1 u 5 344 349 474 499 524 549 569 689 899 Kras.nl/fietsreizen of bel 0900-96977oCpS Ook Pietje Paniek weg De wereld is Kras Compleet verzorgd Inclusief NL-reisleiding 5 dagen al v.a. Incl. verblijf in goede hotels, uitgebreide fietsroutes, dagelijks ontbijt en busreis per Comfort Class touringcar. Langs de Moezel Sprookjes langs de Weser Beieren Tirol HetThüringerwald Langs de Bodensee De Oostzeekust Loiredal Denemarken Cöte d'Azur Provence JOCHEM MYJER status: dat blijft. En ik heb goede hoop dat ze er bij de NTR uitkomen. Dat al le discussie uiteindelijk stopt. En mis schien geeft mijn vertrek juist wel wat lucht. Nu kan een van de hoofd personen verdwijnen. Of vervangen worden door een ander type." „Luister: ik heb al in 2013 voor veran dering gepleit. Toen had ik al reden ge had me terug te trekken. Maar dat heb ik niet gedaan. Ik ben het Sinterklaas journaal blijven verdedigen: ik vond dat we dingen geleidelijk moesten ver anderen. Maar ik kan er uiteindelijk niet aan voorbij dat het voor mij iets schizofreens heeft. Vóór een nieuwe piet zijn, en een oude piet spelen." „Nonsens. Deze Hoofdpiet gaat weg maar Sinterklaas blijft. Altijd. Aller eerst omdat het kinderen geen fluit uitmaakt hoe piet eruitziet. Al komen er honderd Vietnamezen die boot af marcheren: zij vinden het prachtig. Ten tweede, omdat piet maar één deel van de magie is. Het feest heeft zoveel prachtige kanten." „De man die toevallig net een nieuw baantje kan gebruiken. Ja, zeker: Louis van Gaal zou een fantastische Hoofdpiet zijn." Is Erik van Muis winkel (54) nu te rugkijkt, is er drie jaar geleden eigen lijk al iets geknakt. Bij de intocht in k Groningen. In 2013. Toen slopen er vanwege de oplopende spanningen rond Zwarte Piet al 'acht zwaarbewapende commando's' in het geheim met hem en de andere hoofd personen van het Sinterklaasjournaal mee. „Daar hoorde ik pas later over, maar dat heeft me wel geschokt. Is dit de manier waarop we voortaan de in tocht vieren? De rellen in Gouda, in 2014, kwamen er achteraan: óók geen pleziertje. En toen was er nog de de monstratie, vorig jaar, bij de intocht in Meppel." Ja, als Van Muiswinkel de reden voor zijn plotselinge vertrek uit het po pulairste sinterklaasprogramma in één zin moet samenvatten, dan is het: 'de lol is er wel een beetje af. Dat en het feit dat hij 'geen grip' op de rol heeft. „Ik heb drie jaar geleden al geroepen dat de NTR ge hoor moest geven aan de roep om een andere piet. De publieke omroep kan er niet aan voorbij dat sommigen het typetje als kwetsend, racis tisch zien. En twee jaar geleden leek zo'n veran dering er gelukkig ook te komen. Die roetpieten in 2014: ik vond het een slimme oplossing. Maar vorig jaar stokte alles, he laas. De hoofdpersonages bleven gewoon zwart; ook mijn personage." De evaluatiebijeen komst van afgelopen februari gaf Van Muiswinkel evenmin het idee dat er een revolutie op komst was. „Ik en anderen heb ben er in dat overleg opnieuw voor gepleit naar een andere piet toe te werken. We werden, zeg maar, 'aangehoord' maar kre gen er weinig op terug. Ook la ter heb ik niks meer gehoord. Ik had er als acteur graag meer in breng in gehad, heb daar ook om gevraagd, maar dat was niet mo gelijk. Dus een maandje terug was mijn conclusie: het is mooi geweest. En dat doet pijn. Want ik houd van die rol. Speel 'm al achttien jaar en had graag de twintig jaar volge- maakt." „Zinkend? Totaal niet. Het Sinter klaasjournaal heeft inmiddels zo'n Voor mij heeft het iets schizofreens: vóór een nieuwe piet zijn, en een oude piet spelen dinsdag 24 mei 2016 'Lol is eraf door het pietendebat' Fietsreizen Fietsen door de prachtige Moezelstreek, geliefd vanwege de pittoreske dorpen, imposante burchten, wijngaarden en mooie natuur. Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/46008 Duik in de wereld van de gebroeders Grimm tijdens deze bijzondere route, die u o.a. langs vakwerkstad Höxter en Flamelen brengt. Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/46165 Ontspan in Duitsland én Oostenrijk midden in de natuur met de frisse berglucht. Incl. een bezoek aan het beroemde Schloss Neuschwanstein. Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/46013 Ervaar de pracht en praal van 'het Groene Hart van Duitsland'. Leuke route met een perfecte combinatie van cultuur, natuur en historie. Nieuw in ons aanbod Zie: Kras.nl/46243 Zeer populaire fietsbestemming vanwege haar bloemenpracht en bezienswaardigheden. Met bezoek aan o.a. Konstanz, Lindau en Mainau. Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/ 46051 Fietsen door een uniek stukje Duitsland, met honderden meren, imposante kastelen, oude vissersdorpjes en rijke Flanzesteden. Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/46003 Geniet van een glas wijn uit het Loiredal na een fietstocht langs de schilderachtige oevers, fruitboomgaarden, kastelen en wijngaarden. Inclusief ontbijt en diner Zie: Kras.nl/46196 5 dagen v.a. 5 dagen v.a. 7 dagen v.a. 7 dagen v.a. 7 dagen v.a. 7 dagen v.a. 7 dagen v.a. 7 dagen 8 dagen Wanneer we fietsen door het fietsparadijs Denemarken, bezoeken we o.a. tuineiland Funen en handelsstad Haderslev. Incl. 6 x ontbijt en diner Zie: Kras.nl/46222 I Zonnige fietsroute langs gouden stranden en azuurblauwe zee, incl. begeleidende bezemwagen. Met bezoek aan o.a. Monaco en Nice. Ook te boeken als vliegreis Zie: Kras.nl/46200 Daarom boekt u uw Fietsvakantie bij Kras: Alle reizen per Comfort Class touringcar Nederlandse reisleiding Uitgebreide fietsroutes Voordelige Fietshuur op alle bestemmingen Gewoon het beste en grootste aanbod En... altijd de beste prijs! AHM Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Tegelijk met Van Muiswinkel ver trekt ook vriend/collega Jochem Myjer, vertolker van de immens populaire Pietje Paniek in het 'Sinterklaasjournaal'. Ook Myjer, die gisteren geen commentaar wilde leveren, zou de hoogop lopende discussie over het racis tische karakter van Zwarte Piet meer dan beu zijn. Hun beider vertrek is vol gens Van Muiswin kel echter niet het begin van een exo dus. „Voor zover ik weet, blijven de anderen." Ook presen tatrice Dieuwertje Blok, die zich vorig jaar uitdrukkelijk tegen 'Black Face' uitsprak, zou door gaan. Bloks vertrek: dat zou vol gens de cabaretier pas 'écht een ramp' zijn. „Veel meer dan Hoofd piet is zij het boegbeeld." Blok was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Hij heeft het de afgelopen jaren uit gezongen maar is 'het gezeik' over Zwarte Piet inmiddels meer dan zat. Cabaretier Erik van Muiswinkel stopt als Hoofdpiet in het 'Sinter klaasjournaal' van de NTR. „Natuur lijk doet afscheid pijn: ik hield van die rol." Eefje Oomen Maar is het niet wat laf? Om nu, in het heetst van het debat, af te taaien? Is uw vertrek niet een somber sig naal? Dat het feest een beetje stuk gaat? Wie moet u vervangen? Haarlem Klinkt toch alsof Hoofdpiet een zinkend schip verlaat. —Erik van Muiswinkel Erik van Muiswinkel als de Hoofdpiet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5