Windpark Borssele kost minder 4 ZEELAND Zeeuwse methode vindt landelijk navolging Dansduo uit Terneuzen blijft hongerig naar titels Motoragent aangereden tijdens achtervolging Ingrid Staal van GGD Zeeland is genomineerd voor de Wetenschapsprijs 2016 met een internationaal verschenen artikel over haar baanbrekende onderzoek. Je ziet de interactie tussen ouder en kind beter Opvoed- en opgroeiproble- men bij jonge kinderen ko men eerder aan het licht bij huisbezoek dan op het consultatiebureau. Jeugd- verpleegkundigen zouden daarom kinderen in belang rijke fasen van hun ontwik keling zo veel mogelijk thuis moeten bezoeken. Tot die conclusie komt Ingrid Staal uit Sluis, pro jectleider innovatie en aca- demisering bij GGD Zee land. Met een artikel over het onderwerp, gepubli ceerd in het internationale tijdschrift Preventive Medici ne, is zij een van de drie ge nomineerden voor de We tenschapsprijs 2016. De winnaar van de prijs wordt morgen bekendgemaakt tij dens de 18e Anna Reyn- vaan Lezing in de Stads schouwburg in Amster dam. Staal, die in februari van dit jaar promoveerde aan de Universiteit Utrecht, be antwoordt in het genomi neerde artikel de vraag of huisbezoek door de jeugd- verpleegkundige ervoor zorgt dat problemen bij jonge kinderen eerder wor den gesignaleerd. De praktijk is dat kinde ren kort na de geboorte wel thuis worden bezocht, maar in de jaren erna naar het consultatiebureau moe ten komen, omdat dat effi ciënter is. Staal: „Iedereen heeft daar een mening over in positieve en nega tieve zin, maar het was nog nooit onderzocht." Tijdens het onderzoek werden alle Zeeuwse kin deren van achttien maan den willekeurig ingedeeld voor huisbezoek of bezoek aan het consultatiebureau. Beide groepen werden op dezelfde manier onder vraagd, volgens de SPARK- methode die Staal heeft ontwikkeld. De resultaten waren hel der: bij huisbezoek werden meer kinderen met een hoog risico gevonden. Ouders en verpleegkundi gen waren ook tevredener over huisbezoek. „Mensen zijn in hun vertrouwde omgeving en je ziet de in teractie tussen ouder en kind beter", verklaart Staal. Het loont daarom zeker de moeite, zegt zij. „In eer ste instantie kost het welis waar meer geld, maar hoe eerder je problemen signa leert, hoe makkelijker je die kunt ombuigen. De Zeeuwse gemeenten delen ook die visie." Momenteel wordt gepro beerd de methode ook om te zetten voor prenatale ge sprekken en bij vijfjarige kinderen. Landelijk vindt de aanpak navolging, aldus Staal. „Een aantal jeugdge- zondheidszorgorganisaties neemt deze over, zoals Yu- nio in de Achterhoek, Ri- vas in het Rivierengebied en de GGD regio Utrecht. In Vlaanderen loopt er een proef." DEN HAAG Het eerste grote wind- park voor de Zeeuwse kust valt waarschijnlijk goedkoper uit dan begroot. Dat maakt minister Henk Kamp van Economische Zaken op uit de biedingen op de Borssele- tender. In totaal hebben zich 38 partijen gemeld die het windpark voor de kust bij Westkapelle wil len aanleggen. Een eerste beoordeling van de biedingen wijst uit dat flink wat partijen onder de maximale kost prijs hebben ingeschreven. Dat wil niet zeggen dat de stroom van het windpark goedkoper wordt voor de consument, aldus een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken. Het bete kent dat de overheid waarschijn lijk minder subsidie kwijt zal zijn aan de bouw. Het eerste windpark Borssele le vert stroom voor achthonderd huishoudens. Uiterlijk in augustus wordt be kend wie de bieding heeft gewon nen. VLISSINGEN Een wilde achtervol ging door de politie is gistermid dag geëindigd met een verlaten zwarte Renault Twingo waarvan de bestuurder spoorloos is, en een aangereden motoragent. Agenten zagen de auto aanvan kelijk rond 25.00 uur rijden op de Nieuwe Vlissingseweg tussen Vlis- singen en Middelburg. Toen ze de bestuurder wilden controleren, ging die er vandoor. In de buurt van de Willem van de Veldelaan en Hercules Segherslaan reed de man, die alleen in de auto zat, op zettelijk tegen een motoragent, die op dat moment stilstond. De agent raakte niet gewond. Een man met twee kinderen op de fiets waren getuige van deze aan rijding. De automobilist vluchtte weg in de richting van het Baskens- burgplein en de Sloebrug. Hij reed enorm hard, wat tot zeer gevaarlij ke situaties leidde. Diverse wegge bruikers zijn hier getuige van ge weest. Rond 15.45 uur werd de zwarte Renault in de Amstelstraat in Oost-Souburg gevonden. De be stuurder was verdwenen. De poli tie heeft de auto in beslag geno men, welke door een bergingsbe drijf is weggetakeld. De politie stelt een onderzoek in naar dit incident en is op zoek naar de bestuurder van de auto. De motoragent heeft gistermid dag aangifte gedaan. STIJLDANSKAMPIOEN woensdag 25 mei 2016 Probleem peuter blijkt eerder bij huisbezoek Ingrid Staal Rolf Bosboom Sluis Van overwinningen krijg je nooit genoeg, dus voelt ook de derde achtereenvolgende Nederlandse titel stijldansen heerlijk. Ciccio Pecoraro en Jasmijn van Jole uit Ter- neuzen waren zondag in het Topsportcen trum in Almere ongeveer tweehonderd pa ren de baas. De dansers moesten allemaal laten zien hoe bedreven zij zijn in de Weense en En gelse wals, tango, quickstep en foxtrot. De kersverse kampioenen mogen Neder land nu vertegenwoordigen op het WK, dat in november in Denemarken wordt gehou den. FOTO ROLAND VAN DE BEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32