Wéér hoofdblessure Luuk de Jong 26 m Doelman Gert Bals was in de jaren zestig van grote waarde voor zowel PSV als Ajax. Afgelopen weekend overleed hij op 79-jarige leeftijd. Gert Bals 1936-2016 Gert Bals kwam in 1961 van uit Utrecht naar Zuid-Ne derland en brak snel door bij PSV. Hij keepte 'De Kat', ofte wel de twee jaar geleden overle den Pim Bekkering, uit het doel. En diezelfde Bekkering had PSV nog wel getipt om hem naar Eind hoven te halen. Met de nieuwe doelman in de goal kwamen de Eindhovenaren in de eredivisie in een opgaande lijn terecht. In 1963 won de club zelfs zijn eerste landstitel sinds de invoering van het betaald voetbal. Eindhovenaar Gerrit van Til burg (74) speelde ook in dat kam pioenselftal: „Het landskampioen schap kwam voor het PSV van toen toch wel als een verrassing. In die periode draaiden we heel goed, maar voor PSV was het alle maal best nieuw, een absoluut hoogtepunt. We waren toen nog geen structurele top twee-club. Dit was een prachtige uitschieter, met een goed op elkaar inge speeld elftal. Gert was daarin een vaderfiguur, waar veel spelers met vragen of problemen naar toe gingen. Hij hoorde toen al bij de oudere en ervaren PSV'ers." Kampioenselftal Van Tilburg en Bals bleven elkaar tijdens en na hun carrière af en toe zien en kwamen elkaar tot zeer recent nog tegen. PSV organi seert regelmatig reünies en heeft daarvoor een speciale commissie - met de naam d'Oude Glorie - in het leven geroepen. In 2009 kwa men de spelers uit het kam pioenselftal van 1963 nog eens al- lemaal bij elkaar, met onder ande ren ook de vorig jaar overleden Fons van Wissen. Bals was een vaste bezoeker van de bijeenkom sten van oud-voetballers van PSV. Ondenkbaar Als speler maakte hij in 1965 een transfer die nu bijna ondenkbaar is. De sluitpost ging na 120 com petitiewedstrijden voor PSV naar Ajax en wist daar nog eens vier landstitels aan zijn verzameling prijzen toe te voegen. Ook keepte hij in de verloren Europa Cup 1-fi- nale tegen AC Milan (4-1) in 1969. „Toen was die transfer hele maal niet zo spraakmakend", zegt Van Tilburg. „Niet dat iedereen nou van Ajax naar PSV ging, maar opschudding was er in mijn herinnering eigenlijk niet of nau welijks. De enorme haat en nijd van nu tussen Ajax en PSV, be stond bij mijn weten in die tijd nog niet." Hij vervolgt: „Gert was een zeer gewaardeerde collega en we gunden hem als spelersgroep de stap naar Amsterdam van harte. Ook tussen spelers onderling was er toen denk ik wat meer solidari teit. Zelfs als ze bij andere clubs en concurrenten speelden." De belangen in de voetballerij lagen natuurlijk ook anders, weet Van Tilburg. Ajax kon Bals in 1965 voor zo'n 32.500 euro overnemen. Nu zou het bedrag vele honder den keren hoger liggen. Bals ging na een succesvolle pe riode bij Ajax nog verder als doel man bij Vitesse, waar hij begin ja ren zeventig zijn carrière beëin digde. Later had hij, net als veel andere oud-spelers in die tijd, een sportzaak en ging hij verder met een tijdschriftenhandel. In het amateurvoetbal droeg hij zijn steentje bij als coach van onder meer GVW en Kozakken Boys. Afgelopen week overleed hij in Veenendaal. Uitstekende start voor Van Rijsselberghe Fischer op weg naar Engeland Valencia gelooft in derde trainer In een partijtje roste Virgil van Dijk blind een bal naar voren. Het leer raakte vol de neus van de spits, die vlak voor hem stond. Weer was er bloed. Weer was er een zwelling. Weer lonkt voor De Jong het vooruitzicht van een paar dagen rondlopen met op zijn minst een blauw oog. Wéér hij. Dat dachten ook ge lijk zijn medespelers van PSV. Want De Jong kan inmiddels kwartetten met foto's van hoofd blessures die hij in de afgelopen twee seizoenen opliep. Laatst zei Georginio Wijnaldum al eens grappend: „Sinds jij naar PSV bent gekomen, word je er niet knapper op, Luuk." Zelf zegt De Jong: „Mijn neus z was net hersteld van een tik van o de keeper van Vitesse (Eloy Room, red.). Kijk, soms neem je o> een risico omdat je als spits vol o een duel in gaat. Maar soms is het 7 ook gewoon pech. Zoals nu. Deze zag ik echt niet aankomen." Ook Daley Blind maakte de trai- -1 ning in Portugal niet af. De speler van Manchester United kampt met pijntjes na een loodzwaar seizoen, met 57 duels voor United en een serie interlands. woensdag 25 mei 2016 Bals werd gewaardeerd in Eindhoven én Amsterdam Rik Elfrink A Gert Bals Europacup in 1969, als doelman van Ajax in de halve finale van de 1 tegen SpartakTrnava (3-0 winst), foto anp WINDSURFEN Windsurfer Dorian van Rijssel berghe is gisteren uitstekend begonnen aan de Delta Lloyd Regatta in Medemblik. De olympisch kampioen kwam drie keer als winnaar over de fi nish. Van Rijsselberghe bracht na zijn fraaie hattrick nog wel wat nuance aan. „De vloot is na tuurlijk niet de sterkst denkba re", gaf hij toe, „Veel toppers ontbreken, omdat ze in Rio zit ten. Ik ben dus eigenlijk aan mijn stand verplicht om het hier goed te doen." Marit Bouwmeester, de num mer twee van Londen 2012, won in de Laser Radial de eer ste twee manches. VOETBAL Viktor Fischer (foto) verlaat Ajax voor Middlesbrough. De 21-jarige aanvaller onderhan delt in Engeland over een meerjarige verbintenis bij de club die volgend seizoen na ze ven jaar weer in de Premier League uitkomt. Ajax ontvangt naar verluidt 5 miljoen euro voor de Deen, die op 16-jarige leeftijd naar Amsterdam kwam. Fischer, wiens contract nog tot medio 2017 doorliep, maakte naam als groot talent, maar kon na een zware ham stringblessure het afgelopen seizoen niet meer overtuigen. De linksbuiten verloor zijn ba sisplaats in de hoofdmacht van Ajax aan Amin Younes. VOETBAL De Spaanse voetbalclub Valen cia heeft assistent-trainer Pa- ko Ayestaran gepromoveerd tot hoofdcoach. De 53-jarige Bask zat de laatste weken van het seizoen al als interim hoofdtrainer op de bank, na dat Gary Neville was ontsla gen. Valencia beleefde een bij zonder teleurstellend seizoen. De ploeg, die doorgaans mee draait in de subtop van de Pri- mera Division, eindigde dit jaar als twaalfde. Valencia begon het seizoen met de Portugees Nuno als trainer, maar hij werd in november ontslagen en op gevolgd door Neville. De En gelsman hield het slechts een paar maanden vol. Als-ie op tijd had kunnen buk ken, had-ie dat natuurlijk ge daan. Maar op het trainingsveld in Lagos was Luuk de Jong gis teren kansloos. Maarten Wijffels Lagos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26