ZEELAND 11 Net over de grens bij Sluis staat het kleinste snoepwinkeltje van België Decennialang stond het brugwachtershuisje in Damme te verkrotten. Nu vind je er aan de Damse Vaart het kleinste snoepwinkeltje van het land Noem Damme nooit een dorp. De Damme- naars zullen het niet waar deren. Met nauwelijks ïi.ooo zielen langs de Dam se Vaart is het wel degelijk een stad. En dat is het al sinds het einde van de twaalfde eeuw. Een stad met historie. Hier trouwde de Vlaamse graaf Karei de Stoute in 1468 zijn derde (en laatste) vrouw Margare- tha van York. Er is het mid deleeuwse stadhuis en de net zo middeleeuwse On- ze-Lieve-Vrouwekerk - tij dens de Tachtigjarige Oor log nog geplunderd door 'on ze' geuzen. De stadswallen getuigen van talloze belege ringen en de Damse Vaart roept herinneringen op aan tijden van economische ont wikkeling. En dan de literatuur. Voor het stadhuis staat het beeld van één van Dammes be roemdste zonen, de dertien de eeuwse schrijver Jacob van Maerlant, die beweerde dat alles wat Walsch (Waals) is, vals is. Ze zijn hem in Vlaanderen nóg dankbaar voor die uitdruk king. En er is Charles de Coster, die in de negentien de eeuw Tijl Uilenspiegel als Vlaamse schelm op nieuw geboren liet worden aan de oevers van de Damse Vaart. Nee, noem Damme nooit een dorp. Ook al ziet 't er popperig en knus uit. Zo is er het kleinste boekwinkel tje van Vlaanderen te vin den. Met nauwelijks vijftien vierkante meter past het ner gens beter dan in Damme. En sinds kort heeft de stad er een attractie bij die het woord popperig opnieuw een diepere betekenis geeft: het kleinste snoepwinkeltje van België. Het meet zo'n twee-en-een-half bij drie. „Er is nog een kleinere, maar die staat in Neder land", weet Guido Van Ho ve. Hij en zijn vrouw Pom Lameir baten het winkeltje aan de Damse Vaart uit. De dag dat we langskomen is Pom inkopen doen. „Wij noemen het winkeltje 'Het Brugwachtershuisje'", zegt Van Hove. „Dat is de oor spronkelijke functie. In de tijd dat de schepen er nog waren, lapte de brugwach ter hier ook schoenen. Later werd het huisje een soort vuilbakje waar gereedschap in gezet werd voor het on derhoud van de vaart." De Dammenaars zagen de laatste decennia het huisje onder hun ogen verkrotten; een stukje stadshistorie brokkelde af. Toen Van Ho ve en Lameir drie jaar gele den in Damme kwamen wo nen, besloten ze er iets aan te doen. Ze tekenden een huurconctract en restaureer den het huisje van nok tot fundament. Van Hove: „We zijn bei den met pensioen en ja, niks doen is ook maar niks doen. Alleen in het voorjaar en de zomer zijn we open. Dagelijks vanaf 11.00 uur. In Zuiderburen In de rubriek Zuider buren werpen we we kelijks een blik over de Belgische grens en zoeken we bijzon dere mensen met bij zondere verhalen. de winter gaan we met ver lof, hè. Voor ons is het ge woon bezig zijn. Daarna gaan we er eens lekker van eten." Het is typisch en authen tiek Belgisch snoepgoed wat je hier koopt. De 'neuzekes' komen van Geldhof, vol gens geheim recept uit 1873. Er is snoep met chocolade, en anijs. Rechts staan de zu re beertjes en daarnaast de 'smoelentrekkers' of 'mui lentrekkers'. Die zijn het zuurst. En zo heeft het popperig ste huisje van de stad weer een ziel. Van Hove: „De Dammenaars zijn er heel po sitief over. Dat 't opgekuist is. 't Is weer een stuk van de stad geworden. Stad hè, dorp mag je hier niet zeg gen." Nee, noem Damme nooit een dorp... BRIEVEN Zwemmen Dodenherdenking Brouwerseiland dinsdag 24 mei 2016 Zoete zonde aan de Vaart Peter van den Assem Guido Van Hove in het kleinste snoepwinkeltje van België. „Dit snoep is van Joris, dat zijn de betere snoepen. Wij zeggen: als je dan toch zondigt, zondig dan goed." fotos camile schelstraete U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen telefoon 08801 - 30203 Zogenaamd omdat ze van hun geloof niet in een zwembroek mogen zwemmen (3 mei), gaan er mannen met lange broek zwemmen in het zwembad van Zierikzee. Als er zulke figuren zwemmen, zouden mijn kinderen er niet mogen zwemmen. Foto's nemen mag schijnbaar wél van hun ge loof. Ik vraag me af of ze soms iets te verbergen hebben met hun lan ge broek aan. Laat ze dan gaan zwemmen in de Westerschelde. Met deze temperaturen hebben ze dan geen lange broek nodig vanwege hun geloof. Laat me niet lachen! J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen Op 4 mei is op veel plaatsen te ruggekeken op het vermoorden van 6 miljoen joden, de ver schrikkingen van de Tweede We reldoorlog en de herdenking van de gesneuvelde soldaten uit bin nen- en buitenland, die hebben gevochten voor onze vrijheid. Tegelijkertijd zijn we al maan den getuige van de wreedheden in Syrië en de moord op duizen den onschuldige burgers in Horns, Aleppo en andere steden. Hetzelfde kan worden gevreesd voor de 15 miljoen Koerden in Turkije. Wacht hun ook een genocide binnen afzienbare tijd? Ik vraag me af welke lessen we hebben geleerd uit het verleden. Erg hoopvol ben ik niet zolang er machteloos toegekeken wordt bij de wederopstanding van potentiële alleenheersers in Syrië, Turkije en Rusland. Laten we het bezit van 2 pas poorten wettelijk verbieden en tegelijk openstaan voor opvang van mensen die op de vlucht zijn vanwege onmenselijke wreedheden. Ton Overbeek Churchlllaan 1060, Terneuzen Het is een goede zaak dat Anita de Vos van de SP van Schou- wen-Duiveiand zich blijft inzet ten voor protest tegen Het Brou werseiland. Vooral de behandeling van ver meende verkeerde procedures waar zij induikt, is een steun in de rug voor veel tegenstanders. Vooral de vele recreanten die daar nu vertoeven kunnen door de geplaatste protestborden, uit gedeelde flyers en dit soort be richtgevingen moed putten. Na tuurlijk gaan we er vanuit dat de fracties die voor het plan zijn er nog eens goed over nadenken. Wie verzint zoiets? Schieten de bewoners van Schouwen-Duive- land met het plan wat klaar ligt hier wat mee op? Willen wij dat, nee toch? Weg natuur, weg open karakter, weg rust en toedeloe voor de echte recreanten. Wat wij als bewoners hiervoor terugkrijgen kunt u zelf wel in vullen. Jullie kennen toch wel het spreekwoord 'Beter ten hal ve gekeerd, dan ten hele gedwaald'. Louis Beeke Platteweg 29, Scharendijke Het brugwachtershuisje aan de Damse Vaart. Je kunt er net met z'n drieën tegelijk in. 'i j («HOgEBQlBïB - -- "J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39