BUITEN Gevaar ligt op de loer ZEELAND 11 In Kloetinge ligt een verborgen schat. Een bruggetje leidt ernaartoe. Tsjip. Tsjip. Tsjip. Minuten lang zegt de vogel elke se conde: Tsjip. Zijn timing is zo verbluffend precies dat het opvalt. Je ontkomt er niet aan om stil te staan en ernaar te luiste ren, ook al sta je midden op straat; het monotone ritme brengt je in trance. Hier, aan het begin van de Ter- vatenseweg, eindigde vorige week de eerste wandeling van de ze rubriek. Nieuwsgierig ge maakt door de woorden van fruit teler Adri Hoogstrate ('Het brug getje in Kloetinge, mis het niet') heb ik besloten een extra lus om Kloetinge heen te maken. Wat een raar woord eigenlijk, Tsjip. Willem Elsschot noemde zijn kleinzoon Tsjip. Aan de kant, daar komt een auto. Gedaan met de rust. In de buurtschap Tervaten staan kleine rijtjeshuizen. 'Anno 1946' meldt een steen in de muur. Aan de overkant een prach tige verwaaide boom met een mi nuscuul schuurtje ernaast. Na de kruising met de Bredeweg lonkt het Hogepad, het eeuwenoude kerkenpad. Ik laat het links lig gen en loop richting Noordeinde. In een weiland proberen meisjes een paard in een paardentrailer te krijgen. Het dier zet zich schrap; hij heeft er weinig zin in. Iemand geeft ze instructies en zie, het paard komt in beweging. 'Anouk Dahrs, Parelli-professional' staat er op een geparkeerde auto. 'Ook voor trailerlaadproblemen'. Dat verklaart. Even voorbij het plaatsnaam bord Kloetinge zie ik het ineens: het bruggetje. Het leidt naar een Een klein bos, waar je je heel even in een tropisch woud waant wandelpad tussen de bomen. Ik verheug me op wat komen gaat. Spannend! Een paar tellen later sta ik oog in oog met Lies Walhout, die op een parkeerplaats onder de bo- De wandeling men haar auto staat te wassen. Dat was een kort avontuur. Ze moet glimlachen; ik ben niet de eerste die hier op het ver keerde been is gezet. „Er is nog een bruggetje", legt ze uit. „Je moet eerst rechtdoor over het par keerterrein van het sportpark en aan het einde naar rechts. Daar ligt het bruggetje dat je zoekt." Lies is zeventig jaar geleden ge boren in Kloetinge, op het Markt veld. Ooit een tijdje weggeweest uit het dorp. „Maar ik wilde er op m'n knieën naar terug. Waarom? Het is zo'n mooi dorp. Het oude centrum, de Geerteskerk. En de ligging is ideaal, een soort buiten wijk van de stad. Daar hebben we vroeger tegen gestreden, maar nu is het wel handig." Ik steek het parkeerterrein van het Wesselopark over en zie in derdaad een bruggetje. Het smal le pad, omzoomd met fluiten- kruid, leidt langs schapen in een wei. Even is er opwinding als ik op een boomstam een uil op merk, maar het blijkt een exem plaar van hout te zijn. Waar ik dan in terechtkom, tart elke verbeelding. Midden in het dorp ligt een klein bos, een park- bos, waar je je heel even, een handvol seconden, in een tro pisch woud waant. Hoge, dik be- bladerde bomen hangen schuin over een idyllisch meertje heen. Hun dunne takken worden weer spiegeld in het stille water. Het voelt als de ontdekking van een verborgen schat, hoewel het hele dorp deze plek natuurlijk al sinds mensenheugenis kent. Het pad komt uit in de Jacht huisstraat. Ik maak nog een toeris tisch rondje over het Geertes- plein en het Marktveld en ga dan het dorp weer uit, richting de mo len en het vertrekpunt van deze wandeling, de Tervatenseweg. Daar hoor ik het weer. Tsjip. NATUURJOURNAAL Het is met natuurbeheer als met het weer. Iedereen meent er verstand van te hebben en is klaar om over allerlei complexe onderwerpen even los uit de pols een mening te ventile ren. Bijvoorbeeld als het gaat om weidevogelbeheer. Als in het voor jaar het vee weer in de wei wordt gebracht zijn de dieren even heel uitbundig en iedere beheerder houdt dan zijn hart vast voor de broedende weidevogels. Het komt ook geregeld voor dat er dan een nest sneuvelt door de rondrennen de runderen. Het laatste wat je als beheerder wilt natuurlijk, maar niet altijd te vermijden. Het vee wordt in natuurgebieden zo laat mogelijk en in zo laag mogelijke dichtheden ingeschaard. Maar je krijgt te maken met allerlei belan gen die elkaar deels tegenwerken. Wachten met vee inscharen tot na de broedperiode is geen optie. Het gras gaat dan legeren en het ge volg is de ontwikkeling van distel velden op plaatsen waar eerst ge woon gras groeide. Niet alleen voor het vee, maar ook voor de weidevogels is dat heel nadelig. Maar er is meer. Vee is noodzake lijk om een weidegebied als zoda nig in stand te kunnen houden, dus je moet ook rekening houden met de wensen van de veehouder. Als je pas heel laat in het seizoen vee toelaat is het nauwelijks moge lijk om nog geïnteresseerden te vinden. Het is dus een kwestie van veel passen en meten om de juiste balans te vinden. Het Zeeuwse Landschap heeft een aantal jaren studenten van de Universiteit Leiden onderzoek la ten doen naar het ideale model om enerzijds weidevogelgebieden geschikt te houden als broedge bied en anderzijds de vertrapping van legsels zoveel mogelijk te voor komen. Daaraan is (ook elders) ja renlang serieus wetenschappelijk onderzoek verricht. Daaruit is een bruikbaar en duurzaam model ont wikkeld dat de belangen van wei devogels optimaal behartigt. woensdag 25 mei 2016 Een dorp met een bos Sven Remijnsen Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag lopen we door Kloetinge Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland. Chiel Jacobusse FOTO CHIEL JACOBUSSE Tips voor een mooie, korte wandeling? Mail ze naar redactie@pzc.nl o.v.v. wandeling AFSTAND: 3,5 KILOMETER Tervatenseweg Noordeinde Wesselopark KLOETINGE Marktveld TERVATEN 'Jachthuisstraat Kapelseweg Lies Walhout wijst de juiste weg naar het M bruggetje. Kaart: Maps4News

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39