Buschauffeurs worden hulpagenten 3 Evacuatie van illegaal opvangkamp aan Grieks-Macedonische grens Duizenden vluchtelingen worden overgebracht naar opvangcentra met betere faciliteiten. Hun wens blijft hetzelfde: een vergunning in Europa. Ook gaan busbedrijven en politie meldingen van incidenten met el kaar uitwisselen, zodat criminali teit in de toekomst beter voorko men kan worden. Dat zeggen ver voersbedrijf Arriva en de politie in de Misdaadmeter, die het AD jaarlijks samenstelt. Nu al werken buschauffeurs en agenten intensief samen in de re gio's Zuid-Holland, Gelderland, Overijssel en Flevoland. Daar wor den politie- en OV-meldingen van geweld en incidenten verza meld in één database. Zo kan de politie precies zien bij welke bus lijnen, haltes en stations vaak over last is. „Met de buschauffeurs de len we informatie over gezochte verdachten en vermiste perso nen", zegt Anton Jansen van de politie Oost-Nederland. „De chauf feurs kennen de omgeving door en door en zien opvallende din gen. Daar doen we als politie ons voordeel mee." De vervoerders hebben een vast aanspreekpunt bij de politie. Ook is het voor rechercheurs mogelijk om razendsnel camerabeelden uit de bus opvragen. „De aanpak in deze regio's is een groot succes", zegt Jansen. „Daarom willen we de samenwerking graag in het he le land invoeren." Het is nog niet gebruikelijk dat busbedrijven en politie meldin gen van incidenten met elkaar uit- ln vier regio's werken agenten al samen met chauffeurs. De aanpak is succesvol wisselen. „Als we iemand oppak ken voor een inbraak, weten we vaak niet of hij ook in het open baar vervoer problemen veroor zaakt", stelt Jansen. „Dankzij de gedeelde database weten we dat wel. Notoire zwartrijders blijken vaak meer op hun kerfstok te heb ben. De rechter kan daardoor effec tievere straffen opleggen." Ook is het nu al mogelijk om herrieschoppers in Arriva-treinen een reisverbod op te leggen. „Dat is winst voor iedereen", zegt Jan Politiek van Arriva. „Het wordt veiliger in het openbaar vervoer én in de dorpen en steden waar daders actief zijn." Geweld in en rond de bus is een hardnekkig probleem. De afgelo pen weken legden buschauffeurs het werk neer na een reeks over vallen. De dieven hadden het ge munt op cash. „Ik wil niet naar een ander kamp", zegt Syriër Abdo Raja (22) in het vluchtelingenkamp bij de Grieks-Macedonische grensplaats Idomeni. „Ik wil naar Duitsland." Een paar uur later sluit de Griekse oproerpolitie het kamp herme tisch af en begint de evacuatie. Voorlopig raakt Raja alleen maar verder van zijn gedroomde be stemming verwijderd. Griekenland begon gisteren bij het ochtendgloren met het ontrui men van het grootste illegale vluchtelingenkamp in Europa. Al maanden verblijven duizenden migranten, van wie bijna de helft kinderen, in een modderig tenten kamp. Ze kwamen met bootjes vanuit Turkije, maar strandden op hun weg naar West-Europa in Ido meni toen Macedonië zijn gren zen sloot. Op het hoogtepunt ver bleven er 14.000 mensen, gisteren waren er nog ongeveer 8.000. Over een paar dagen moet het kamp met inzet van 400 man op roerpolitie leeg zijn. Athene wil van het kamp af, omdat de leefom standigheden erbarmelijk zijn (na een bui staat het kamp blank) én omdat de vluchtelingen de spoor baan tussen Griekenland en Mace donië geblokkeerd houden. De ontruiming verliep tot gistera vond rustig. Er waren, voor zover bekend, geen rellen. Duizenden vluchtelingen zijn inmiddels over gebracht naar andere kampen, voornamelijk nabij Thessaloniki. Journalisten waren niet wel kom, hulporganisaties kregen mondjesmaat toegang. „Wij mo gen er niet in, hoewel hier heel veel kinderen zijn", zegt Gabriele Casini van Save the Children. Die organisatie roept de Griekse over heid op ervoor te zorgen dat fami lies elkaar niet kwijtraken. „We zijn niet tegen de ontruiming, maar we weten niet waar de men sen straks terecht komen. Zijn daar wel faciliteiten voor zoveel kinderen?" En, zegt Casini: „Het lost het probleem niet op: wat gaat er met deze mensen gebeu ren? Er zijn families uit Syrië, Af ghanistan, Irak, velen van hen zijn bang dat ze worden teruggestuurd naar Turkije. Of moeten ze asiel aanvragen in Griekenland?" Griekse opvangcentra tellen cir ca 40.000 asielzoekers. De Grie ken hebben onvoldoende capaci- teitalle aanvragen te behandelen. Als dat al gebeurt, verloopt daarna de verdeling van de asielzoekers over Europa ontstellend traag. Voor duizenden asielzoekers die na half maart aankwamen in Grie kenland, dreigt een boottocht te rug naar Turkije. Vooralsnog zijn enkele honderden niet-Syrische vluchtelingen teruggestuurd. woensdag 25 mei 2016 Arriva-chauffeur Rudi Klumper overlegt met agent Daniel Hartman, fotoanninaromita Buschauffeurs in heel Neder land worden het verlengstuk van de politie. Bij overvallen, in braken en vermissingen kunnen de chauffeurs worden ingezet als ogen en oren van de politie. Peter Winterman Arnhem Zie ook pagina 10 11 Een migrant en twee kinderen vertrekken uit het vluchtelingenkamp in Idomeni. fotoafp Weg uit Idomeni, wat nu? Cyril Rosman Idomeni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3