Grafzerk wijkt voor maaier senZup BEVELANDEN EN THOLEN 7 Chefkok werkt in juni vijftig jaar bij restaurant De Schelde in Colijnsplaat Hij schotelt zijn gasten al vijftig jaar heerlijke gerechten voor, maar thuis is Hans zelden achter het fornuis te vinden. „Mijn vrouw maakt de lekkerste gehaktballen." Het liefst had Hans van Liere (66) zijn jubileum stilletjes voorbij laten gaan. De chef kok van visspecialiteitenrestaurant De Schelde in Colijnsplaat treedt niet graag op de voorgrond. De keuken, dat is zijn domein; daar is hij in zijn element. En Hans is niet te beroerd om een aantal van zijn keukengeheimen prijs te geven. „Verse vis herken je aan de kleur van de graat. Blank betekent vers en een bruine structuur geeft aan dat de vis uit de diepvries komt", verklapt hij. Vis moet je volgens Hans niet in een vleespan bakken en andersom. En de pan afwassen met sop is ook uit den boze. De ju bilerende chefkok strooit met tips, maar zodra het om het recept van zijn fameuze vissoep gaat, houdt hij zijn lippen stijf op elkaar. „Daar hebben al zo veel mensen naar gevraagd, maar ik zeg altijd: dan kom je nog maar eens eten!" Ook al is Hans de pensioenge rechtigde leeftijd gepasseerd, stop pen is hij niet van plan. „Ik vind mijn werk nog steeds hartstikke leuk. Zo lang het fysiek ook goed gaat, blijf ik." De jonge god, zoals zijn collega's hem gekscherend noemen, is er één van de oude stempel. Poespas is aan hem niet besteed. „Leuk hoor, die hippe recepten en artis tiek opgemaakte borden, maar ik houd meer van klassiek en natu rel. Dan komt de smaak het beste tot zijn recht." Van een gepassioneerde kok zou je verwachten dat hij ook thuis re gelmatig het fornuis in beslag neemt, maar niets is minder waar. „Mijn vrouw kookt meestal", lacht Hans. „Dat doet ze graag en goed. Zij maakt de lekkerste gehaktbal len." De Schelde heeft een speciaal plekje in het hart van het paar. De twee leerden elkaar alweer heel wat jaren geleden kennen in het restaurant aan de Havenstraat. Zij kwam in de bediening werken, ter wijl Hans het koksvak leerde van Pim Lentink, de vader van de hui dige eigenaar Eric Lentink. „Je be grijpt wie ik de schuld gaf als er iets in de bediening niet goed ging", zegt Hans met een grijns. Toen er kinderen kwamen, stop te de vrouw van Hans met wer ken. De opvoeding kwam groten deels op haar neer, want juist in de weekenden en zomervakantie moest Hans veel werken. „Dat is de keerzijde. Mijn vrouw zat met onze dochters op het strand, ik stond in de keuken. Ik heb de afge lopen vijftig jaar met Pasen en Pinksteren gewerkt. Al heeft het voor mij nooit als moeten gevoeld; het was gewoon zo." Op de vraag of hij na vijftig jaar onmisbaar is geworden, antwoord Hans ontkennend. „Iedereen kan gemist worden. Ik blijf dit echt niet tot mijn tachtigste doen." Dat is in het kort het verzoek van de gemeente Goes in een brief aan De Jonge. Die heeft daar moei te mee. Een gedenkplaatje bij het graf kan ook niet. Wat heb je er dan nog aan? Goes heeft afgelopen najaar be sloten om te bezuinigen op het onderhoud aan begraafplaatsen. Dat kost jaarlijks namelijk een ton meer dan begroot. De gemeen te wil daarom onder meer grafbe dekkingen van graven waarvan de termijn waarvoor het is uitgege ven is verlopen en niet is ver lengd, verwijderen. Die vormen namelijk 'obstakels' tijdens het on derhoud. Het graf van de vader van De Jonge, die in 1985 ter aarde is besteld op de algemene begraaf plaats in het dorp, komt daar vol gens de gemeente voor in aanmer king. Hoewel de graven zelf niet worden geruimd, heeft De Jonge toch veel moeite met de brief van de gemeente. „Ontzettend onres pectvol", zegt zij. „Ik heb ge vraagd of er dan een plaatje bij het graf kan komen zodat ik nog weet waar ik moet zijn, maar dat kan ook niet. Wat heb je er dan nog aan?" Het graf van haar vader is geen koopgraf, maar volgens De Jonge heeft de gemeente 'nooit geld gevraagd'. Dat kan kloppen, zegt een woordvoerster. „We zijn vanwege de nieuwe Wet op de lijkbezor ging bezig met een inhaalslag over de afgelopen twintig jaar." Volgens haar is het wel mogelijk om een gedenkplaatje te krijgen, maar inderdaad niet meer op de plek van het graf. Overigens wordt nabestaanden de mogelijk heid geboden om het graf te ko pen. Volgens De Jonge kost herbe graven 2700 euro. Voordelig de zomer in met een scootmobiel of driewielfiets van senZup! Zelfstandig en vitaal! dinsdag 24 mei 2016 Hans Ellen Jobse houdt niet van poespas Colijnsplaat De keuken van visspecialiteitenrestaurant De Schelde in Colijnsplaat is al vijftig jaar het domein van chefkok Hans van Liere (66). foto marcelle davidse Nel de Jonge uit 's-Heer Arends- kerke moet vóór 1 september de steen en overige attributen bij het graf van haar vader heb ben weggehaald. Want anders kan de grasmaaier er niet bij. Luc Oggel 's-Heer Arendskerke Nel de Jonge, gedupeerde AAN GRATIS ACCESSOIRES Onderdeel van LBWN Bezoek onze toonzaal: Oosteinde 6, Barendrecht tel. 0800-0468 www.senzup.nl Mobiliteits Mazzel! Met een scootmobiel of driewielfiets kunt u zorgeloos op pad. Ze bieden u maximaal comfort en mobiliteit. Heerlijk er op uit op een mooie dag. Uw wereld wordt weer een stuk groter met de mobiliteitsoplossingen van senZup. WEGENS SUCCES VERLENGD! Profiteer tot en met 27 mei van 250,- aan gratis accessoires*. Als dat geen mazzel is! Bel 0800 - 0468 voor een gratis brochure of kijk op onze website www.senzup.nl *Geldig bij aanschaf van een scootmobiel of driewielfiets. mm— zelfstandig vitaal U bent bij ons aan het juiste adres voor o.a. driewielfietsen, inloopdouches, sta-op stoelen, scootmobielen, rollators en rolstoelen. Bel 0800 - 0468 voor meer info of de gratis brochure. PZC_wk21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66