Van Gaal vindt dat hij vakwerk leverde 27 Louis van Gaal vertrok door de achterdeur uit Engeland, waar hij vastliep op zijn rechtlijnige visie. De supporters van Man chester United scan deerden uit volle borst zijn naam, zaterdag avond laat, in de metro tussen Wembley Park en Baker Street. Niet die van Louis van Gaal, maar die van een andere trainer. „Jo-sé Mou-rin-ho!", klonk het steeds, vrolijk en rebels, bij elke me trohalte. Overal in Londen klonk de naam van Van Gaals gedoodverfde opvolger, de trainer die zichzelf affi cheert als The Special One. Toen de Nederlander een paar uur eerder nog met de FA Cup langs de mensen liep, klonk precies hetzelfde liedje, afgewisseld met wat applaus én boegeroep. En op maandagoch tend viel in zo'n beetje elke Engelse krant te lezen hoe de spelers van Uni ted hun trainer beu waren, compleet met allerlei pijnlijke details, geba seerd op anonieme bronnen. Over hoe de Nederlander zijn bes te spelers in het openbaar te kijk zet te. Hoe hij mailtjes verstuurde naar spelers, en controleerde of ze die ook daadwerkelijk hadden gelezen. Hoe de spelers verkrampt raakten van zijn rigide, compromisloze aanpak. Hoe kan dat toch, bij een trainer die een matig Nederlands elftal bijna wereldkampioen maakte, nog geen twee jaar geleden? Een man die kam pioen werd met godbetert AZ. Een coach die zaterdag nota bene nét de FA Cup had gewonnen met United, de eerste hoofdprijs voor de club in drie jaar tijd. Hoe bestaat het dat zo'n vakman, een bewezen toptrai- ner, na twee seizoenen compleet wordt weggehoond in Engeland? Door fans van United, door de me dia, en blijkbaar óók door veel van zijn eigen spelers? Van Gaal blijft altijd Van Gaal. Een man die heilig gelooft in zijn eigen visie en werkwijze, en die niet heel bedreven is in schipperen, of in soe pel meebuigen met de storm of de wind. Dat nekte hem in Spanje en Duitsland uiteindelijk óók, ondanks de kampioenschappen die hij daar won met FC Barcelona en Bayern München. Ook daar waren ze hem na verloop van tijd, plat gezegd, strontbeu. Sociale vaardigheden Niet voor de eerste keer struikelde Van Gaal over zijn eigen sociale vaar digheden, of juist zijn gebrek daar aan. De Engelse mediacultuur, de En gelse voetbalfans, de Engelse manier van voetballen en trainen, de Engel se manier van grof met miljoenen smijten, de Engelse stijl van commu niceren: het is onvergelijkbaar met de uitgangspunten van Van Gaals vi sie. Natuurlijk probeerde de Amster dammer zich in zekere zin aan te pas- sen, op zijn eigen manier, maar dat lukte nooit echt. Zijn karakter is er te rechtlijnig voor. Hij beheerst de Engelse taal bovendien zo matig, dat zijn communicatie vaak strandde op onbegrip. Direct Zijn directe manier van coachen en communiceren; in Engeland zijn ze er totaal niet aan gewend. Daar is 'un lucky!' de meest gehoorde kreet op een training. Als in: „Jammer! Vol gende keer beter!" Engelse voetbal lers zijn doorgaans dienstbaar, maar ze zijn gewend aan een optimisti sche, positieve aanpak. Openlijke kri tiek kan incidenteel wel, maar mond jesmaat, en altijd verpakt in een zeke re vorm van beleefdheid. Spaanse en Latijnse spelers zijn in dat opzicht nóg gevoeliger, en ook daar had Van Gaal veel spelers van in zijn selectie. Maar boven alles ging het mis op het voetbalveld zelf. De manier waar op Van Gaal wenste te voetballen met zijn team, week op Old Trafford niet veel af van de speelstijl die hij meestal hanteerde. Bovenal betekent dat: het collectief gaat boven alles. Balbezit vormt daarbij de basis van zijn filosofie, vastgelegd in heldere patronen en duidelijke automatis men. Het punt was: in Engeland prui men ze dat soort voetbal niet. Bijko mend probleem was dat zijn aanko pen grotendeels faalden. Manchester United gaf honderden miljoenen ponden uit op de transfermarkt, maar de meeste aanwinsten vielen ronduit tegen. Louis van Gaal zal in Manchester herinnerd worden als een teleurstel ling en bovenal komt dat omdat hij zich onvoldoende wist aan te passen aan zijn omgeving. Hij was weer domweg te trouw aan zichzelf. ZEER TELEURGESTELD Louis van Gaal heeft gisteravond op de web site van Manchester United zijn onvrede over zijn ontslag niet onder stoelen of ban ken gestoken. De trai ner liet in enkele pas sages merken in zijn ogen vakwerk te heb ben geleverd. „Ik ben zeer teleurgesteld dat ik ons driejarenplan niet kan afmaken", schreef hij. „Ik denk dat het fundament ste vig genoeg staat om de club vooruit te hel pen en zelfs meer suc ces te laten boeken." De winst van de FA Cup, overschaduwd door nieuws over zijn aanstaande ontslag, noemde hij zijn hoog tepunt. „In mijn car rière als trainer heb ik twintig prijzen ge pakt, maar de FA Cup, doordrenkt met histo rie, zal altijd een van mijn meest speciale prestaties zijn." De komst van José Mourinho werd nog niet bekrachtigd, al stond er gisteren bij het huis van de Portu gees in Londen al een verhuiswagen klaar. dinsdag 24 mei 2016 Sjoerd Mossou Londen FOTO GETTY IMAGES Onder Louis van Gaal vond het spekta kel vaak buiten de lij nen plaats dit seizoen. Manchester United scoorde slechts 49 keer in de competitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27