Geluk zit niet in geld Voor ons geen eten uit pakjes Accepteer verschillen Alles is bespreekbaar Zoek de balans, te veel is nooit goed Leven is keuzes maken 3 Levenslessen De meest genoemde opvoedregels in 'Zo doen wij dat' van het afgelopen jaar klinken hartstikke redelijk en soms een tikkeltje braaf. Dat hoort zo, zegt Beatrijs Ritsema, expert in manieren en omgangsvormen. De kinderen gedijen beter als de ouders de schijn ophouden dat ze alles onder controle hebben. ook plaats gemaakt voor liefdevol en toch gezaghebbend ouderschap, waarin het draait om grenzen stellen. Die stijl demonstreert de onvolpre zen supernanny Jo Frost week in week uit aan ouders die de wanhoop nabij zijn, omdat zij zich laten ringe loren door hun grenzeloze kroost. Opvoeden is meer dan alleen liefde verstrekken en volwassenen weten vaak beter wat goed is voor het kind dan het kind zelf. Op die momenten heeft discussiëren geen zin. Sterker: discussiëren en na een kwartier hak ketakken alsnog je zin niet krijgen is vervelender dan - boem! - tegen een grens aanlopen. Steeds praten kan verstikkend werken hypocrisie. Dat komt door de onver mijdelijke kloof tussen wat je zegt en wat je doet. In moderne gezinnen wordt veel meer gepraat met kinde ren dan vroeger gebruikelijk was. Pe dagogen moedigen dit ook ten zeer ste aan. Praten is goed voor de ont wikkeling van de woordenschat van kinderen, het is een vorm van aan- Paspoort dacht geven en versterkt de intimi teit. Wat mij vaak opvalt als ik ouders met jonge telgen zie, is een constante ver bale begeleiding van wat ze doen of wat er gebeurt: 'Dat is een lekker broodje! Zie je het hondje? Wat zegt het hondje? Daar komt de tram. Dat jongetje is een beetje stout. Enzo voort'. Alles wordt benoemd, geduid en nagevraagd. Het heeft iets verstik- kends, zoveel verbale aandacht. Mis schien fungeert de onophoudelijke woordenstroom wel als een inhaal slag voor ouders die zich lichtelijk schuldig voelen, omdat hun kleine dagenlang op de crèche doorbrengt. Uit mijn eigen tijd als moeder van jonge kinderen kan ik me dat, betrek kelijk eenzijdige, gekwebbel niet her inneren. Niet dat ik zweeg, maar mijn praten met peuters en kleuters was toch vooral functioneel: 'Ga je mee? We gaan naar de supermarkt. Wat een mooie tekening! Kom op, ook een paar boontjes eten. Hier heb je stoepkrijt, ga er maar lekker mee naar buiten. Niet doen, dat vindt de kat niet leuk'. En als ik buiten het hier en nu wilde treden, las ik voor. Voorbeeldgedrag doet meer dan woorden voeden ouders hun kinderen op tot volwaardige leden van de clan. Maar nog meer dan woorden heeft gedrag een grote invloed. Imitatie is de be langrijkste vorm van leren, belangrij ker dan gesproken instructies opvol gen. Volwassenen kunnen hun kin deren nog zo veel in woorden voor houden, het is het ouderlijk gedrag dat wordt nagevolgd. Wie niet wil dat zijn kinderen vloeken en ander -» De levenslessen volgens Beatrijs Ritsema een enkel gezin kan zonder hypocrisie. Dat geldt voor het moderne gezin ('al les is bespreekbaar') misschien nog wel sterker dan voor de ouderwetse variant van 'vaders (moeders) wil is wet'. In autoritaire families rustte op veel onderwerpen een taboe, maar lagen de regels wel vast. In democratische gezinnen kan in theorie alles ter discussie worden gesteld, maar zijn het ten slotte toch de ouders die zeggen: tot hier en niet verder. Het hele idee dat ouders en kinderen op gelijke voet van gedach ten kunnen wisselen is een hypo criete illusie die het gezinsleven in gewikkeld en stroperig maakt. De democratische opvoe dingsstijl heeft dan mei 2016 Niks mis met hypocriet zijn voor de kinderen Beatrijs Ritsema Toch kent ook het liefdevol gezag hebbende ouderschap de nodige Naam: Beatrijs Ritsema (62) Geboren: 13 februari 1954 Heeft: als schrijver en psycholoog een etiquetterubriek in dagblad Trouw en een column in Vrij Nederland. Schreef 'Het grote Etiquetteboek: hoe het eigenlijk hoort in de 21ste eeuw' (2010). Geeft eti- quette-adviezen via www.beatrijs.com Privé: getrouwd en drie kinderen. Met praten wordt het dagelijks le ven benoemd, worden regels ver duidelijkt en normen gesteld. Zo Ouders gaven het afgelopen jaar aan wat zij hun kind graag leren. Beatrijs geeft haar commentaar op die uitspraken. „Maar geld kan ongeluk wel op afstand houden." „Met diepvriespinazie of een pak brownies waar alleen water en een ei aan moeten worden toegevoegd is heus niets mis." „Tot op zekere hoogte. Bij het uitdelen van liefde en geld vereist rechtvaardigheid blindheid voor verschillen." „Maar kijk uit met roddelen, als de kinderen meeluisteren." „Alles waar 'te' voor staat is per definitie fout, behalve te huur en te koop." „Dat klopt voor ongeveer 25 procent. Ik vrees dat drie kwart van het leven een gevolg is van toeval."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47