Een nieuwe laptop EXAMENS Rekenmachine voor de aapjes 'Korting van 10 miljoen euro voor Zeeland moet van tafel' Domburg kan aan de slag in Singelgebied ZEELAND 5 Havisten maakten gisteren het eindexamen economie. Voor de vmbo'ers stond biologie op het programma. Wat doe jij hierna? Het wordt nog best een beet je spannend voor Kevin Schout (15) uit Terneuzen. De vmbo-scholier van het Rey- naertcollege in Hulst staat zwak voor wiskunde en scheikunde. Misschien één herexamen, mis schien niet. Kevin heeft geen tijd zich nerveus te maken. „Ik ga wer ken. Vakkenvullen bij de Albert Heijn en en in de winkel van mijn oom werken. Van mijn ouders moet ik wel wat bijverdienen. Ik wil een nieuwe laptop nodig. Die heb ik bij het Scalda nodig. Die ik nu heb... Dat is echt helemaal niks meer." Vestrock komt er aan, er zijn examenfeesten en de terrasjes lok ken. Zat te doen voor Kevin. Voor vwo'ers staan vandaag filosofie en frans op de rol. Havisten doen het examen scheikunde. Vmbo'ers bui gen zich over maatschappij leer. Zit je op Instagram? Tag je examenfoto's met #pzcexamen. De krant plaatst de leukste foto's op zijn account en op de site. Maud de Schepper (17) had nog drie kwartier over voor haar eind examen economie. Heel moeilijk kon de havo-scholier van het Rey- naertcollege in Hulst het niet ge vonden hebben. Anders had ze ze ker wel tot op het laatst aan het exa men geschaafd. „Niet moeilijk en niet makke lijk", zegt ze na afloop. „Eigenlijk precies zoals ik het verwacht had. We hadden in ieder geval tijd ge noeg. Het was echt heel veel theo rie, je had er echt voor moeten le ren." En dat had Maud uit Lams- waarde dan ook gedaan. De dag voor het examen had ze nog een oe fenexamen gedaan en dat ging pri ma. Zelfs zonder de berekeningen haalde ze een voldoende. „Dat oe fenexamen was ook een examen met heel veel theorie. Ik wist dus wel een beetje wat ik kon verwach ten." Dat je goed moest leren bewees volgens Maud de vraag over 'moral hazzard'. Hoe kunnen verzekeraars voorkomen dat mensen roekeloos met hun spullen omgaan omdat de verzekering toch wel de schade ver goedt? „Dat zou bijvoorbeeld kunnen door een eigen risico te gebruiken of door een maximum bedrag dat vergoed wordt. Maar wanneer je niet goed geleerd hebt en je niet weet wat de term moral hazzard be tekent, dan wordt dat wel een heel erg moeilijke vraag." Na haar tijd bij het Reynaert ver kast Maud naar Breda. „Ik wil de verpleging in. Wat precies, dat zie ik nog wel. Ik ga hierna HBO-V in Breda doen. Vlissingen kon ook maar Breda is een leukere stad en bovendien gaan mijn vriendinnen daar ook heen." „Makkelijk." Bryan Schwieckart (15) uit Hulst is heel kort over het vmbo-examen biologie. Hij staat een zeven voor het vak en het eindexa men dat hij net achter de rug heeft ging prima. „Het ging veel over erfelijkheid. Wat dominant en wat recessieve genen zijn en het uit elkaar pluizen welke erfelijke factoren er in het DNA en de genen zitten." Daarnaast moesten de eindexamenkandida ten ook aanwijzen welke nier het beste bij wel ke persoon zou passen op basis van bloedgroep en resusfactor. „En we moesten ook uitleggen hoe waterpest zich voortplant. Dat gebeurt door losse takjes die afbreken en door het wa ter naar een andere plaats worden vervoerd waarna er weer wortels aankomen en het weer een plantje wordt. Verder was er niet heel veel dat over planten ging. Dat was in de oefenexamens wel het geval." Biologie was zonder rekenmachine niet te doen stelt Bryan. Zeker bij de vraag waar in van allerlei percentages berekend moes ten worden. Hoeveel apen vertonen vlucht gedrag, hoeveel procent kruipt weg en hoe veel apen blijken dominant. De sociale structuur in een apenkolonie bleek een complexe rekenopdracht voor de eindexa menkandidaat. Geen ruimte voor biologie in Bryans toe komstplannen. Hij wil naar het Scalda in Terneuzen voor de opleiding Media Develo per. De RfV heeft een advies uitge bracht over het verdeelmodel van het provinciefonds. Daaruit be taalt het Rijk de provincies. In 2011 werd afgesproken dat Zee land jaarlijks 10 miljoen euro minder krijgt dan de andere pro vincies, omdat Delta toen nog 20 miljoen euro aan dividend uit keerde. Daarna ging het bergaf waarts met het energiebedrijf. De aandeelhouders krijgen nu he lemaal geen dividend meer. Intussen is de afspraak hoe de provincies onderling het geld van het Rijk verdelen vereenvoudigd. Daarvoor moet een nieuwe wet worden aangenomen: de Finan- ciële-verhoudingswet. De RfV ad viseert positief over die wet, maar maakt een kanttekening over Zeeland. De provincies hebben namelijk afgesproken dat de simpelere ver- delingssystematiek niet mag lei den tot andere bedragen voor de provincies. Zeeland heeft daarte gen geprotesteerd en krijgt nu bij val van de Rvf. „De raad conclu deert dat Zeeland linksom of rechtsom moet worden gehol pen", zegt commissaris van de ko ning Han Polman. „Het is on rechtvaardig dat je gekort wordt vanwege inkomsten die je niet meer hebt. Het kabinet wordt ge adviseerd daar iets aan te doen. Daar zijn we heel blij mee." Volgens de nieuwe wet wordt de verdeling pas over vijfjaar aan gepast. Dat moet eerder, aldus de Rvf. Maar het probleem van Zee land is zo dringend dat de oplos sing 'buiten het provinciefonds moet worden gevonden'. Domburg kan eindelijk aan een nieuwe toekomst gaan bouwen. Gisteren is na jaren van wachten en onderhandelen overeenstem ming bereikt over de verhuizing van de supermarkt van de Singel naar het parkeerterrein tegenover het gemeentehuis. Dit maakt de weg vrij voor de bouw van huizen en winkels en de aanleg van parkeerplaatsen in het Singelgebied. Dat omvat de plek waar nu de Albert Heijn staat, het parkeerterrein daartegen over (waar voorheen de Rabobank stond) en het gebied rond de mo len. Volgens wethouder Jaap Mei- se kunnen de komende jaren onge veer 65 huizen en enkele winkels/kantoren worden ge bouwd. Rond de molen komen pakweg 450 betaald-parkeerplaat sen. De AH verhuist naar de Tra verse. Die heeft daar ruimte voor een groter pand en meer eigen par keerplaatsen. Voor de uitvoering van het pro ject Singelgebied worden door ge meente en particulieren ook gron den van en aan elkaar gekocht en verkocht. De gemeente Veere moet daarvoor 2,7 miljoen euro in vesteren. Het totale project Singel gebied kost de gemeente nog eens 4,4 miljoen euro. woensdag 25 mei 2016 Een echt leer-examen Een dagelijkse rubriek over de centrale eindexamens Guido van der Heijden Maud de Schepper uit Lams- waarde. fotos peter nicolai Guido van der Heijden Bryan Schwieckart. Het Rijk moet Zeeland niet lan ger korten op de bijdrage uit het provinciefonds. Dat vindt de Raad voor de financiële ver houdingen (Rvf). Ernst Jan Rozendaal Middelburg Maurits Sep Domburg Kevin Schout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33