Thuis is lang niet altijd best Hpfta. RENÉ DIEKSTRA VERgf SCHIL 2 1 JAi ZO DOEN WIJ DAT Column LEESTIPS VAN DE WEEK o, O ijn vader had aan de wand naast zijn stoel in de voorkamer een zweep han gen. Hij is vroeger bij de cavalerie ge weest. De handgreep was van zilver met aan het uiteinde een prachtig paardenkop, een indrukwek kend contrast met de gitzwarte zweep. Wij kinde ren waren er doodsbang voor. Herhaaldelijk wer den we om het minste of geringste afgeranseld op een manier die maakte dat je soms dagen niet zon der pijn kon zitten. Had hij een van zijn onvoor spelbare woedeaanvallen, dan sloeg hij je waar hij je maar raken kon. Gebeurde dat 's avonds en vluchtte je het huis uit, werd de deur op slot ge daan en kon je de nacht buiten doorbrengen. Onze moeder deed daar niks tegen en het had geen en kele zin over deze en nog ergere dingen tegen an deren te klagen. Je werd niet geloofd. Voor de bui tenwereld waren wij een voorbeeldig gezin en onze vader een keurige man.' Aldus een relaas uit de vele brieven en e-mails die ik enige jaren geleden ontving in reactie op een column over gezinsgeweld. Ik heb een aantal van die brieven herlezen naar aanleiding van de publicatie vorige week van een rapport over ge weld in de jeugdzorg tussen 1945 en nu. Volgens dat rapport en een eerder rapport uit 2012 over sek sueel misbruik van kinderen in instellingen en pleeggezinnen, komt mishandeling in de jeugd zorg vaker voor en is het erger dan daarbuiten. voorkomende vorm van kindermishandeling in de afgelopen halve eeuw is die door de biologische ouders in het gezin. Alleen is die vorm tot op heden nooit systematisch en historisch onderzocht. Blijkbaar vinden we het gemakkelijker om instanties, of het nu jeugdzorg of de ka tholieke kerk is, als misbruikers achteraf aan de kaak te stel len, dan die hoek steen van de samen leving, het gezin goed tegen het licht te houden. Terwijl juist daar de meest schandelijke en mis selijkmakende dingen zijn gebeurd en mogelijk nog gebeuren. Zoals ouders die hun jonge kinderen bij herhaling met geweld dwongen hen seksueel te bevredigen, een centraal thema in de recent verschenen auto biografische roman Anna's oorlog van oud-journa list Marianne Janssen. Kortom, afgaande op wat ik in mijn psycholo- genpraktijk heb voorbij zien trekken en op de vele persoonlijke documenten die mij zijn toegezon den, moeten er in ons land tienduizenden volwas senen leven, inmiddels tussen 40 en 80 jaar oud, die als kind juist in gezinsverband ernstig zijn mishandeld. En daaronder, mede vanwege het ge brek aan erkenning, nog altijd lijden. Om daar iets tegen te doen, blijf ik ontvankelijk voor hun verhalen. Herhaaldelijk werden we om het minst of geringste afgeranseld OnZen dinsdag 24 mei 2016 GO Diekstra buigt zich over de menselijke geest jflM René Diekstra wil het nog even hebben over dat onderzoek naar kindermishandeling. De groot ste problemen vind je namelijk niet in de jeugd zorg, maar gewoon, bij de mensen thuis. Ik bestrijd dat ten stelligste. De ergste en meest Poëziealbum - Elma van Vliet 'Anno nu' volgens de achterflap, maar vooral nostalgie met een hoog roze- gehalte. AN JA MEULENBELT Anja Meulenbelt bekijkt in 'Het verschil' 17 kwesties vanuit het feminisme. Van date-rape tot directeurs- feminisme. Ver schijnt morgen. OnZen - Jan Bor Vergeet leer scholen en doelen, zen word je door de grote filosofen te lezen. Reageren? hartenziel@persgroep.nl Etiquette- deskundige Beatrijs Ritsema: 'Volwassenen kunnen hun kinderen nog zo veel in woorden voorhouden, het is het ouderlijk gedrag dat wordt nage volgd.' FOTO SHODYCAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46