Castratie kat goedkoper in tuincentrum Groningers boos PROEF EN BELEEF DE VELUWE E 17 Royal Dutch Si Holliday het eerst, en toen vertegenwoor digde ik 400 aandeelhouders met ïo.ooo aandelen. Nu is dat 10.000 keer zoveel." Ook was volgens Van Baal een aantal pensioen fondsen bereid akkoord te gaan met een resolutie met een iets ge wijzigde tekst. Die aanpassing kon niet meer worden verwerkt. De morele steun van beleggers is er onmiskenbaar, wil hij zeggen. Dat valt ook op te maken uit de woorden van Van Waveren. „We juichen de resolutie toe, we kun nen er alleen niet mee instem men. We kunnen als aandeelhou der niet op de stoel van de raad van bestuur gaan zitten. Wij moe ten hun daden beoordelen." Een ander winstpunt voor de kritische aandeelhouders is dat er, hoewel het bedrijf zich ner gens op wil vastpinnen, echt een andere wind lijkt te waaien bij Shell. Het bedrijf onderschrijft bijvoorbeeld volmondig het 2 gra- denscenario uit de klimaatafspra ken van Parijs. Van Beurden zegt dingen over hernieuwbare energie die nog Michiel Brandjes niet zo lang geleden uiterst revo lutionair waren geweest, voor Shellbegrippen. Tegen Van Baal: „We kunnen en we zullen meer doen. Als je het niet gelooft: zie wat we de komende maanden en jaren gaan aankondigen. Zal dat het verschil maken? Dat hoop ik. We willen verschil maken." Maar natuurlijk draait het uit eindelijk om om keiharde pegels. Shell is de grootste dividendbeta ler van Nederland, tal van pen- Luid protesterend liep een aan tal Groningers gisteren naar het podium van het Circusthea ter. „We hebben geen leven in Groningen!" De demonstran ten wilden Shell een contract laten tekenen met afspraken over de veiligheid van de bur gers. Groningen wordt geteis terd door aardbevingen, veroor- Hans sioenfondsen en verzekeraars plukken daar ieder jaar de vruch ten van. Geld verdienen met zon nepanelen zoals Van Baal en an dere beleggers willen? „De tien grootste zonnepanelenfabrikan ten ter wereld investeren 5 mil jard euro per jaar", zegt Van Beur den. „Wij 30 miljard. Ze hebben bovendien nog nooit dividend uitgekeerd. Zo makkelijk is het niet om winstgevend te zijn in die sector." zaakt door gaswinning van de NAM. Shell is een belangrijke aandeelhouder. Shell weigerde te tekenen. Toch was Annema- rie Heite uit Bedum, met een huis vol scheuren, niet ontevre den: „Shell lijkt te beseffen dat het niet alleen met woorden wegkomt, maar dat het iets moet doen." Bij negen vestigingen van tuincen trum Ranzijn kunnen mensen hun hond of konijn laten vaccine ren voor 20 euro. Bij een zelfstan dige dierenkliniek zijn ze daar al snel 30 euro voor kwijt. En voor 55 euro zorgt de dierenarts in het tuincentrum ervoor dat een kater nooit meer kittens zal verwekken bij de buurpoes. Steeds meer tuincentra en bouwmarkten hebben een dieren arts in huis. Met lage tarieven lok ken ze huisdierbezitters, die als ze er toch zijn hopelijk ook een paar fuchsia's of een nieuwe honden- mand kopen. Om hoeveel dierenartsen in winkels het gaat, is niet bekend. Maar de trend dat detailhandela ren als nevenactiviteit een die renkliniek starten, is volgens de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde (KNMvD) 'onmiskenbaar'. Soms gaat het om een depen dance van een lokale praktijk of een rondreizende dierenarts die regelmatig een vaccinatiespreek uur bij een tuincentrum houdt. In andere gevallen (zoals bij Ran zijn) om compleet uitgeruste prak tijken met een operatiekamer, la boratorium en röntgenapparatuur. De dierenartsen die er werken, zijn gediplomeerd. Toch hebben hun gevestigde branchegenoten veel moeite met de nieuwkomers. In een brief aan gemeenten uitte de KNMvD on langs zorgen dat praktijken in win kels niet voldoen aan de 'hoge ei sen om de juiste zorg te kunnen bieden aan het dier dat geneeskun dige zorg behoeft.' Gemeenten staan volgens de dierenartsenorganisatie ooglui kend toe dat dierenartsenpraktij ken meeliften op de vergunnin gen van tuincentra en bouwmark ten. „Dat is niet eerlijk, want wij moeten aan hoge eisen voldoen op het gebied van hygiëne, zoals afvalverwerking van medicijnen", zegt voorzitter Dirk Willink van de KNMvD. Tuincentra en bouwmarktke tens zetten hun marketingbudget ten volgens hem in om vaccina ties te verkopen onder de kost prijs. „Diergeneeskunde wordt zo een stuntartikel. Dat betreuren wij. Dierenartsen komen in een negatieve prijsspiraal terecht, ter wijl wij hard bezig zijn om de kwaliteit van onze zorg te verbete- Dierenartsen hebben jarenlang ongestraft hoge prijzen kunnen berekenen ren." De 'tuincentrumdierenart sen' zien dat heel anders. „Zelf standige dierenartsen hebben ja renlang ongestraft hoge prijzen aan hun klanten kunnen bereke nen", zegt Conny van Meurs, hoofd van de veertig dierenartsen die werken bij Ranzijn. „Hier is niets oneerlijks aan. Ook wij inves teren veel in moderne apparatuur en opleiding van onze artsen. Wij werken efficiënt en berekenen dat voordeel door aan onze klanten." Dierenartsen in tuincentra kun nen efficiënter en dus goedkoper werken, stelt Tuinbranche Neder land. „Ze hoeven zich niet met or ganisatorische en administratieve zaken bezig te houden. Daardoor kunnen de duurste krachten in de praktijk fulltime doen waar ze voor opgeleid zijn: dieren helpen", zegt een woordvoerster. Ontdek de lekkerste plekjes uit deze smaakvolle streek! GA SNEL NAAR PZC.NL/WEBWINKEL woensdag 25 mei 2016 Gerrif Zalm Vinwa M De top van Shell tijdens de aandeelhoudersverga dering in Scheveningen. FOTO PHIL NIJHUIS Dierenartsen verzetten zich te gen tuin- en bouwcentra die een dierenartsservice aanbieden. „Wij betreuren dat diergenees kunde een stuntartikel wordt." Annemieke van Dongen Houten Conny van Meurs, Ranzijn met olie en gas gratis verzending In dit boek zijn streekproducenten, ambachten en restaurants uitgelicht en vindt u maar liefst 176 bijzondere adresjes. Lees het verhaal achter de producent, brouwer en restaurateur. Bezoek zelf de lekkerste adresjes, fiets één van de vier "Toer de Boer-tochten" en ervaar wat de Veluwe te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17