Jonge acteur uit Axel in SpangaS Aversie tegen komst van asielzoekerscentrum in Breskens is groot Meer dan vijftig insprekers tijdens de bijeenkomst van de gemeenteraad Slechts een enkeling is vóór een azc. Siawaash Cyrroes (20) uit Axel is vanaf september dagelijks te zien in de populaire jeugdserie SpangaS Het leek wel een theatershow, gis teravond op het bedrijventerrein in Breskens. Compleet met volle zaal, enkele tientallen acteurs en een sterk meelevend publiek. En een beladen thema: wel of geen asielzoekerscentrum in Breskens. In niets lijkt de commissieverga dering van de Sluise gemeente raad op een normale raadsbijeen- komst. De vergadering vindt niet plaats in het belfort in Sluis, maar in een enorme tent op Deltahoek bij Breskens. Er melden zich niet een handjevol insprekers, maar vierenvijftig. En op de publieke tri bune neemt niet een handjevol be langstellen plaats, maar 750 - veel al boze - Bressiaanders. De gemeente Sluis heeft geen halve maatregelen genomen. Enke le tientallen eigen medewerkers, beveiligers en agenten moeten zor gen voor een fatsoenlijk verloop van de avond. Want ergens in het achterhoofd van de organisatie speelt wel degelijk de angst voor het 'Steenbergenscenario', inclu sief een bezoekje van oproer kraaiers uit andere delen van het land. Geweld dreigt er echter nooit. Zeker niet vóór aanvang, wanneer iedereen aan de deur persoonlijk door burgemeester Annemiek Jet ten welkom wordt geheten en ge willig een plekje in de tent op zoekt. Buiten verzamelen tegen standers handtekeningen tegen de komst van het centrum. Bijna ie dereen zet een krabbel. Nadat wethouder Peter Ploeg - aert excuses heeft gemaakt voor de nogal chaotisch verlopen infor matieavond van vrijdagavond, mag Lucien van de Broecke na mens de ondernemers in Bres kens zijn bezwaren uiten. Op aller lei manieren zeggen insprekers daarna bijna allemaal hetzelfde: verkeerde locatie, te veel vluchte lingen, slechte communicatie door de gemeente Sluis. Vanaf dat moment wordt elke steek richting vluchtelingen, gemeentebestuur en CO A met luid applaus begroet. Als PW-Statenlid Caroline Koo- man uit Sluiskil roept dat de gren zen dicht moeten, wordt ze als een heldin toegejuicht. Dat geldt ook voor de volgende spreker, die vluchtelingen in een tent in de tuin van de burgemeester wil stop pen en de mevrouw die bena drukt dat 'een paar hangjongeren hier al een groot probleem zijn'. Slechts af en toe klinkt een an der geluid. Directeur Frank Neefs van het Zwin College wijst fijn tjes op de kans om het dalende leerlingenaantal te stoppen door vluchtelingenkinderen de kans op onderwijs in de regio te geven. Een mevrouw die om een andere locatie vraagt, maar ook om mede menselijkheid, kan rekenen op boegeroep. De sfeer wordt even vervelend als een paar mensen on omwonden steun betuigen aan het voorstel. Hen wordt praten met gejoel en geschreeuw onmo gelijk gemaakt. De ontluikende agressie zakt echter steeds snel weer in, en gaat over in gejuich voor een volgende tegenstander. En zo gaat het door, urenlang. Pas laat op de avond komen de eer ste politici aan het woord. m a woensdag 25 mei 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl 'Hier een azc? Dan ook in de tuin van de burgemeester' Martijn de Koning Breskens Voor het verdere verloop: zie onze website pzc.nl De bijeenkomst begint twintig minuten te laat omdat er zoveel belangstelling voor is. Izaak Boidin voert het woord. Hij is tegen. Spanning in de tent. fotos peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76