en op de patsers 9 Xlens: hét hulpmiddel bij dyslexie of leesproblemen. inbraken afgelopen jaar wel. In Bla- ricum steeg het, tegen de landelij ke trend in. Het is niet voor het eerst dat Bla- ricum slecht scoort. Al een aantal jaren staat de gemeente hoog in de landelijke inbraaklijstjes. Hoe kan dat toch als veel bewo ners zelf zoveel geld steken in hun beveiliging? De ligging speelt vol gens projectleider woninginbra ken van de politie Frans van Lier vermoedelijk een grote rol. Het dorp ligt ingeklemd tussen de snelwegen At en de A27. Boe ven kunnen zich dus snel uit de voeten maken. „En iedereen weet dat Blaricum een rijke gemeente is dus dieven denken ook dat er wat valt te halen." Dat imago trekt volgens Van Lier vooral gelegenheidsdieven aan. „Die rijden rond, zoeken naar een slecht beveiligd huis of een openstaand raam en gaan voor de buit die voor het grijpen ligt, zoals sieraden, laptops en tablets. Van professionele inbrekers die klui zen uit huizen slopen hebben we hier nauwelijks last." Een doodnormale Blaricumse wijk als Bijvanck was mede om die reden afgelopen jaar een hot spot. Hier staan niet de luxe, goed beveiligde villa's, maar eenvoudi ge rijtjeshuizen. Gemeente en politie proberen er al jaren van alles aan te doen om van de koppositie af te komen, dat gaat moeizaam. Er surveille ren inmiddels vaker gemeentelij ke toezichthouders en beveili gingsbedrijven rijden ook in op dracht van de gemeente hun rond jes. Er zijn buurtpreventiegroepen opgericht. WhatsApp-groepen van alerte bewoners. Wijkagenten houden nu zelfs een tentje op straat spreekuren om preventiead viezen te geven. Frustrerend „Natuurlijk is het frustrerend dat we ondanks al die inzet bovenaan staan", zegt burgemeester Joan de Zwart van Blaricum. „Geen enke le burger wordt hier blij van. En wij al helemaal niet. Woninginbra ken hebben een enorme impact, maar tegelijkertijd is het heel moeilijk het eenzijdig vanuit de gemeente en de politie te beïn vloeden. We moeten het samen met de bewoners doen. Zo denkt ook politieman Frans van Lier erover. „Met opsporing al leen lossen we dit probleem niet op. Afgelopen jaar hadden we in heel het Gooi 23 arrestaties waar we 14 procent van de inbraken mee oplosten." Opvallend is dat de daders voor al jongeren zijn tussen de 18 en 25 jaar. Daar liggen volgens Van Lier de kansen. „De jongens die geen hulp willen moeten natuurlijk voelen, maar welwillende jongens moeten we behoeden dat ze ver der afglijden." ruimte." Door slim samen te wer ken en voor een onorthodoxe aanpak te kiezen, weet de Task- force de grote drugsindustrie toch danig dwars te zitten. Niet alleen de drugscriminelen wor den aangepakt, ook facilitators, de mensen die wietkwekerijen en synthetische drugslabs moge lijk maken. Zo werd in december 2015 een elektricien aangehou den die bijkluste in verschillen de wietkwekerijen in Brabant. De 39-jarige man manipuleerde ook stroommeters om illegaal stroom te kunnen aftappen. Uit het recent verschenen rap port 'Hersteld Vertrouwen' bleek onlangs nog dat het slecht ge steld is met de opsporing van cri minelen. Het werd daar als een kritiekpunt gebracht dat zelfs bij ondermijnende criminaliteit als hennepteelt de traditionele ver volging wordt ingeruild voor het afpakken van crimineel vermo gen. De Taskforce jaagt juist meer dan ooit op crimineel vermogen. Sommige criminelen wonen in villa's met een Porsche op de op rijlaan, maar hebben op papier geen enkel inkomen. In samen werking met de Belastingdienst wordt een flinke claim gelegd. De Taskforce wil op deze ma nier criminelen hun status ont nemen. „Drugscriminaliteit is ab soluut geaccepteerd in sommige wijken. Hopelijk komt er door dergelijke acties een beweging op gang die dat niet cool vindt." VOOR EEN AFSPRAAK BELT U 088 263 1207 dinsdag 24 mei 2016 Beveiliger Danny van Ballegooijen doet zijn ronde door een Blaricumse wijk, waarbij hij tientallen sleutels nodig heeft om de villa's te bezoeken, fotoshodycareman Herkent u één van de onderstaande kenmerken bij u of uw kind... - gebrekkig of te langzaam lezen; - dansende of wazige letters; - radend lezen; - concentratieproblemen; - omdraaien van cijfers en letters; - moeite met automatiseren; - leren is tijdrovend en inspannend. Xlens oogonderzoek toont direct aan of de Xlens bril resultaat zal opleveren. Bij positief Xlens advies: 99% zekerheid dat de problemen verdwijnen. Enige methode die succes garandeert met 'niet-goed-geld-terug' garantie. neem dan contact op voor een Xlens onderzoek en ervaar direct of u of uw kind baat heeft bij de kleurenfilters van Xlens. of kijk op www.xlens.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9