4 ZO DOEN WIJ DAT PA Wees als ouders wél hypocriet over seks Die hypocrisie lijkt enigszins dol gedraaid, maar ten aanzien van seks bijvoorbeeld is een hypo criete, politiek correcte instelling weer wel het hoogst haalbare. Be halve de feitelijke ins en outs (die na tuurlijk wél!) is seks geen geschikt gespreksonderwerp in het gezin. Kinderen gruwen bij de gedachte dat hun ouders seks met elkaar hebben, maar als volwassenen inderdaad geen intimiteit delen omdat er sprake is van een kil en liefdeloos huwelijk, is Blijf liever vaag als je wilt scheiden Ontrouw en echtscheiding vor men zo'n aanslag op het welbevin den van kinderen dat de details ervan beter onbesproken kunnen blijven. Beter een zouteloze uitleg in de trant van 'papa en mama zijn uit elkaar ge groeid' dan een transparante opsom ming van de klippen waarop het hu welijk is stukgelopen. Kinderen beschaven (groot) ouders ook hun nakomelingen te beschaven in sociaal-wenselijke richting met als gevolg dat zij zichzelf ook meer moe ten inhouden dan ze wellicht waren gewend. Met jonge kinderen in je kielzog rijd je niet meer door rood op de fiets, houd je je aan de snelheidsli mieten, schaf je de drugs af, limiteer je je doorzakavondjes (want morgen vroeg weer op) en zet je min of meer gezonde maaltijden op tafel in plaats van drie keer per week afhaalpizza. Zo bezien hebben kinderen een even beschavende werking op hun ouders als andersom. Elke vader of moeder valt door de mand Iedereen heeft zijn tekortkomingen: ongeduldig of driftig, met het ene kind altijd conflicten hebben en met het andere nooit, slippertjes maken met een collega, elkaar als partner voor rotte vis uitschelden of depres sief zijn, liever het casino bezoeken dan met de kinderen naar een pret park gaan, iedereen valt op tal van manieren door de mand van het ver antwoordelijk ouderschap. Hypocrisie verhindert dat de faal- momenten binnen een gezin worden besproken. Voor alles willen ouders hun kinderen niet belasten met hun persoonlijke sores. Wie zo nodig transparant wil zijn over de misluk kingen en alle zondigheid, wende zich tot zijn vrienden. het ook niet goed. Ouders die vissen naar de ervaringen van hun kinderen worden gezien als bemoeizuchtig en privacy schendend. Wie anekdotes uit zijn eigen seksuele historie op dist, wordt door zijn kinderen mee lijwekkend of opschepperig gevon den. Iets ervan opsteken doen die zij sowieso niet, want ze moeten uitein delijk toch van hun eigen ervaringen zien te leren. grof taalgebruik hanteren, moet in de eerste plaats zelf geen grove taal ge bruiken. Dat werkt beter dan ver bieden. Om op het schoolplein op gepikte schuttingtaai buiten de deur te houden is dan alleen een kleine correctie nodig. Wie er bezwaar te gen heeft dat zijn of haar kinderen al hun vrije tijd achter schermen hangen, moet zelf ook niet voortdu rend op een telefoonschermpje in de weer zijn. Voor een goede opvoeding volstaat het om het goede voorbeeld te geven. De verbale begeleiding van het ge wenste gedrag is nauwelijks meer dan franje en kan vaak achterwege blijven, omdat het zo ook wel duide lijk is. Aan de focus op gedrag zitten overigens nog genoeg haken en ogen. Uit de tijd dat mijn jongste nog op de basisschool zat herinner ik me een discussie om de alcohol af te schaffen (voor ouders en leerkrachten wel te verstaan) tijdens het jaarlijkse zo merfeest op het schoolplein. Op dit feest met barbecue en wedstrijdspel letjes voor de kinderen ging er flink wat bier en rosé doorheen en de vraag was of er op die manier niet het verkeerde voorbeeld werd gegeven. Het vrijwillig afzien van alcoholica ging niet door. Te veel ouders die op vrijdagavond een biertje wilden drinken en bovendien: Quod licet Jovi, non licet bovi, kinderen mogen ook niet autorijden en stemmen voor de gemeenteraad, dus waarom zouden volwassenen zich moeten beperken tot appelsap? Maar het taboe op sociaal minder wenselijk gedrag in het bijzijn van kinderen is breder dan alleen een for meel leeftijdsverschil. 'Mama, waarom rook je sigaretten? Roken is toch ongezond?' 'Omdat ik vroeger zo stom was om ermee te beginnen, kind. Doe jij dat alsjeblieft niet! Als jij geen sigaret opsteekt voor je 21ste, krijg je 1000 euro!' Sommige ouders drinken alleen nog stiekem een glas wijn of eten van een geheim voorraadje chips, als de kin deren in bed liggen, omdat ze zo bang zijn het verkeerde voorbeeld te geven. dinsdag 24 mei 2016 Foto 1: De familie Veendijk uit Enschede. 2. De gezin Kerkhof uit Mariaheide. 3. Ingeborg Laninga en Joep Zaad, Storm en Bobbie uit Nijmegen. 4. Henk Heideveld, Anneke Wilbrink en Tomas uit Zwolle. 5. De familie Derksen uit Arnhem. 6. Semir Kabakulak en Hulya Arik en Sergen, Merve en Kerem uit Hengelo. 7. Rian Coumou en Kees Wesseling uit Middelburg. 8. Het gezin Farman uit Arnhem. 9. De familie Van de Velde uit Tholen. 10. De familie Put uit Lent. 11. Menno, Wietske, Jasmijn en Olivia Kempff uit Kaatsheuvel. 12. Het gezin Van de Griendt uit Waalwijk. Opvoeden is een tweesnijdend zwaard: ouders zijn volop bezig Ondanks de schijn van braaf bur gerschap zijn vaders en moeders niet uit perfectie opgetrokken. Vervolg van pagina 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48