hollands nieuwe. LG X screen Voor wie éch' voordelig wi' multitasken 13 Minister Schultz: wachttijd voor ex-politici is onzin Parlementsvoorzitter Mar tin Schulz zal zijn hoge gast bijna als vriend ont vangen. Hij houdt van onze koning, die hij vlot jes omschrijft als 'levenslustig en pre tentieloos, populair in binnen- en buitenland en doorlopend optimis me en positivisme uitstralend'. De twee kennen elkaar al uit de tijd dat Willem-Alexander nog kroonprins was. Tegelijkertijd verwacht Schulz, zelf behept met een bloedhekel aan mooiweerpraatjes, dat de koning een stevig statement maakt. Wat hij daar mee bedoelt? „Dat hij zich duidelijk uitspreekt voor een open, modern, ruim, positief, sterk en verenigd Eu ropa. Precies zoals zijn moeder dat deed in 2004." De vergelijking met Beatrix zal van daag vaker worden gemaakt, ver wachten goed ingevoerde bronnen in Brussel. Beatrix legde de lat hoog met toespraken die in het Europese bewustzijn tot op de dag van van daag voortleven. Niet alleen die van 2004, op een moment dat Europa met tien landen was gegroeid en kort voordat het zich vol overmoed aan zijn eigen Grondwet zou vertil len. Maar ook die van 1984, met een Het is onzin dat politici na af loop van hun Haagse carrière niet gelijk zouden mogen over stappen naar een baan die aan sluit bij hun huidige porte feuille. Dat zei minister Schultz van Haegen gisteren in de Tweede Kamer. De mi nister van Infrastructuur en Milieu beantwoordde vragen van GroenLinks-Kamerlid Liesbeth van Tongeren over een gerucht in de media dat Schultz zich nu al warm zou lopen voor een topbaan bij Kameel bijt hoofd van eigenaar eraf luchthavenconcern Schiphol. De bewindsvrouw ontkende dat ze is benaderd voor een job of dat een nieuwe functie nu al aan de orde is. Ze sloot een overstap naar Schiphol niet expliciet uit. Ook gelooft Schultz niet in een verplichte wachttijd voor scheidend poli tici, zodat er ruimte zit tussen hun Haagse vertrek en de over stap naar het bedrijfsleven: „Ie dereen is verantwoordelijk voor behoud van zijn eigen in tegriteit." Gevangene die stak wilde weg hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! Voor Willem-Alexander wordt zijn rede één van de vele hoogtepunten uit zijn leven, voor het Parlement is hij één uit de lange reeks al dan niet gekroonde staatshoofden die hun halfrond toespreekt. Veruit de mees ten hebben geen of nauwelijks poli tieke macht, maar juist dat - zeggen Weber en Schulz - maakt hun in breng boeiend. „Europa betekent di versiteit. Toespraken van staatshoof den brengen die tot uitdrukking. Ze zijn meestal a-politiek, maar kunnen inspireren en ons de weg wijzen. De Nederlandse monarchie is veel ouder dan de Europese Unie. Dat alleen is al reden om met respect naar de Ne derlandse koning te luisteren", vindt Weber. Schulz: „Juist omdat ze de partijpolitiek overstijgen zijn ze vaak onafhankelijker en eerlijker in hun analyse." Voorbeelden die hem bij bleven zijn president Mitterrand ('na tionalisme leidt tot oorlog'), diens Italiaanse collega Napolitano ('een sterk Europa is in het belang van el ke lidstaat') en recent de paus, ook Webers favoriet: „Hij riep Europa op waarden als menselijke waardigheid, hulp aan vluchtelingen en milieube scherming, te herontdekken en de democratie voor Europese volkeren levend te houden." Aan Groen-fractieleider Philippe Lamberts is het allemaal niet be steed: „We gaan weer veel mooie woorden horen, maar wat heb je daaraan? Europa kampt met terreur, een sociale- en milieucrisis. Dan heb ben we geen mooie woorden nodig van een niet-gekozen staatshoofd zonder politieke macht, maar actie en daadkracht." frontale aanval op het vetorecht 'dat wij in geen enkel van onze landen zouden accepteren, ondemocratisch is en de besluitvorming verlamt', al dus samengevat de vorstin. „Zij was een kind van haar tijd. Zoals hij er één van zijn tijd is", zegt een bron. „Hij beseft ook wel dat een hiep- hiep-hoera-verhaal het nu niet doet", zegt een ander. „Ik verwacht zeker een pro-Europees verhaal. Net als zijn moeder vindt hij dat je de problemen samen moet oplossen en dat je daar de Unie voor nodig hebt. Maar hij zal ook van Brussel een ge baar vragen: neem de kritiek serieus van wie minder met Europa heeft. Hij is er zich zeer van bewust dat de euroscepsis wordt gevoed doordat mensen stelselmatig niet worden gehoord en op recht bezorgd zijn dat zovelen Europa zien als een voortdende rende trein." Een andere bron: „Hij komt met een beschouwelijk verhaal. Over de urgentie van Eu ropa en het bescha vingsideaal. De ge hechtheid aan de eigen plek. Het belang van inclu- sivititeit. De ver antwoordelijk heid van Euro pa in een ver anderende we reld." Manfred Weber, leider van de be langrijkste Parlements- fractie, heeft Willem-Alexander nooit ontmoet, maar ziet in hem 'een moderne, down-to-earth mo narch, zich bewust van de complexe problemen waarvoor Europa zich ge plaatst ziet'. In het spoor van Beatrix - 'altijd zeer gepassioneerd over het belang van Europese samenwer king' - verwacht hij 'een eerlijke vooruitblik op de toekomst van Euro pa en opvattingen over hoe we de Eu ropese idee verder kunnen brengen'. Belgisch oud-premier en liberaal frac tieleider Guy Verhofstadt hoopt zelfs op een ronduit politieke inbreng. „De Europese Unie functioneert on voldoende. De vluchte- lingencrisis en terreur dreiging kunnen al leen in Europees verband worden opgelost. Ik ver wacht dat de ko ning de lidstaten oproept hun ge kibbel 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: woensdag 25 mei 2016 koning Koning Willem-Alexander maakt er vandaag een Brussels dagje van. In de voetsporen van zijn moeder, die dat in 1984 en 2004 deed, spreekt hij vanmiddag het Europese Parle ment toe. Dat verwacht veel van de Nederlander. Frans Boogaard Brussel Brussel hoopt op 'eerlijke' DEN HAAG BARMER Een woedende kameel in de In diase regio Barmer heeft zijn ei genaar in de nek gegrepen, te gen de grond geworpen, keer op keer gehapt en uiteindelijk zelfs het hoofd van de romp ge beten. Volgens The Times of In dia moesten 25 dorpelingen de kameel bedaren. De overleden eigenaar had vlak voor het ge beurde de kameel zonder drin ken met samengebonden poten urenlang in de brandende hitte (boven de 40 graden) gezet. VUGHT De 25-jarige Johan R., die vorig jaar in de gevangenis in Zoeter- meer een bejaarde medegevan gene doodstak met een tafel mes, probeerde eerder uit de gevangenis in Vught te ontsnap pen. Hij kwam behoorlijk ver bij zijn vluchtpoging, laten perso neelsleden van de gevangenis aan Omroep Brabant weten. R. kwam uit zijn cel en klom vervol gens over het hekwerk van de gevangenismuur. Daarna is hij overgeplaatst. Nu bij hollandsnieuwe de LG X screen, waarmee je ontzettend goed kunt multitasken, i.c.m. 1000 MB/min/ sms voor maar 17,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 249,- betaal je slechts 168,-. En als je wilt krijg je er nu voor maar 5,- per maand 1000 MB/min/sms bij. Per maand €17,- waarvan €10,- abonnement en €7,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €168,- Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 31 mei 2016. Toenmalig koninigin Beatrix hield in 2004 voor het Europees Parlement een sterk pro-Europees verhaal. Haar zoon spreekt het Parlement van daag toe. FOTO'S ANP 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13