Doordeweeks aan de bal Bikkels op de Alpe d'Huez U 'Gelukkig kon ik toch nog meedoen' Zes gemeenten zijn meer kwijt aan RUD Zeeland, Sluis zelfs 3 ton Bijdrage aan gemeenschappelijke regeling voor milieucontroles verdubbelt, maar gemeenteraad heeft daar eerder veto over uitgesproken. Zijn we in Sluis dan al die tijd tekortgeschoten met de milieucontroles? Ze worden bij weinig clubs vrolijk van het speelschema van de na- competitie. Veel ploegen moeten nu op een doordeweekse avond de provincie uit en dat gaat niet zonder slag of stoot. De Koesterchallenge, te voet of op de fiets de Alpe d'Huez op, kreeg gisteren een overwachtse wending. 0 graden en sneeuw zorgden voor nog meer uitdaging en maak ten de tocht langs de 23 uit de Tour de France beroemde bochten tot een ware beproeving. De emoties bij het bereiken van de finish liepen bij sommige mensen hoog op. Frannie van Zweden uit Terneuzen haal de ondanks het slechte weer het dorp Alpe d'Huez. De Koesterchallenge is een Zeeuws-Vlaams initiatief om de inwoners te bewegen ge zonder te leven. Na negen maanden trainen gaan de deelnemers een uitdaging aan, maar op sneeuw en kou kun je je moeilijk voorbereiden. Bijna was het vmbo-examen aardrijkskunde aan zijn neus voorbijge gaan. P5 De gemeente Sluis is de grootste verliezer bij het nieuwe financie ringsmodel voor de Regionale Uit voeringsdienst (RUD) Zeeland, waarin twee jaar geleden de mi lieucontrolediensten van alle Zeeuwse gemeenten, waterschap Scheldestromen en de provincie zijn samengevoegd. De bijdrage moet met 103 procent omhoog, van 312.000 euro naar ruim 643.000 euro. Zes van de dertien gemeenten gaan meer betalen, evenals de pro vincie en het waterschap. Behalve voor Sluis is de prijsstijging ook voor Veere, Noord-Beveland en Kapelle (procentueel) fors. Zes ge meenten zijn goedkoper uit. Met meer dan een ton per jaar zijn Middelburg, Terneuzen en Vlissin- gen de grootste winnaars. De nieuwe systematiek - die in 2018 moet ingaan - is eerlijker. Nu betalen sommige deelnemers te veel en andere te weinig. Het toe komstige model gaat uit van 'uur tje, factuurtje': iedere deelnemer betaalt voor de diensten die hij krijgt. Over de frequentie en de ge wenste kwaliteit van de controles bestaat overeenstemming, het aan tal bedrijven per gemeente be paalt hoe hoog de rekening uit valt. Sluis heeft er twaalfhonderd, vooral in de landbouw en de re creatie. Dat verklaart de kostenstij ging, die zelfs nog naar beneden is bijgesteld, zegt wethouder Peter Ploegaert. „We kwamen eerst bo ven de zeven ton uit. Toch blijft die verdubbeling verrassend. Zijn we dan al die tijd tekortgeschoten met de milieucontroles? Hebben onze inwoners risico's gelopen? Er is natuurlijk geen sprake van Moerdijkse toestanden, want we hebben geen grote industrie als Dow of Yara." De wethouder zit klem, want de gemeenteraad heeft in 2013 een amendement aangenomen dat de milieucontroles door deelname aan de RUD niet meer mogen kos ten. Anders dan een motie, kan het gemeentebestuur een amende ment niet naast zich neerleggen. Maar als tweederde van het alge meen bestuur van de RUD ak koord gaat - en dat is vrijwel zeker - moeten alle leden het besluit uit voeren. Uit de RUD stappen en zelf weer de controles uitvoeren, is ook geen optie, want dat mag niet van het Rijk. Donderdag moet Ploegaert het voorstel van de RUD verdedigen in de gemeenteraad. „De nieuwe systematiek staat absoluut niet ter discussie, maar ik zit met de finan ciële gevolgen. Linksom of rechts om lijkt het op een verdubbeling van de kosten uit te draaien, maar ik heb daar niet direct een dek king voor. De enige knop waaraan we kunnen draaien, is misschien het aantal controles. Maar wat als we straks niet voldoen aan de nor men en er gebeurt iets? We moe ten de risico's beperken én er fi nancieel uit zien te komen." dinsdag 24 mei 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl P12 Milieudienst kost Sluis veel Ernst Jan Rozendaal Oostburg —Peter Ploegaert, wethouder Sluis P 8: Veiligheid heeft een prijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29