ual General Meeling 16 ECONOMIE D Een gigantische nederlaag leed het activistische deel van de aandeelhouders van Shell gisteren. Cijfermatig dan. Want de druk om te vergroenen neemt onherroepelijk toe. Charle In de schijnwerper Het vertrek van Ursula Burns maakt een einde aan de diversi teit in de top van het Ameri kaanse bedrijfsleven. De topvrouw van Xerox was de enige Afro-Amerikaanse die een multinational leidde. De aandeelhouders van Xerox - produ cent van faxen, kopieerapparaten en printers - willen dat het bedrijf wordt opgesplitst. Burns gaat de nieuwe tak leiden waar de zakelijke dienstverle ning wordt ondergebracht, met een jaaromzet van 10 miljard euro. De New Yorkse kwam in 1980 als stagiair bij het bedrijf binnen. Ze knokte zich in rap tempo om- - hoog. „Het feit dat ik zwart ben en vrouw speel de in mijn werk zeker een rol", zei ze eens. „Ik ben een zwart meisje uit een New Yorkse ach terstandswijk. Ik laat me niet zo snel intimide ren." Haar ouders waren im migranten uit Pa nama. „Mijn moe der heeft mij ge leerd beslissin gen te nemen. Bij elke beslis- Geboren sing vraag ik me op 20 sep- af wat zij er van tember zou vinden." 1958 Gehuwd, Burns, afgestu- dochter deerd als inge- Melissa nieur, prijkt bo- (1992) en venaan de lijst stiefzoon van meest in- Malcolm vloedrijke vrou- (1989) wen ter wereld. Salaris Ze bekleedt com- 16,8 mil- missariaten bij joen euro ExxonMobil, (2014) Ford en Ameri can Express. Pre sident Obama stelde Burns aan om het technolo gieprogramma van het Witte Huis te leiden.Burns werd in 2009 topvrouw bij Xerox. Daar mee was ze een van slechts negentien vrouwen aan het roer van een van de vijfhonderd grootste bedrijven van de VS. Ze volgde Anne Muluchany op en dat was ook de eerste keer dat een top vrouw een topvrouw opvolgde. Xerox is vooral bekend als producent van kopieermachines en andere kan toorapparaten. Onder Burns legde het bedrijf zich toe op zakelijke dienstverle ning, waarmee meer geld te verdienen is dan met kopieerpapier. Met de op komst van de informatietechnologie zijn de aandelen gekelderd. Het bedrijf is sinds 1999 ruim 85 procent minder waard geworden. Deels door eigen schuld. Deels door pech. Xerox stond aan de basis van de technologie waar mee Steve Jobs van Apple later zo suc cesvol werd. ING Arcelor Value8 ion Henry Ben van Beurden Vooraf zijn de verwachtingen door tal van tweets, krantenartike len en andere media-aandacht zo hoog opgeklopt dat het gevoel is ontstaan dat het er misschien wel om gaat spannen. Of dat toch ten minste een niet te verwaarlozen deel van de Shell-aandeelhouders instemt met de resolutie van Fol low This, een groep activistische aandeelhouders die wil dat Shell stopt met het investeren in fossie le energiebronnen, en zijn geld vanaf 2030 volledig verdient met hernieuwbare energie. Tijdens de aandeelhoudersverga dering, gisteren in het Haagse Cir custheater, is er volop steun voor Akkoord over fusie biergiganten de in potentie revolutionaire reso lutie van de groep waarvan Mark van Baal de voornaamste woord voerder. Hij besluit zijn speech richting topman Ben van Beurden met de woorden: 'U kunt de we reld veranderen? Waar wacht u op?' Van Baal krijgt een staande ovatie van een deel van de aanwe zigen. Ook uit de inbreng van grote be leggers - pensioenfondsen, verze keraars - valt op te maken dat het wat hen betreft gedaan is met de vrijblijvendheid waar het de kli maatimpact van Shell betreft. Syl via van Waveren, die inspreekt na mens Robeco en andere grote Ne derlandse beleggers, wil een lange- termijnvisie zien van Shell. „We zijn al vier jaar in discussie met KLM vindt weg naar boven weer energiebedrijven over energietran sitie. Shell heeft twee weken gele den een mooi rapport gepresen teerd. Maar we zijn er niet van overtuigd dat de woorden ook ver werkt worden in het beleid. Shell moet veel meer moeite doen om de leiding te nemen." De ontnuchtering volgt al snel. Op het grote scherm achter de Shelltop verschijnt de tussenstand van de van afstand uitgebrachte stemmen. Voor resolutie nummer 19: 2,64 procent. Tegen of blanco: 97,36 procent. Een gigantische nederlaag voor Follow This. En toch put Van Baal hoop uit alles wat hij vandaag ge hoord heeft. Zelfs de procentuele uitslag stemt hem niet moede loos. „Vorig jaar stond ik hier voor Inval in Frans kantoor Google Nieuwe klus Gerben van 't Hof cc O woensdag 25 mei 2016 u Profiteerde van geruchten over een renteverho ging in de VS u De staalprodu cent wrong zich in de AEX tus sen de financiële fondsen. BE Semiconductor Geen beste dag voor de toeleve rancier aan de chipindustrie. 4 De investerings maatschappij staat onder druk door kritiek op de boekhouding. O o o Shell mag door Sander van Mersbergen Den Haag BRUSSEL De Europese Commissie gaat ak koord met de overname van bier brouwer SABMiller door zijn gro te concurrent AB InBev. Door die fusie ontstaat het grootste bier- bedrijf ter wereld. De commissie vreesde dat de twee grootmach ten samen een te dominante posi tie zouden krijgen, waardoor ze hun prijzen zouden kunnen verho gen. De afgelopen tijd is bijna de hele Europese divisie van SABMil ler verkocht, waardoor die vrees is weggenomen, concludeerde Brussel. In het kader van de me- gabierfusie werden onder meer Grolsch en het Italiaanse Peroni verkocht aan het Japanse Asahi. SCHIPHOL Terwijl vakbonden nog op hun ach terste benen staan, beginnen de hervormingen die KLM doorvoert vruchten af te werpen, zegt topman Pieter Eibers. Het aantal passagiers groeit, reizigers zijn vaker tevreden en de kosten blijven omlaag gaan. „Maar vorderingen maken lukt al leen met personeel dat meer werk verzet", aldus Eibers. KLM moet 700 miljoen euro bezuinigen en te gelijkertijd investeren, onder meer in nieuwe vliegtuigen en routes. „We moeten ons bedrijf blijven aan passen aan de razendsnelle veran deringen in de luchtvaart. Dus ook de cao's." Onder grondpersoneel heerst daarover grote onrust. PARIJS In het hoofdkwartier van Google in Frankrijk is gisteren een grote inval gedaan. Naar schatting hon derd rechercheurs zijn het pand in Parijs binnengegaan vanwege een onderzoek naar belastingont duiking. Google zou op grote schaal inkomens voor de Franse belastingdienst verbergen. Het Franse ministerie van Financiën stelde eerder al dat Google in Frankrijk nog zeker 1,6 miljard eu ro belastingschuld heeft. Toe zichthouders in Frankrijk gaan de dominante positie die techreuzen als Google, Facebook en Twitter op de onlineadvertentiemarkt hebben grondig onderzoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16