LJ f- «teiiETÉfirii Hersensonderzoek vertelt ons nog niet wie we zijn "iJJ- Hoofdpijnpil dempt gevoel 5 f. ri i j S-* r v> Meer dan ons brein „Zonder brein geen geest, daarvan ben ik overtuigd. Maar we zijn veel meer dan dat. Denk alleen al aan ons zenuwstelsel, dat zich door ons hele lichaam vertakt en waarmee we ook informatie opdoen en verwerken. Het moderne hersenonder zoek kan heel goed laten zien waar ik denk en hoe denkprocessen zich voltrek ken, maar nooit wat ik denk en voel. Terwijl juist dat mij als mens definieert." Ik proef in uw boek irrita tie over de stelligheid van spraakmakende hersen onderzoekers dat zij de geheimen van ons brein kunnen ontsluieren. „Dat van die irritatie klopt wel. Ik vind het moderne hersenonderzoek fascine rend, hoor. Het geeft veel in zicht in hoe onze hersenen functioneren. Dat is belang rijk, want hoe meer we we ten over de fysieke proces sen in ons brein hoe beter. Maar de pretentie van som mige hersenwetenschappers dat zij met MRI-scans of Deep Brain Stimulations ons wezen kunnen doorgron den vind ik eh...dom." „Rond hersenonderzoek hangt een zweem van ob jectiviteit: we meten het, dus we wéten het. Maar wij mensen zijn per definitie subjectieve wezens. Dus als BEEST*»* A We zijn allemaal ten diepste eenzaam, het centrum van ons eigen universum je verlegenheid meet, wat meet je dan? Voor mij voelt verlegenheid misschien to taal anders dan voor jou. Dat zullen we nooit weten, om dat we niet in eikaars hoofd kunnen kijken.We kunnen niet eens goed in onze eigen hersenen kijken!" „Nee, dat is onmogelijk. Ons brein is een dynamische brij van vage gevoelens, snelle gedachten, halfbewuste roerselen. Dat proberen we in woorden te vangen. Maar dat kunnen we nooit zo per fect doen als wetenschappe lijk vereist is. Want wat bedoelen we als we zeggen 'ik voel me gespannen'? We doorgronden onze eigen roerselen niet eens, laat staan die van een ander." PILLETJE „We zijn ten diepste ook eenzaam, het centrum van ons eigen universum. We weten dat er andere uni- versa zijn, maar kunnen slechts raden naar wat daarbinnen gebeurt. In het dagelijks leven is het niet zo somber, hoor. We kunnen namelijk wel ons best doen. Door woorden te zoeken die zo exact mogelijk weer geven wat we voelen, door goed te luisteren naar ande ren en vragen te stellen. Op rechte aandacht voor elkaar helpt." „Nooit volledig. We zijn af hankelijk van processen en omstandigheden waar we geen grip op hebben. Maar binnen die kaders zijn we wel vrij om te kiezen, zowel voor het goede als voor het kwade. Ik ben er van overtuigd dat de meeste mensen het goede willen. Dat dat in de praktijk vaak anders uitpakt, komt omdat kiezen voor het goede meestal indruist tégen ons directe eigenbelang. Je moet sterk in je schoenen staan om die drang te kunnen ne geren." „Wees je bewust van je eigen zwaktes. Ben je gierig aangelegd, zoals ikzelf? Ga dan tegen die neiging in en geef een rondje weg. Het helpt als je iemand voor ogen houdt die je bewon dert, een rolmodel. Vraag je af: wat zou hij of zij doen? Je zult merken dat je gelei delijk gemakkelijker de juiste keuzes maakt. Een goed mens worden is een levenslang leerproces." dinsdag 24 mei 2016 PZ Johan Nebbeling De hersenwetenschap biedt ons waardevolle inzichten in hoe ons brein functioneert. Maar om te begrijpen wie we zijn en wat ons drijft, blijven we aangewezen op onze eigen - gebrekkige - innerlijke zoektocht, stelt filosoof Marjan Slob in haar boek 'Hersenbeest'. Wij zijn ons brein? Hoezo dom? Marjan.Slöl» HERSEN- J.-L jTT". t 7? 'Jlr 1J(- I7 f*»"?' In haar boek 'Hersen beest' stelt filosoof Marjan Slob de pretenties van het moderne hersen onderzoek ter discussie. Kunnen we onszelf of de ander echt kennen? Dat klinkt nogal eenzaam. Als we onszelf niet volledig kunnen door gronden, kunnen we dan wel ons leven bepalen? Hoe kiezen we het goede? Hersenbeest, Marjan Slob, €17,95, Lemniscaat. Hoofdpijn of grieperig? Een pilletje paracetamol slikken helpt het onge mak te dempen. Maar een Amerikaanse studie toont aan dat het middel ook leidt tot een vermin derd inlevingsgevoel. In verschillende experi menten lieten onderzoe kers van de Universiteit van Ohio een deel van de deelnemers paracetamol slikken, anderen kregen een neppil, een placebo. Niemand wist wat hij of zij had ingenomen. Daarna reageerden de deelnemers op de pijn van mensen bui ten het onderzoek, die bijvoorbeeld waren blootge steld aan harde geluiden of ergens voor waren afgewe zen. De universitaire onderzoekers noemen het emotie-dempende effect van paracetamol zorgwekkend. Al eerder is aangetoond dat paracetamol ook vreugdemomenten kan af vlakken. Nader onderzoek moet uitwijzen of an dere pijnstillers, zoals ibuprofen, dit effect ook op de gebrui- kers hebben. Bovendien wordt onderzocht hoe paracetamol de emoties en het gedrag van mensen zo kan beïn vloeden. Arnoud Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49