44 8 €12,50 WAT MAG'T KOSTEN? Voor de eerste verjaardag van Vraag en Aanbod blikken we terug op een buitenkansje dat in deze rubriek aan bod kwam. Waar is de geldkist die de Tweede Wereldoorlog overleefde terecht gekomen? Titia Arent uit Domburg ver telde in januari in deze ru briek over een kist die haar va der in 1930 kocht en die ze te koop aanbood. Alle belangrijke documen ten kwamen erin terecht, van obliga ties tot geboortebewijzen. In de Tweede Wereldoorlog werd de kist in de tuin begraven. Bij terug komst was het mooie huis veranderd in een zwijnenstal en de tuin volle dig omgeploegd. De kist kwam ech ter toch ongeschonden uit de grond. Bijzonder „Ik lees de rubriek 'vraag en aanbod' elke week met veel plezier, dit artikel sprak me direct aan," vertelt de koper van het kistje, Johan Izeboud uit Se- rooskerke. „Ik ben een verzamelaar, vooral van alles omtrent auto's en motoren. De kist viel niet in die cate gorie, maar wilde ik toch graag heb ben, omdat ik het verhaal erachter zo bijzonder vond." DE VORIGE EIGENAAR Johan zocht de gegevens van Titia Arent op en pakte de telefoon. „Ze zei dat ze gehecht was aan de kist, maar dat ze het goed vond dat ik langs zou komen." Titia: „Ik had niet verwacht zo snel een reactie te krijgen. Het was een aardige man die belde en hij kwam meteen to the point. 'Is 35 euro goed?' vroeg hij. Ik stemde in en we spraken twee dagen later af." Of Johan het stuk in de PZC heel goed heeft gelezen, valt te betwijfe len. Titia: „Ik deed de deur open en met een verbaasd gezicht zei de man: 'U ziet er goed uit voor 86 jaar'. Dat was meteen lachen, want niet ik, Je ziet dat deze kist veel heeft meegemaakt maar de geldkist is 86 jaar oud." Na een verontschuldiging van Johan werd er bij een kopje koffie uitge breid gesproken over de kist. Johan: „Leuk om van die oude herin neringen op te halen. Terwijl we kletsten, heb ik de kist grondig beke ken. Hij is nog prima te gebruiken als kluis, want hij is volledig afsluitbaar en de sleutel zit erbij." In de kast De geldkist heeft sinds enkele maanden een prominente plaats in de woonkamer van de familie Ize boud. „Hij staat in de kast. Je ziet aan de kist dat deze veel heeft mee gemaakt. Hij is niet zo groot en leuk bewerkt. Het verhaal van de kist is speciaal, maar de kluis past ook prima in ons interieur. Dat was een extra reden om te reageren op de advertentie." Johan heeft het bewuste PZC-ar- tikel in de kist gestopt. „Zo blijven het verhaal en de kist onafscheide lijk. Dat vind ik mooi." "W?'fee/r/P woensdag 25 mei 2016 PZ Bruiloften en partijen, zak- en kleedgeld, goede doelen. Wat hebben we ervoor over? Deze week: Cadeau voor een 1-jarige. Coosje Quist (61) uit Arne- muiden: „Ik geef ge middeld 12,50 euro uit als een kindje zijn of haar eerste verjaardag viert. Ik heb veel kennissen met baby's, dus moet op passen met te dure cadeau tjes. Laatst kocht ik een speelgoed- trein. Daar zit- A ten uitbreidin gen bij, dus je weet meteen een cadeau voor volgend jaar. Een ge reedschaps kistje viel ook in de smaak. Dat kostte maar 10 euro." Lieke Snellen (35) uit Mid delburg: „Ik heb een zoontje van anderhalf. Bij zijn eerste ver jaardag gaf ik een handpop, een papegaai met allemaal kleurtjes. Een geschenk waar hij jaren iets aan heeft. Hij vind hem geweldig, maar is sowieso fan van knuffels. Voor de ver jaardag van andere kinde ren geef ik 25 euro uit. Met autootjes van 5 euro zijn ba by's ook tevre den. Belangrijk is om het leuk in te pakken." Mario de Ronde (41) uit Zierikzee: „Ik heb geen kinderen, dus cadeautjes geef ik alleen aan kinderen van kennissen of neefjes en nichtjes. Meestal is dat een kleinig heidje. Kleur platen of een knuffeltje. Met de ouders overleggen over kleertjes of spulletjes die het kindje nodig heeft, is een goed idee. Meer dan 5 euro hoeft een cadeautje niet te kosten, het kind heeft nog geen besef van prijs." Pronkstuk met een fraai verhaal Hans Puik „Nooit gedacht dat de geld kist nog eens in de spot lights zou staan. Het vertel len van dit verhaal maakte iets los bij me. De kist hoort bij mijn ouders, een tijdperk, mensen die geordend en con sciëntieus waren. Die brieven met de hand schreven. Je hoefde nooit te zoeken naar je identiteitskaart, verzeke ringspolis, geboortebewijs of trouwboekje. Je wist dat ze brandvrij in de geldkist lagen. Hij stond in de studeerkamer, het sleuteltje had mijn vader aan zijn sleutelbos. Een man- nending. Ik heb nooit gezien dat mijn moeder in de kist keek. Niet om dat het niet mocht, nee daar ging je niet over als vrouw." M Titia Arent vindt het fijn dat haar familie geschie denis in PZC is beschre ven. FOTO RUBEN OREEL De kist van Titia Arents staat nu in de woonkamer van Johan Izeboud. FOTO RUBEN OREEL Object 86-jaar oude geldkist van gietijzer Koper Johan Izeboud uit Serooskerke Prijs: Werd aangeboden voor 40 euro, verkocht voor 35 euro Gezien op Prikbord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52