Soms zegt de dief sorry, heel soms komt de buit terug Buschauffeurs op surveillancetoer 11 Bedreiging (x1000) OPMERKELIJK INBRAAK VAN HET JAAR SAMENWERKING Om 7.30 uur ontvangen buschauffeurs in de regio Rotterdam een tekstbericht: de politie zoekt twee mannen. Eentje is te herkennen aan zijn rastahaar, de ander draagt een petje. Opvallend detail: het stel loopt rond met natte broeken. „Ik reed Alblasserdam in en ik zag ze lo pen", vertelt een wakkere Arrivabuschauf- feur. „Om het zeker te weten, zette ik de bus aan de kant. Ik stapte uit, zogenaamd om te kijken of mijn bus kapot was. Toen ik zeker wist dat zij het waren, gaf ik dat door aan onze verkeersleiding." Even later kan de politie het duo inrekenen. Zo zijn buschauffeurs de extra ogen en oren van de politie. Dat gebeurt op steeds meer plekken. In Zuid-Holland, Gelder land, Overijssel en Flevoland hebben de re gionale vervoersbedrijven Arriva, Syntus en Connexxion afspraken gemaakt met de politie en de provincies. Andere regio's vol gen snel, is de verwachting. Vorig jaar begon PostNL een vergelijkba re proef in Schiedam en Den Helder: post bodes trekken bij de gemeente aan de bel over rotzooi en andere overlast op straat. „Het werkt twee kanten op", vertelt Jan Politiek van Arriva. „We delen informatie over incidenten op onze bus- en treinlij- nen in een speciale database, Trias. De po litie doet dat ook." Die uitwisseling van da ta levert een kaart op waarop precies is te zien op welke plekken en op welke tijd stippen er veel overlast is. Ideaal, want zo kan beter bepaald wor den wanneer het bijvoorbeeld zinvol is extra toezichthouders mee te laten reizen in bus of trein. „En we maken andere plan nen", zegt Politiek. „Zo heeft de politie on ze buschauffeurs eens uitgelegd hoe ze in brekers kunnen herkennen. Dat gebeurde in een wijk waar een inbraakgolf was. Dankzij onze chauffeurs kon de inbrekers bende ingerekend worden." Winkeldieven en andere veelplegers blij ken vaak notoire zwartrijders. De politie weet meestal niet dat deze daders ook voor overlast in de bus zorgen. „Dankzij de gedeelde database weten we dat nu wel", zegt Anton Jansen van de politie. „Met die informatie kunnen we herrie schoppers gerichter aanpakken. De rech ter kan effectievere straffen opleggen, zo als een speciale maatregel voor veelple gers." Vandaag houdt de Tweede Kamer een hoorzitting over sociale veiligheid in het openbaar vervoer. Daar wordt onder meer de Trias-database onder de aandacht ge bracht. „Het zou heel mooi zijn als ook de NS zich aansluit", zegt Jansen. vaak toch een meer dan gemiddeld soort eigendunk nodig. Gemiddeld genomen duldt dat type mens min der tegenspraak, of kunnen minder goed tegen mensen die hen niet zo leuk vinden." Als de klappen eenmaal zijn uitge deeld, en justitie en media er boven op springen, willen BN'ers nog wel eens zeggen dat 'het wordt overdre ven omdat ze bekend zijn'. „Als je het mij vraagt proberen ze een Be kende Nederlander zwart te maken", zei dj Mental Theo bijvoorbeeld in 2003 toen hij werd opgepakt na het uitdelen van kopstoten. Een BN-ex- cuus van alle tijden, vorig jaar zei prof voetballer Evander Sno ook zoiets na dat de rechtbank in Amsterdam hem had ontboden vanwege een vechtpar tij: „Ze maken het groot omdat ik een bekende voetballer ben." Wél volop praten deed acteur Man fred de Graaf in 1985, toen nog in de hoogtijdagen van de comedy Zeg 'ns Aaa. De acteur ging vol-le-dig met de billen bloot nadat hij zich in een café in Amsterdam had opgedrongen aan een vrouw die daar niet van ge diend was en hem 'der Manfred' noemde. Nederig vertelde Manfred in de media uit dat hij joods is, dat niemand hem dus 'der Manfred' mag noemen en de vrouw daarom had geslagen. En hard ook: slachtof fer Ella brak haar neus en accepteer de de excuses en het financiële aan bod van Manfred niet. Overigens: Xander de Buisonjé pro beerde zich in 2003 ook niet onder de feiten uit te draaien toen hij een fotograaf van roddelblad Weekend een paar klappen gaf: „Sorry hoor, maar mijn geduld was op." De zan ger was net vader geworden en de pa parazzi wilden maar niet ophoepe len. Xander kon waarschijnlijk op het zelfde 'begrip' rekenen als Daphne Deckers die in 2007 ook een roddel bladjournalist mishandelde door een glas in zijn gezicht te duwen. Slachtoffer Guido den Aan trekker moest zich laten hechten en sloeg in een reactie de spij ker op zijn kop: „Ik besef als geen ander dat Beken de Nederlander zijn niet altijd leuk is." woensdag 25 mei 2016 Het aantal bedreigingen is gedaald tot ruim 30.000 per jaar. Bedreiging 40 2010 2015 Het aantal woninginbra ken daalde tussen 2014 en 2015 met zo'n 6.500 naar 64.560, maar de vrees voor inbrekers blijft onverminderd groot bij 'de Nederlander'. Daarom vallen inbrekers met spijt altijd op in het nieuws. Zoals de 21-jarige man die 20 augustus bin nendrong in een woning in Goirle. Hij liet een ex cuusbrief achter: 'Sorry voor de schade, arme mensen hebben geen keu ze.' Een aardig gebaar, maar de slachtoffers kopen er verder weinig voor. Meer mazzel hadden Ro bert en Diana Gauw aan de Cornelis Ditostraat in Den Helder. De inbreker die hun huis bezocht op 7 oktober vorig jaar zou de spullen teruggeven als ze 'zijn briefje' op Face- book zouden plaatsen. Dat briefje lag bij de gesto len pasjes die kort na de inbraak op de stoep bij hun huis werden gevon den. Op dat briefje stond dus die Facebook-op- dracht. Robert en Diana zetten het briefje op social me dia en warempel: enkele dagen later lagen de spul len (laptop, telefoon, navi gatiesysteem) in een boodschappentas bij hun schutting. Omdat een van de twee in brekers al was overmees terd tijdens de kraak, denkt de politie dat de an der met het teruggeven van de buit de schade voor zichzelf wilde beper ken. bij BN'ers Buschauffeur Rudi Klumper overlegt met agent Daniel Hartman, fotoanninaromita Buschauffeurs en de politie gaan in het hele land met elkaar samenwerken om boeven op te sporen en het geweld in en rond het openbaar vervoer de kop in te drukken. Peter Winterman Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11