EXAMENS Twee bijbaantjes Gelukkig kon ik toch nog meedoen Megaclaim kan Delta totaal verlammen ZEELAND 5 Havisten maakten gisteren het eindexamen wiskunde. Voor de vmbo'ers stond aardrijkskunde op het programma. Voor vmbo'ers en vwo'ers staat vandaag biologie op de rol. Havisten doen examen economie. Gymnasiasten ma ken vandaag het examen Grieks. Zit je op Instagram? Tag je examenfoto's met #pzcexamen. De krant plaatst de leukste foto's op zijn account en op de site. Wat doe jij hierna? Hij gunt zichzelf drie, mis schien vier dagen om te re laxen, maar daarna gaat Joël Kaman (17) uit Yerseke aan de slag. De vwo'er van het Calvijn College heeft twee bijbaantjes: hij werkt als vakkenvuller bij de Al- bert Heijn en als manusje-van-al les bij een metaalbedrijf. „Daar kwam ik terecht, omdat mijn moe der er ook werkt. Ik doe allerlei karweitjes: ik moet bijvoorbeeld het archief opruimen en gegevens invoeren in de computer." Het geld dat hij verdient, ge bruikt hij voor zijn rijbewijs, voor vakantie en om zijn studie econo mie in Rotterdam te bekostigen. „Ik vind het ook leuk om alvast te zien hoe het er in een bedrijf aan toe gaat." Havisten die gisteren het examen wiskunde maakten, bogen zich over de tarieven van de Wester- scheldetunnel en de opslag van ra dioactief afval bij Covra in Borssele. Else-Linde de Visser (17) uit Dom burg vond het leuk dat het examen een Zeeuws tintje had. „Het is alsof het over jezelf gaat", zegt de leerlin ge van het Calvijn College Goes. In de opgave over de tunnel moes ten leerlingen onder meer bereke nen hoeveel euro meneer Dinge- manse jaarlijks bespaart als hij met een t-tag reist, en op hoeveel manie ren de vier tolvrije zaterdagen geko zen kunnen worden. Else-Linde had geen moeite met de bereke ning. De sommen over de radioactieve straling vond ze lastiger. „Die heb ik eerst overgeslagen", vertelt ze. „Ik had geen idee hoe ik moest be ginnen, maar toen ik er nog eens goed naar keek, was het eigenlijk heel simpel." Examenkandidaten moesten berekenen met welk per centage de straling elk jaar af neemt, ervan uitgaande dat de stra ling na ongeveer dertig jaar gehal veerd is. Else-Linde houdt van cijfers, vooral omdat ze goed is in rekenen. De sommen over kansberekening vond ze 'erg makkelijk'. Ze was ruim op tijd klaar met de toets. „Ik heb rustig de tijd genomen om al les nog eens door te lezen." Ze be gint na de zomervakantie aan een deeltijdstudie accountancy in Bre da. „Ik heb nu een 7,5 gemiddeld voor wiskunde. Ik wil er graag een acht van maken. Het zou best kun nen dat het gelukt is." Bijna was het vmbo-examen aardrijkskunde aan zijn neus voorbijgegaan. Karen Nazarian (16) uit Goes lag nog in bed toen hij gisteroch tend gebeld werd door een docent van zijn school, het Calvijn College in Goes. „Ik moest meteen naar school komen. Ik dacht dat het exa men pas 's middags was", zegt Karen. Gelukkig woont hij op nog geen tien minuten fietsen van de school. „Ik heb niet nagedacht en ben meteen gegaan. Gelukkig kon ik toch nog mee doen." Tijd voor ontbijt had hij niet en de stof nog een laatste keer doornemen, lukte ook niet meer. Maar ondanks de valse start ging het exa men goed, zegt Karen. „Ik kon me goed concen- treren." Hij was zelfs ruim een half uur voor tijd klaar, net als de rest van zijn klas. „In het examen zaten veel open vragen. Meerkeuzevragen vind ik makkelijker. Veel vragen gingen over het Midden-Oosten, dat had ik niet verwacht. Je kon er niet voor leren, maar moest het vooral begrij pen." Karen vindt aardrijkskunde een leuk vak. „Ik wil graag meer leren over de wereld om me heen. Ik had me goed voorbereid op het examen: ik heb proefexamens gemaakt en het boek doorgebladerd. Dit examen had ongeveer hetzelfde niveau als de exa mens van vorige jaren. Ik sta nu een 6,2 ge middeld. Ik hoop dat ik het kan ophalen naar een zeven." Het energiebedrijf moet 1 juli 2017 gesplitst zijn. Daarvoor moet de holding worden ontvlecht, er een oplossing komen voor de kerncent ral en Sloecentrale en moeten com merciële onderdelen zoals energie productie en multimedia worden verkocht. Dat kan echter niet als er beslag ligt op de aandelen van Del ta. Volgens de raadsman van het energiebedrijf komt ook het split singstraject in gevaar als het beslag niet van tafel gaat. Deze zomer moet Delta de kartelwaakhond ACM al een splitsingsplan voorleg gen. Elke dag vertraging kan ertoe leiden dat Delta de einddatum van 1 juli 2017 niet haalt. Het energiebe drijf zou voor elke week overschrij ding dan een boete van 1,5 miljoen euro boven het hoofd hangen. Het beslag dat Wiersma heeft gelegd, bemoeilijkt ook de verkoop van commerciële onderdelen. Verder loopt Delta het risico in betalings problemen te komen als er een kleine 100 miljoen euro naar Wier sma moet worden overgemaakt. Wiersma ligt al jaren in een juri disch gevecht met Delta. De zaken man stelt dat Delta hem in 2009 zou hebben gedwongen zijn be lang in het zonne-energiebedrijf Sunergy te verkopen voor een be drag van 32 miljoen euro, terwijl het 'ruim 300 miljoen euro' waard zou zijn geweest. Wiersma richtte in 2005 Sunergy op. Aan het eind van het jaar stapte Delta als inves teerder en aandeelhouder in Suner gy. In 2006 verkreeg het energiebe drijf met 51 procent van de aande len een meerderheidsbelang. De jointventure liep stroef, wat tot spanningen leidde. Wiersma werd in 2008 als bestuurder van Suner gy ontslagen. In 2009 nam Delta zijn belang in het bedrijf voor 32 miljoen euro over. Volgens Wiers- Het beslag dat Wiersma heeft gelegd, raakt ook het splitsingsplan van Delta ma met een 'pistool op de borst'. Delta zou misbruik van de situatie hebben gemaakt, zegt hij. In 2010 trok Delta de stekker eruit. In het daarop volgende juridische ge- trouwtrek heeft alleen de recht bank in Amsterdam een eindvon nis uitgesproken. Sunergy verloor die zaak, omdat in de overeen komst die Wiersma in 2009 met Delta sloot, een verbod op beslag legging is opgenomen. 'Een sterk punt', vond de voorzieningenrech- ter gisteren. In april oordeelde de rechtbank in Rotterdam echter dat Wiersma wel beslag mag leggen. Verder heeft het Amsterdamse hof twee tussenarresten gewezen, onder meer over een onafhankelijke taxa tie van de toenmalige waarde van Sunergy. Zowel Delta als Sunergy zijn in cassatie gegaan. Uitspraak op 31 mei. dinsdag 24 mei 2016 Toets met Zeeuws tintje Joël Kaman uit Yerseke Een dagelijkse rubriek over de centrale eindexamens Cornelleke Blok Else-Linde de Visser uit Dom burg deed gisteren havo-examen wiskunde, foto marcelle davidse Cornelleke Blok Karen Nazarian maakte het vmbo-examen aardrijkskunde, foto marcelle davidse Delta dreigt in enorme proble men te komen als de voorzienin- genrechter het beslag dat de Rotterdamse zakenman Benno Wiersma op onderdelen van het energiebedrijf heeft gelegd, niet opheft. Dat zei de advocaat van Delta gisteren bij een zitting in Amsterdam. Wiersma claimt 93 miljoen euro van Delta. Frank Balkenende Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33