Aziëtoerist: neem prik tegen hondsdolheid Veiligheid: groei aantal vakanties in Nederland NIEUWS 7 Schotse autovakantie valt in het water Angela Merkel: per 1 juli geen visumvrij regime Turkije EDUPEERD De Consumenten bond wil dat de Au toriteit Consument en Markt sjoemelen de autoverhuurders en bedrijven die daarmee in zee gaan, aanpakt. Gedu peerde autohuur ders Joka de Bruijn (66) en Werner van der Pol (64) juichen dat toe. Het stel vloog afgelopen zo mer naar Edin burgh voor een auto- rondreis van Travel- Bird. Van der Pol zou rijden. „Alleen de auto was geboekt met mijn creditcard en in de kleine let tertjes stond dat de hoofdbestuurder een creditcard moest hebben", legt De Bruijn uit. De verhuurder bleek onvermurwbaar en het stel vloog teleur gesteld terug. „De reis heeft ons zo'n 2.500 euro gekost. Het meest frustre rende is dat de va kantie in Schotland volledig in het wa ter viel." Pogingen geld terug te krijgen, leverden niets op. TravelBird- topman Symen Jans- ma: „De regels voor autohuur zijn zoals ze zijn. Daar kun nen we niets aan doen. Zij kregen de auto niet mee. Maar de manier waarop wij dit hebben afge handeld had beter gemoeten. Wij bie den daarom een nieuwe reis aan." le onopgemerkt bleven. Tip: maak bij het afhalen foto's - of beter nog een filmpje - vanuit al le hoeken. Laat alle aanwezige be schadigingen aantekenen op het formulier. Laat na controle bij het terugbrengen een medewer ker tekenen dat de auto geen (nieuwe) beschadigingen heeft. Sommige verhuurders han teren een 'Jull-empty poli cy', daarbij betaal je voor een vol le tank en mag je die leeg inleve ren. Instinker is dat je een veel hogere prijs betaalt dan aan de pomp, terwijl je voor ongebruik te brandstof weinig of niets te rugkrijgt. Tip: kies voor een ver huurder met een eerlijk brand- Het aantal Nederlanders met va kantieplannen in eigen land is dit jaar met 5 procent gegroeid ten opzichte van vorig jaar. Vei ligheid is de belangrijkste over weging om dichter bij huis te blijven, blijkt uit grootschalig on derzoek van NBTC-NIPO naar de zomervakantieplannen van Nederland. Zo'n 2,6 miljoen va kantiegangers blijven deze zo mer in Nederland, dat zijn er ruim 100.000 meer dan vorig jaar. „Meer dan de helft van de Nederlanders zegt veiligheid be langrijk te vinden en er rekening stofbeleid: vol meenemen, vol in leveren. Neem foto's van de brandstofmeter bij afhalen en in leveren, noteer kilometerstan den en tank zo dicht mogelijk bij de luchthaven. Bij thuiskomst worden huurders geconfronteerd met raadselachtige creditcardaf schrijvingen. Tip: vraag bij het in leveren van de auto na de contro le een bewijs van de kosten. Con troleer thuis regelmatig credit cardafschrijvingen. Maak meteen bezwaar met een afschrift naar de intermediair. Verhuurder Sun ny Cars biedt autohuur aan zon der creditcard en dus ook zonder borg. mee te houden bij het uitzoeken van een vakantiebestemming", zegt woordvoerder Thérèse Ariaans. Dat verklaart ook de toe name van zonvakanties in het westelijk deel van het Middel landse Zeegebied ten koste van de trips naar Griekenland (29 procent minder) en Turkije (39 procent minder). „Het kan nog zo zijn dat de mensen die nog niets geboekt hebben toch naar Turkije gaan als daar aantrekkelij ke aanbiedingen voor gelden. Daar houden vakantiegangers, naast de veiligheid en het weer, ook rekening mee." In totaal zijn 10,7 miljoen Nederlanders van plan op vakantie te gaan. Reisje geboekt naar Thailand? Nu zullen de meeste tropenklinieken pas een vaccinatie tegen hondsdol heid aanraden wanneer het ver blijf langer duurt dan drie maan den, maar reizigers die hier een dag of week bivakkeren, lopen evenveel kans op de dodelijke ziek te, zegt Wieten. Dit is één van de belangrijkste conclusies van de arts, die vijf jaar lang onderzoek deed bij de tropenkliniek van het AMC in Amsterdam. Vandaag ver dedigt ze haar proefschrift. Angstig Hondsdolheid wordt via een beet van een geïnfecteerd dier overge dragen op mensen. Wereldwijd overlijden 55 tot 70 duizend men sen hieraan. In Nederland stier ven drie Nederlanders in de afgelo pen zeven jaar, maar het aantal be handelingen ligt vele malen ho ger. „Alleen al in de tropenkliniek van het AMC worden elk jaar ze ker dertig mensen behandeld die zijn gebeten op vakantie en moge lijk besmet zijn. Deze mensen moeten eerder terugkomen van va- De EU-vrijstelling van de vi sumplicht voor Turken kan vol gens de Duitse bondskanselier Merkel waarschijnlijk niet zoals gepland per 1 juli ingaan. Ze zei gisteren na een ontmoeting met de Turkse president Erdo- gan dat sommige omstandighe den voor een visumvrij regime per 1 juli 'nog niet zijn vervuld'. De Duitse bondskanselier uitte haar bezorgdheid over het re cente besluit van het Turkse par lement een grote groep parle mentariërs hun immuniteit te Weer dode op Mount Everest kantie en beleven angstige tijden. Dat kun je simpel oplossen door hen vooraf te vaccineren, maar dit gebeurt te weinig. En dat terwijl de hepatitis A- en gele koorts- prikken al klaarliggen voordat je het spreekuur ingaat." Volgens Wieten zijn de kosten vaak een drempel om de vaccina tie niet te nemen. Een reiziger moet drie keer geprikt worden om beschermd te zijn tegen hondsdolheid. Dat kost bijna 200 euro. Met een betere techniek - vlak onder de huid in plaats van de bovenarm - zijn er minder prik ken nodig, meent de onderzoek ster. „Dat is veel effectiever en goedkoper, maar wordt nog wei- ontnemen. Critici hebben ge steld dat de beslissing om de im muniteit in te trekken een stap is die waarschijnlijk is bedoeld om pro-Koerdische politici op een zijspoor te kunnen zetten. Ook premier Rutte sprak giste ren met Erdogan, in de marge van een VN-top in Istanbul. Het ging onder meer over over Ebru Umar. De columniste mocht eerder deze maand T\ir- kije niet verlaten vanwege een onderzoek naar mogelijke bele diging van Erdogan. Een woordvoerder van Rutte wilde niets over het gesprek kwijt. Jongeren gepakt voor vernieling nig in de praktijk toegepast." Ook ontdekte de promovenda dat om de tien jaar inenten tegen gele koorts niet nodig is. Tot veer tig jaar na de vaccinatie waren er nog antistoffen aanwezig tegen de ernstige infectieziekte, die je kunt krijgen door een muggenbeet. Wieten deed ook onderzoek naar malaria. Afrikaanse Nederlan ders die terugkeren naar West-Afrika lopen het meest risi co op deze infectieziekte, consta teerde zij. „Zij nemen vaak geen maatregelen omdat ze ervan uit gaan dat ze nog beschermd zijn te gen de ziekte. De bescherming die je als kind had, kun je echter kwijtraken wanneer je een tijd in Nederland hebt gewoond." Noodpakketjes In Nederlandse tropenklinieken worden nog altijd pillen voorge schreven voor malariagebieden. Die zijn duur en geven nare bij werkingen, maar ze zijn wel effec tief, stelt Wieten. In Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk krijgen wereldreizigers ook wel noodpak ketjes voorgeschreven met daarin tabletten die je pas moet innemen wanneer je koorts hebt. „In tegen stelling tot hondsdolheid kun je malaria nog behandelen als je koorts hebt, maar in Nederland zijn we nog niet zo ver", zegt Wie ten. „Als je te laat start met de be handeling, kan de ziekte alsnog dodelijk zijn. Dat risico willen we niet lopen." Twee scenario's voor Brexit dinsdag 24 mei 2016 A Joka de Bruijn en Werner van der Pol. FOTO JAN DE GROEN kopzorgen 4 Brandstoftrucs Heleen Boex Den Haag 5Spookafschrijvingen Nederlanders die op vakantie gaan naar Zuidoost-Azië moe ten zich altijd inenten tegen hondsdolheid (rabiës). Nu gaan nog te veel reizigers onbe schermd op pad, waarschuwt AMC-arts Rosanne Wieten. Hanneke van Houwelingen Amsterdam ISTANBUL KATHMANDU Op de Mount Everest is opnieuw een bergbeklimmer overleden. De Indiër Subhash Paul is na de Nederlander Eric Arnold en de Australische Maria Strydom de derde klimmer die de afgelopen dagen op de flanken van de hoog ste berg ter wereld aan hoogte ziekte is bezweken, schrijft de Hindustan Times. Twee Indiase reisgenoten van Paul worden sinds zaterdag vermist. Wereldwijd sterven jaarlijks tussen 55 en 70 duizend men sen aan de ziekte hondsdolheid. In Nederland stierven drie men sen aan de ziekte in de afgelo pen zeven jaar. EMMEN Vier minderjarige jongeren zijn opgepakt voor vernielingen in het oude dierenpark in het cen trum van Emmen. In het pinkster weekend is daar een enorme chaos aangericht. Het dieren park is verhuisd naar een nieuw onderkomen. Een groep jonge ren heeft in het oude park was bakken kapotgeslagen, ruiten in gegooid, brandblussers leegge- spoten en graffiti aangebracht. LONDEN Mochten de Britten besluiten uit de Europese Unie te stappen, dan zal het land minstens een jaar in een economische recessie belanden. Dat voorspelt de Britse overheid in een studie naar de gevolgen van de 'Brexit'. Het Britse ministerie van Financiën schetst twee scenario's, waarbij de economie in de milde va riant 3,6 procentpunt minder groeit dan onder de huidige omstandighe den mag worden verwacht. Het complete rampscenario schetst een economische achteruitgang met 6 procentpunt. Eind juni moe ten de Britten naar de stembus voor het Europareferendum. Ruim 44 procent van de baby's die in Nederland worden gebo ren heeft ouders die niet ge trouwd zijn met elkaar. Bij eerst geborenen ligt het percentage op 52 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7