Jacht op hennepplantages TWEAKERS .NET GETEST EN EENTJE IS ER GLOEIEND BIJ 8 NI Ze stelen de kazen Het aantal woninginbraken blijft landelijk dalen. Toch houden de rijkste gemeenten, zoals Blaricum en Laren, een woeste aantrekkingskracht op dieven. MISDAADMETER 2016 Vandaag: Inbraken Dat ze het klokje van mijn vader meenemen, vind ik nog het allerergst Niet alleen inbraak bij mensen thuis, ook inbraak in schuren, garages en bedrijfsruimten tast het 'veiligheidsgevoel' van de gemiddelde Nederlander be hoorlijk aan. 21.218 keer sloegen inbrekers vorig jaar toe in dit soort ruimten (naast 64.560 in braken in huizen). Een kraak die vorig jaar opval lend vaak de statistieken haal de, vond plaats bij kaasmakers: in minstens zes kaasboerderij en sloegen inbrekers toe en maakten 8.500 kilo kaas buit. De totale winkelwaarde: 90.000 euro. Het vermoeden bestaat dat de kazen naar Rusland wor den geëxporteerd, omdat de Russen dol zijn op onze kaas. Sinds dat land in 2014 een boy cot van Europese producten af kondigde als reactie op zware kritiek uit Brussel, bereikt bijna geen Hollandse kaas nog de Russische markt. „Ik ben inmiddels ook gebeld door buitenlandse media en wat blijkt: ook in Frankrijk heb ben criminelen het gemunt op kaas, op Comté vooral", zegt Ire ne van de Voort, voorzitter van de Boerderijzuivelbond. Daders zijn in zowel Nederland als Frankrijk nog niet gepakt. „Slechts één politie-eenheid in dit land is een een onderzoek gestart naar mogelijke daders die ze blijkbaar op het oog heb ben." Wordt vervolgd. Paul de Leeuw over kwam het afgelopen oktober nog. Een in breker sloop zijn villa in Blaricum binnen. Een domper, natuurlijk, maar toch zag De Leeuw nog een licht puntje. Het bleek een hele keuri ge dief. De dader had alleen zijn Louis Vuitton-rugzak meegeno men en alles wat er in zat in huis achtergelaten. „Vannacht ingebro ken, maar heel netjes", reageerde de tv-presentator zelf nuchter. Zo beleefd waren de inbrekers die Willeke Alberti bezochten dan weer niet. Zij was gewoon thuis toen de dader haar vrij staande optrekje in Laren binnen drong. Alberti schrok zich rot toen ze naar bed wilde en het badkamerraam open zag staan. Ze had meteen door dat haar du re Rolex-horloge was verdwenen. En al haar portemonnees. Maar dat was nog niet eens het ergste. „Het mooiste cadeautje dat ik ooit van mijn vader heb gekre gen, een klokje, dat ze dat ge woon meenemen, dat vind ik het allerergst", zei Alberti er daags na de inbraak over. Dit zijn nog maar twee recente voorbeelden. Heel wat sterren die in het Gooi wonen, hebben inmiddels zo hun eigen verhaal na een inbraak. Bij veel BN'ers bleef het bij één keer. Gordon had minder geluk. Afgelopen ja ren kreeg hij maar liefst vier keer inbrekers op bezoek. Dat sterrenstulpjes in Blaricum een enorme aantrekkingskracht hebben op het dievengilde, besef fen ze maar al te goed bij gemeen te, de politie en Gooiland Bevei- ling die surveilleert in de villawij ken. Opmerkelijk genoeg zijn dit niet de huizen waar de meeste in braken worden gepleegd. „Rijke mensen hebben het geld om zich zelf goed te beveiligen", zegt be veiliger Danny van Ballegooijen als hij een ronde door de wijk maakt. Hij wijst op een villa met twee hekken vlak achter elkaar. De een nog hoger dan de ander. Rondom hangen camera's. „Daar komt echt niemand ongezien bin nen, hoor. Voordat een inbreker bij de achterdeur is, staat er poli tie op de stoep." Fort Knox En zo staan er tal van huizen in de buurt die eerder doen denken aan Fort Knox dan aan een wo ning. Veel villa's zijn vanaf de weg niet eens te zien, omdat er metershoge hekken of hagen om heen staan. De bewoners die wel voor openheid kiezen, hebben vaak zichtbare camerabeveiliging of zelfs bewegingssensoren in de tuin. Zo gaat er direct een seintje naar de meldkamer als er ongeno- digde gasten het terrein oplopen. In veel van deze buurten hebben bewoners ook nog eens collectief een beveiliger in de arm geno men die elke avond preventief surveilleert. Het mag duidelijk zijn: deze re gio is misschien wel het best be veiligd stukje Nederland. En toch komt een gemeente als Blaricum er slecht vanafin de inbraakstatis tieken van de Misdaadmeter. De kans hier slachtoffer te worden van een inbraak is twee keer zo hoog als in een grote stad als Utrecht. Ruim 95 inbraken per 10.000 inwoners zijn er in Blaricum. Daarmee staat de gemeente met afstand op nummer 1 in de Mis daadmeter. Laren doet het met 72 inbraken per 10.000 inwoners (het staat daarmee op plaats 5) niet veel beter, al daalden daar de Ze zitten pas in het derde jaar van hun bestaan. Toch weten ze het drugscriminelen in Brabant en Zeeland knap lastig te maken. De Taskforce Brabant Zeeland pakt criminelen aan op hun meest kwetsbare plek. Is een strafrechtelijke veroordeling las tig? Dan gaat het team voor belas tingontduiking. Alles om de cri minele industrie te verstoren. Brabant wordt al jaren de hen- nepschuur van Nederland ge noemd. Een beeld dat niet over trokken is, weet programmadirec teur Caspar Hermans van de Taskforce uit de praktijk. „We hebben te maken met een indus trie, met multinationals. Er is be rekend dat de hennepindustrie al leen al in de omgeving van Til burg een jaarlijke omzet draait van 800 miljoen euro." Vorig jaar werd de wet veran derd waardoor growshops die be nodigdheden voor wietkweke- rijen leveren, in overtreding zijn. Wat de politie aantrof bij ontrui mingen van sommige growshops ging zelfs het voorstellingsvermo gen van de ervaren misdaadbe strijder Hermans te boven. Bouw markten vol groeilampen, groeit- enten en koolstoffilters, rijen lang. Uit de boekhouding bleek dat aan landen in heel de wereld wordt geleverd. Het gaat om een industrie, met multinationals „In één pand troffen we een com plete productiestraat voor wiet aan. Er was een afdeling waar stekjes werden gemaakt, een afde ling waar planten werden ge kweekt en een complete droog- Woninginbraak tweakers dinsdag 24 mei 2016 Woensdag: Strijd tegen geweld in de stadsbus Donderdag: Waar is het politiebureau nog open? Vrijdag: De cyberdief vereist een cyberaanpak Zaterdag: Hoe krijgen we Nederland veiliger? Sterrenstulpjes aanlokkelijk voor inbrekers OPMERKELIJK BEDRIJFSDIEFSTAL VAN HET JAAR Blaricum —Willeke Alberti na een inbraak De Taskforce Brabant Zeeland vecht op onorthodoxe wijze te gen drugscriminaliteit en motor bendes. Maar ook de patser die nooit werkt, moet op zijn tellen passen. Koen Voskuil Tilburg —Caspar Hermans, Taskforce De kans op een woninginbraak is in 't Gooi verreweg het grootst. 2015; inbraken per 10.000 inwoners

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8