4 NI Brandstof op rantsoen in actievoerend Frankrijk Frankrijk kampt met benzinetekorten door stakingen en blokkades. De ANWB adviseert vakantiegangers een route uit te stippelen langs benzinestations waar je nog wel kunt tanken. De Nederlander Jeroen Sweijen woont in Chateaubourg, 20 kilo meter ten oosten van Rennes. „Mijn tank is leeg en tanken bete kent twee uur in de rij staan. Het begint echt nijpend te worden. Het is iedere dag anders. Dan is er weer benzine, dan weer een beet je diesel." Bij een tankstation langs de snel weg A13, richting Parijs, staan acht rijen auto's te wachten, elk zo'n tien wagens lang. Beetje bij beetje schuiven ze héél langzaam naar voren. „Ik wacht al een uur", zucht een vrouw. „Iedereen mag staken hoor, maar het wordt nou wel vervelend." Bij een tanksta tion verderop staat een rij van ze ker dertig auto's. En zo is de situa tie bijna tot Parijs. Zelfs in de hoofdstad moeten mensen al zoe ken naar benzine. „Ik ben al vijf tankstations afgegaan, dit is de eer ste waar nog diesel is", zei een taxichauffeur. Het is geen vakan tietij d, maar toch zijn er duizen den gepensioneerde Nederlanders en mensen met nog niet leerplich tige kinderen zuidwaarts vertrok ken met caravans en campers. „We krijgen tientallen telefoon tjes van mensen die willen weten welke route ze het beste kunnen nemen om verzekerd te zijn van brandstof', zegt Marcus van Tol van de ANWB. „Van ons steun punt in Lyon begrijp ik dat de tankstations langs de autoroutes, de grote tolwegen, bijna geen pro blemen hebben. En dat de schaars te vooral diesel betreft. Maar toch is het goed om je voor te bereiden. De ANWB adviseert om bij elke gelegenheid de tank vol te gooien. Nederlandse vrachtwagenchauf feurs hebben weinig last van de brandstofschaarste, meldt brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN). Ze tan ken nog in België en kunnen dan het drooggelegde gebied doorkrui sen. TLN wil dat er Europese re gels komen waardoor blokkades zoals nu in Frankrijk binnen 24 uur verboden kunnen worden. Sinds eind vorige week wordt er gestaakt en zijn blokkades opge worpen bij olieraffinaderijen en distributiepunten voor brandstof, verspreid over Frankrijk. De over last beperkte zich aanvankelijk vooral tot het westen. Met name in Normandië en Bretagne ont stonden problemen met lege tankstations. In het weekend breidden de problemen zich uit naar het noorden: ook in de regio Nord-Pas-de-Calais langs de Bel gische grens ontstonden tekorten. Gisteren werd voor het eerst Pa rijs geraakt. Van alle 12.000 tankstations in het land lagen er gisteren 1.500 geheel of gedeelte lijk plat. De Franse overheid heeft geen adviezen voor gedupeerde reizi gers. De toon is juist relativerend. „Er zullen de komende weken geen structurele problemen ont staan", beloofde de staatssecreta ris voor Transport, Alain Vidalies. „We zullen blokkades door de po- litie laten opheffen. En we hebben ook noodvoorraden waarmee we in het hele land zeker weken voor uit kunnen." In het weekend wer den de eerste blokkades door agen ten beëindigd en gisteren kwam de oproerpolitie opnieuw in actie om groepen stakers te verwijde ren bij een verdeelcentrum. Sinds afgelopen weekend is in zeker tien departementen een drastische maatregel genomen: benzine is er op rantsoen. Auto mobilisten mogen 20 of 30 liter tanken, meer niet. Voor trucks geldt een maximum van 150 liter. Staatssecretaris Vidalies zegt dat hij actievoerende vrachtwa genchauffeurs is tegemoetgeko men. Hun overuren zullen als van ouds uitbetaald worden. In de nieuwe wet voor de arbeidsmarkt, waar alle protesten zich tegen rich ten, staat dat overuren flink min der worden uitbetaald. Voor de grote vakfederatie CGT was die belofte niet genoeg. Ze riep haar leden op door te gaan met de blokkadeacties, totdat de hele wet wordt ingetrokken. Om de druk nog verder op te voeren heeft de CGT ook vanaf volgende week een staking voor onbepaalde tijd uitgeroepen in het openbaar vervoer in Parijs. Overmorgen is er bovendien een landelijke actie- en stakingsdag voorzien. dinsdag 24 mei 2016 Automobilisten in de buurt van Rennes duwen hun auto om benzine te besparen op weg naar het tankstation. Uren wachten voor een beetje benzine Frank Renout Ton Voermans Mantes-la-Jolie Van alle 12.000 tankstations in Frankrijk lagen er gisteren 1.500 geheel of gedeeltelijk plat van wege stakingen en blokkades gericht tegen de nieuwe wet voor de Franse arbeidsmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4