n 8 1 JAi j EEN NIEUW BEGIN Uitnodigend Zoals Annelies zijn er velen in 'Een nieuw begin'. Mensen stappen uit de loondienst en zetten een bedrijf op (de hoofd trend) of zoeken een toekomst in de wellness, sport of voeding. Kleinere tendensen zijn: coach worden (nummer 4), de uitvaartbranche in (5), een bed breakfast ope nen of in de verkoop van wijn en bier stappen (6). Bijna één op de vijf men sen koos ervoor de wijde wereld in te trekken en bij voorbeeld vrijwilligerswerk te gaan doen. Afgelopen jaar zagen we een hele stoet mensen met hun ver haal voorbijkomen. Zo werd ad vertentieverkoper Tom Aarts (45) kastenmaker en verruilde Rudi Korthuis (61) haar baan in de communicatie voor een mindfulnesspraktijk. Waarom kiezen zoveel mensen voor de zachte sector? „Dat brengen de leeftijd en de tijdgeest met zich mee," zegt loopbaancoach Dorine van Bree van 'De Werkcoach' in Utrecht. „Mensen rollen vaak van de ene functie in de andere. Op een gegeven moment vragen ze zich af of ze die baan nóg eens Op 1 januari 2015, bijna ander halfjaar geleden, zegde An nelies Goedmakers (52) uit Breda na bijna dertig jaar haar con tract op bij Van Lanschot Bankiers. „Zo lang alweer? De tijd is voorbij ge vlogen!" Sindsdien leidt Goedmakers een massagepraktijk, onder anderen voor mensen met kanker. Bij de bank vond ze niet langer voldoening. „Ik heb er met plezier gewerkt, maar er veranderde te veel door bezuini gingen en reorganisaties. Ik moest 's ochtends vragen waar ik die dag mocht zitten en wat ik kon doen." Goedmakers nam een pauze van drie maanden. „Toen ik eruit was geweest, raakte ik nog overtuigder van mijn onvrede. Ik ben blij dat het me helder werd, anders had ik mis schien nog jaren doorgesukkeld." Conclusie na het bestuderen van één jaar afleveringen van de rubriek 'Een nieuw begin'?: veel mensen blijken resultaatgerichte banen in te wisselen voor menselijker werk. Maar worden ze er gelukkiger van? En komt er voldoende brood op de plank? Er is niet één beroep aan te wijzen dat iedereen graag wil gaan doen. Wel ziet Van Bree veel mensen die proberen te leven van wat ze leuk vinden en goed kunnen. Meestal beginnen ze een bedrijf. De groep zzp'ers tussen 45 tot 65 jaar is geste- Mensen zijn zich al bewuster van wat ze te bieden hebben voor ze op zoek gaan gen van 390.000 in 2011 naar ruim 427.000 in 2014. Als het werkt, heb je een bevredi gend tweede deel van je carrière. An nelies: „Werk is nooit 100 procent leuk, maar het percentage is sinds mijn switch wel flink omhoog ge gaan." Korte stilte. Dan lachend: „En dat uurtje later opstaan, vind ik ook héél prettig." tien jaar willen doen. We zijn zelfbe wuster. Mensen onderzoeken meer wat ze gelukkig maakt. Dat werkt door in hun loopbaan." De crisis sinds 2008 heeft ook invloed, denkt ze. „Vroeger leek het ri sico minder groot als je wilde veranderen van baan. Nu de vaste banen minder voor het oprapen liggen, zijn mensen bewuster van wat ze te bieden hebben voordat ze op zoek gaan naar ander werk." Of dat financieel gezien ver standig is, valt moeilijk te zeggen. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek noch het UWV houdt bij hoe het mensen vergaat die radicaal van beroepsrich ting veranderen. Veel geïnter viewden geven aan dat het inkomen niet doorslaggevend is. Annelies Goedmakers: „Wat ik belangrijker vind, is dat ik het gevoel heb dat ik meer kan betekenen voor mensen. Dat geeft me energie. Ik zit in de luxepositie dat ik lang heb kunnen sparen en dat we geen kinderen heb ben. Daarom kan ik dit doen." dinsdag 24 mei 2016 PZ k 1 Zelfbewust op zoek naar je kansen M Van links naar rechts: Tom Aarts, Annelies Goedma kers, Rudi Kort- huis en Dorine van Bree. fotusjohn SCHOUTEN, KEESBENNEMA, BERTBEELEN. Jette Pellemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51