumoer leiden. „Fantas tisch dat Neder land hier zo mee bezig is", zegt ze. O Arno Gelder Amsterdam ds NPO 3FM-presentator Frank van der Lende hoopt deze week met 21 concertbezoeken het Guinness World Record te verbreken. Gudo Tienhooven Hilversum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22