Rustdag in het roze en wandelen met kleine jurist in de arm na officiële degradatie 25 Bij gebrek aan beter. Ze moesten toch wat zeggen. Het was mijn eer ste grote ronde en ik wist ook niet wat ik kon." Jos van Emden is er in 2010 bij en rijdt nu naast dezelfde ploeggenoot in een roze trui. „Toen was hij nog geen ronderenner. Meer een aanval ler. Hij vloog er altijd in. Die Giro was de ontdekking van Steven." Herstelvermogen Bauke Mollema volgt de verrichtin gen van zijn oude ploegmaat nu van uit de Sierra Nevada in Spanje, waar hij op hoogtestage is. „Steven kende vorig jaar al een goede laatste week. Zijn eindklassering was minder goed dan zijn benen", zegt de Gro ninger over de zevende plek van een jaar geleden. In 2010 wordt Mollema zelf twaalfde, maar hij ziet ook de kracht van Kruijswijk, die achttien de wordt. „De Giro is een wedstrijd die heel goed bij hem past. Niet te vergelijken met rondjes van een week. Die zijn niet lang genoeg voor hem omdat zijn herstelvermogen enorm is." In de eerste weken van deze Giro rijdt Tom Stamsnijder aan de zijde van rozetruidrager Tom Dumoulin. Nu ziet hij zijn ploegmaat van 2010 in dezelfde trui. „Als het zwaar wordt, gaat hij minder snel naar de kloten dan anderen. Steven en de Giro, dat is een goed huwelijk." Kruijswijk zelf denkt af en toe even terug aan 2010. „Ik reed toen voor het eerst een koers die ik alleen van tv kende. Die Giro heeft me ge vormd tot renner die ik nu ben." RENNERSGELUK schap te kennen. „We willen met spelers in gesprek, maar dat gaat niet als ze niet weten op welk niveau dat is. Spelers gaan dan na tuurlijk verder kijken. FC Twente kan nog in hoger beroep gaan en ook de KNVB kan ook weer be roep aantekenen. Voor De Graaf schap is dit een onwerkbare en on menselijke situatie." Dat is het ook voor Cas Peters. De 23-jarige aanvaller kwam be gin augustus naar De Graafschap en liet in zijn tweejarige contract vastleggen dat de verbintenis bij degradatie ontbonden zou wor den. „In principe ben ik nu trans fervrij, maar dat kan over een paar dagen of enkele weken weer an ders zijn. Ik kan nu wel op zoek gaan naar een andere club, maar misschien speelt De Graafschap volgende week toch weer in de eredivisie en sta ik gewoon onder contract. Het is heel vreemd. Ik kan wel op vakantie gaan, maar het is allemaal heel onzeker. Het is niet zo dat ik mijn oude club FC Twente een faillissement gun, maar het liefst blijf ik bij De Graaf schap in de eredivisie." Voorbereiding In het slechtste geval is er pas in juli duidelijkheid, terwijl de voor bereiding op het nieuwe seizoen op 26 juni alweer begint. Niet al leen op de spelersmarkt moet De Graafschap zich afzijdig houden. De Achterhoekse club kan ook nog niet beginnen met het verko pen van seizoenkaarten. De prijs voor een abonnement zal in de eredivisie hoger zijn dan in de eer ste divisie. Ook spelers met een doorlo pend contract en de leden van de technische staf verkeren in onze kerheid. Zij gaan automatisch een stuk minder verdienen bij een de gradatie. „We kunnen geen kant op. De onzekerheid voel je bij ie dereen", aldus trainer Jan Vreman. De Graafschap hoopt vandaag in Zeist tijdens de algemene verga dering betaald voetbal meer duide lijkheid te krijgen. Lukt dat niet, dan is de kans groot dat de club na FC Twente ook de gang naar de burgerrechter maakt. NAZ De kale bergtoppen van de Dolomieten waar Steven Kruijs wijk zijn concurrenten afgelopen weekeinde op achterstand reed, waren gistermiddag verpakt in een dek van regenwolken. „Perfect voor een rustdag", zegt Kruijswijk terwijl hij met zijn roze leider strui onder een afdakje poseert voor de fotografen. Zijn zelfvertrouwen is niet alleen gebaseerd op de roze trui. Meer nog op zijn optreden in de laatste week van de Giro van vorig jaar. Daar ziet Kruijswijk voor het eerst dat hij niet onder doet voor we reldtoppers als Alberto Contador, Fabio Aru of Mikel Landa. „Voor heen keek ik hoe ik mijn verlies kon beperken in plaats van mee gaan. Ik ging er niet van uit dat ik die grote jongens zou kunnen vol gen. Dat is de klik die ik heb moe ten maken. Als zij aanvallen, bete kent dat niet dat ik automatisch moet lossen." Een geruststellende gedachte bij het ingaan van de laatste week. „Als ik maximaal rij, doen zij dat ook. Als zij dan een versnelling plaatsen, is dat een minimale ver snelling. Veel harder gaat gewoon niet. Op die momenten is het even doorbijten. Als je gelijk op het wiel zit, dan is hun moraal ook wel iets minder." De voorbijgaande dagen in de Giro zijn de rollen zelfs omge draaid. Het is Kruijswijk die de grote jongens zijn wil oplegt. „Za terdag had ik wel door dat ik de be tere was, al had ik niet verwacht dat ik Vincenzo Nibali eraf zou rij den. Het was wel de bedoeling jon gens als Rigoberto Uran, Ilnoer Za- karin en Rafal Majka op achter stand zetten. Als Nibali en Ale jandro Valverde daar ook bij te zit ten dan is dat natuurlijk mooi." Na een half uurtje praten en pose ren is het genoeg geweest. Het is bovenal een rustdag. Als even later de zon even doorbreekt, ziet Kruijswijk zijn kans schoon. Hij schiet met zijn vriendin naar bui ten voor een wandeling. In de kin derwagen ligt zijn zoontje. Rennersgeluk in optima forma. Rustdag, roze trui en een wande- gezin. dinsdag 24 mei 2016 Steven Kruijswijk in koers tijdens zijn eerste Giro in 2010. FOTO OOR VOS dat is een goed huwelijk' ■4 Steven Kruijs wijk met zijn deels roze fiets. FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25