r°-> Jk.j Nagelvaste natrekking 44 7 Berg je geld veilig op WAARVAN AKTE THUISKLUIS wachten tot de rente onder nul duikt. Ook nu al is de rente die je betaalt over een lening, veel hoger dan de rente die je spaargeld oplevert. Onge veer een derde van de Nederlanders wil het geld fysiek bewaren. ABN Amro-topman Gerrit Zalm vreest dan ook het aantal inbraken toe neemt als Nederlanders als er een ne gatieve rente komt. Maar of spaarders daadwerkelijk massaal de banken de rug toekeren bij een negatieve rente, is nog maar de vraag. De Zwitserse bank Alterna tive Bank Schweiz zag sinds de in voering van een negatieve spaarrente afgelopen najaar het aantal rekening houders opvallend genoeg juist toe nemen. Ook in Denemarken zijn de spaartegoeden juist gestegen sinds de invoering van de negatieve rente. Dat klinkt raar, maar een verklaring zou kunnen zijn dat consumenten onze ker worden van die negatieve rente. En in tijden van onzekerheid, is op potten onze eerste impuls. Jazeker, een negatieve rente is slecht voor je pensioen. Pensioenfondsen hebben grote spaartegoeden en be talen bij een negatieve spaarrente dus veel rente. Als zij minder rende ment behalen, krijgt iedereen min- In tijden van onzekerheid is oppotten onze eerste impuls der pensioen. Het klink als een sprookje: de bank die jou rente betaalt, bijvoorbeeld over je hypotheek. Maar dat is het niet. In Spanje bestaat al een hypo theek waar je geld op toe krijgt. Ook een grote Deense bank overweegt negatieve hypotheekrente. In Neder land komt Achmea-dochter Staal- bankiers er niet meer onderuit. De Geschillencommissie Financiële Dienstverlening oordeelde dat de bank een klant rente moet uitkeren over zijn hypotheek. Het gaat om een speciaal geval, een hypotheek in Zwitserse franks met variabele rente. De kans dat we binnenkort alle maal rente over onze hypotheek ont vangen, is echter klein. Nederlandse banken rekenen forse opslagen op de rente, waardoor die niet zo snel on der de nul zakt. Wel is de hypotheek rente op dit moment historisch laag. Ook bij een consumptief krediet krijg je voorlopig nog niet standaard geld toe. Wel blijkt uit onderzoek van MoneyView dat de rente voor een doorlopend krediet en een persoon lijke lening sinds 2011 is gedaald van gemiddeld 11 procent, tot onder 7 pet. Rood staan in Nederland is nog steeds wel erg duur. De rentes lopen uiteen van 9 procent tot 14 procent. ING en Rabobank verhoogden hun tarieven zelfs de afgelopen jaren. De notaris Een man die laatst bij ons kantoor de aankoop van zijn nieuwe huis heeft geregeld. In zijn stem klinkt paniek: „Notaris kom gauw, ze zijn mijn tuin aan het slopen!" Ik raad hem aan de politie te bellen, maar er zijn al twee agenten langsgeweest. Na de ver klaring van de tuinopbrekers zijn ze vertrok ken, omdat ze zich 'niet in deze privézaak wil len mengen'. Ik beloof hem meteen te komen en stap in de auto. Als ik arriveer, ligt de achtertuin compleet overhoop: de schutting is weggehaald, tegels zijn gelicht, borders omgespit, planten en struiken zijn uitgetrokken. Op een oplegger staat een kleine graafmachine, een bakkie staat klaar om het gehele tuininterieur straks af te voeren. Vier stevige mannen - shaggie in de mond, bak koffie uit de thermoskan in de hand - houden pauze na al dat zwoegen. Ze kijken bevreemd naar mijn sportkleding, maar een van hen her kent mij. „Ha notaris," zegt hij allerharte lijkst. Zijn aanbod voor koffie, uit zijn mok, sla ik beleefd af. Ik vraag wat ze in vredesnaam aan het doen zijn. „Nou, onze spullen terughalen natuurlijk," klinkt het onbekommerd. Wat blijkt? Als hun nichtje trouwt en met haar man in dit huis gaat wonen, leggen zij - bij wijze van huwelijkscadeau - de achtertuin aan. Compleet met beplanting, tegels, een vij ver met een fonteintje en een prieeltje. Als vak lui leggen ze er eer in om er iets heel bijzon ders van te maken. Maar de rozen in dit paradijsje bloeien fraaier dan het huwelijk van hun nichtje. Na anderhalf jaar gaat ze scheiden en wordt het huis ver kocht. Nu komen de mannen terughalen wat ze zien als het eigendom van hun nichtje: alles wat in de tuin staat of ligt. Maar zo werkt het natuurlijk niet. Ik leg hen uit dat bij de verkoop van het huis ook de tuin en wat zich daarin bevindt - aard- en nagel vast, zoals de wet zegt - eigendom van de ko per is geworden. 'Natrekking' heet dat. Kortom, ze zijn illegaal bezig. Wat ze doen, is gewoon diefstal. Daar schrikken ze van. Dieven zijn ze zeker niet. Na enig beraad beloven ze de boel weer snel in orde te maken en alle schade te herstel len. De huiseigenaar, die er inmiddels ook bij is komen staan, moet het allemaal nog zien. Maar ik vertrek met een gerust hart naar het hockey veld. - Johan Nebbeling De mannen kijken bevreemd naar mijn sportkleding woensdag 25 mei 2016 GO Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl ILLUSTRATIE VIJSELAAR EN SIXMA Ongeveer een derde van de Ne derlanders wil geld fysiek be waren als er negatieve rente komt. Tips om je geld veilig achter slot en grendel te bewa ren: Veel geld bewaren in een 'thuiskluis' is niet verstandig. Los van de kwaliteit van de kluis is de kans dat in een woning wordt ingebroken veel groter dan in beveiligde klui- zenruimte bij een bank of bedrijf. Helaas is het op steeds minder plekken mogelijk een kluis te huren. Zonder er veel ruchtbaar heid aan te geven, bouwen veel banken het aantal kluizen af of stoppen met deze service. In het gat dat er valt, springen andere commerciële partijen, zoals De Nederlandse Kluis. Google eens op 'safeloket' of 'bankkluis' en de naam van jouw woonplaats of provincie. Vraag na hoe het zit met de verzekering, bijvoorbeeld wat de maximumdekking is en bij welke gevaren het geld is gedekt. Denk aan brand, waterschade of dief stal. Let op: soms is contant geld uitgesloten voor de verzekering. Je moet aan de verzekering kunnen bewijzen dat het geld er daadwerkelijk lag. Haal je het geld van de bank, dan is het slim om een afschrift van die transac tie te bewaren. Let ook goed op de veiligheid van de plek waar u uw geld be waart. Een kluis is even veilig als de muur en deur waarachter die zich bevindt. Over het geld dat je bewaart in de kluis moet je uiteraard wel belasting betalen. Er geldt wel een vrijstelling van 520 euro voor contant geld (1040 voor fiscale partners). 4 Kleven er nog meer nadelen aan een negatieve rente? 5 Als ik moet betalen om te spa ren, ontvang ik dan andersom ook rente als ik leen van de bank? Vragen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl. Volgende week behandelt ze een se lectie van de vragen en opmerkingen. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Zondagmorgen vroeg, ons huis nog in diepe rust. Altijd een fijn rustmo ment voor mezelf in de week. Ik maak ontbijt en zet koffie. Maar net als ik mijn hockeykleding heb aangetrokken en op het punt sta de deur uit te gaan, gaat de te lefoon. Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51