Zierikzeese windmolens in f lowerpowerjasje gestoken SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Op weg naar de première De Driestuiversopera in cichoreifabriek De uitverkochte voorstelling vraagt tot op het laatste moment improvisatie vermogen. Bij de generale bleek het opeens superkoud. Petitie voor een veilige oversteek De vloer is kaal beton. Achter rood-wit ge streept lint is een stuk werkplaats zichtbaar. Breng je de Drie stuiversopera van Bertolt Brecht op de planken dan 'moet de locatie rauwheid hebben'. „Dan moet je met je poten in de klei staan. Zo'n ruimte als dit geloof je gelijk", zegt regisseur Cees Möhlmann. Vanavond gaat in de cichoreifa briek in Nieuwerkerk de Drie stuiversopera van Theatergroep Zie- rik in première. Het stuk dat Möhlmann 'ontzettend graag wilde doen'. „Het is zó actueel. Aan de ene kant het altruïsme en de borstram- merigheid: kijk ons nou goed zijn. Tot de ellende aan de deur klopt. Dan geven we niet thuis. Dit stuk laat mij zien dat uiteindelijk ieder een voor zijn eigen hachie vecht." Er komt rauwheid voorbij. Liefde, sen sualiteit en moed. „Alle facetten van menselijkheid zitten er in: lelijk én mooi. En dan die taal van Brecht, prachtig. En de muziek van Kurt Weill, die is ongeëvenaard." Eigenaresse Greet van den Ouden van de cichoreifabriek keek raar op toen het theatergezelschap aan de deur klopte met het verzoek het his- Acht uitverkochte voorstellingen, samen 880 stoelen. Zo viert theatergroep Zierik het 30-jarig bestaan torische bedrijfsgebouw aan de Rijks weg bij buurtschap Capelle te mo gen gebruiken. „Bekijk het maar, dacht ik eerst. Dan moet ik alles op ruimen. Maar daarna dacht ik: nou ja, als je dat nou zo graag wil... pro beer het dan maar een keer. Best gei nig, vind ik het nu." De locatie mag dan ongepolijst zijn, achter de coulis sen draait een goed geoliede machi ne. Twee pendelbussen verzorgen het vervoer tussen carpoolplaats en voorstellingslocatie. De toiletwagen staat klaar, de bar ook. De acht speel dagen zijn uitverkocht; elke avond zitten no mensen op de tribune. Elly Möhlmann (regie en produc tie) vult de voorraad 'mogelijk nutti ge voorwerpen' in de kleedkamer nog even met een puntmesje en para cetamol aan. Gisteren was de voor première voor vierdejaars van Pontes Pieter Zeeman, de dag daarvoor was de generale repetitie. „En koud dat het toen was", blikt Elly terug. „We hadden zo'n goede generale. Maar ik dacht: straks is iedereen z'n stem kwijt." Dus werden meteen heaters besteld. „Het blijft improviseren", lacht Elly de dag erna. SCHARENDIJKE Inwoners van Scharendijke zijn een peti tie gestart voor een veilige over steekplaats naar de Plus super markt. De dorpelingen willen een zebrapad over de Boutlaan, zodat iedereen, maar met name kwetsbare doelgroepen, veilig kunnen oversteken. Volgens hen wordt er nu te hard gere den en levert de nieuwe inrich ting onveilige situaties op. Een zebrapad en 30-kilometer-bor- den aan beide zijden van de Boutlaan zouden daar verande ring in brengen. De petitie is te vinden op boutlaanveilig.petities.nl In de turbines komen kunstwer ken in een 'flowerpowerjasje' met de thema's water, zon en wind. Om de molens heen ko men kleurrijke doeken van drie meter hoog en twaalf breed. Ze worden er volgende week met be hulp van een hoogwerker aan be vestigd. Het project wordt groten deels gesponsord door het wind- park en ook deels door de ge meente Schouwen-Duiveland en mediabedrijf Nuformer. De kunst is te zien tot half oktober. Daarna worden de werken voor een goed doel geveild. Het is niet voor het eerst dat Blom molens 'versiert'. In Burgh- Haamstede verfraaide ze tien jaar geleden de graanmolen. En in Al- mere was haar kunst te zien op een windmolen in Almere. Windmolens roepen heftige emoties op bij mensen, merkt Blom. „Dat vind ik nou juist zo fascinerend. Er zijn mensen die er positief tegenaan kijken, maar er zijn ook mensen die windmo lens verschrikkelijk vinden. Don Quichot zag ze in zijn tijd ook al als monsters." Persoonlijk vindt Blom wind molens wel mooi. „En ze zijn er nu eenmaal. Acht jaar geleden heb ik drie maanden op Paasei land gewoond. Daar heb je Mo- ai's, die gigantische stenen beel den. Er zijn er nog maar een paar over, maar vroeger stond het hele eiland ermee vol. Ik zie windmo lens als een soort eigentijdse wachters. Met mijn kunst hoop ik eraan bij te dragen dat mensen anders ernaar gaan kijken." Vraagprijs: 249.000,- k.k. woensdag 25 mei 2016 Zo'n ruimte vol rauwheid past bij actueel toneelstuk Esme Soesman Criminelen, bedelaars en hoeren bevolken de straten van Soho, de Londense wijk waar het theaterstuk is gesitueerd. Achter de coulis sen ondergaan de toneelspelers van Theatergroep Zierik een metamorfose, foto s dirk jan gjeltema Cees en Elly Möhlmann tussen de schuifdeuren van het ge legenheids cichoreitheater. Het liefst zou kunstenares An na Blom uit Burgh-Haamstede willen dat alle windmolens in de wereld kleurrijk zouden zijn. Zij mag zelfs beginnen met drie exemplaren, in Zierikzee. Wendy Wagenmakers Zierikzee MIDDELBURG Noordmonsterweg 1 Dubbele bedrijfsloods, gelegen op bedrijventerrein Ramsburg, de oostkant van Middelburg en kort nabij het ka naal door Walcheren en uitvalswegen (zoals A58 en N57). Het verhuurbaar vloeroppervlak be draagt circa 2.000 m2. Kavel bedraagt circa 2.765 m2. Schulting Partners makelaars-taxateurs o.z. Londensekaai 39 4331 JH Middelburg Tel. 0118-616617 info@schulting-partners.nl www@schulting-partners.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67