Prijsvechter schrapt keukens en toiletten tegenvallers TRAZYi DEALTSl E 17 startende ondernemers corendon Persoonlijke les? Verzin een probleem plus een unieke oplossing m m Portugal U Easyjet neemt deze week de eer ste Airbus A320 in gebruik waarin niet 180 maar 186 zitplaatsen zijn geïnstalleerd. De Britse prijsvech ter bouwt al zijn toestellen van dat type om en heeft 30.000 nieu we stoelen gekocht bij de Duitse fabrikant Recaro. De nieuwe stoelen zijn niet smaller dan de huidige en reizi gers leveren ook geen beenruimte in, verzekert het bedrijf. „De stoel is zo aangepast dat hij de reizigers meer ontspanning biedt", zegt woordvoerder Meike Bruhn. Om ruimte te creëren haalt de lucht vaartmaatschappij achter in het vliegtuig een toilet weg. Met de 186 stoelen aan boord denkt easyjet twee procent kosten te besparen en de omzet te verho gen. Elke nieuwe stoel is 9 kilo lichter. Omdat easyjet ook alle ove rige stoelen aan boord vervangt komt dat neer op een gewichtsbe sparing van bijna 600 kilo per vliegtuig. De ombouw van de cabi nes moet in 2018 zijn afgerond. Door de toename van het aantal stoelen moeten er extra nooduit gangen in de nieuwe vliegtuigen worden gemaakt. Ook andere budgetmaatschappij en stoppen meer reizigers in hun toestellen, zoals het Spaanse Vue- ling. Het Hongaarse Wizz Air over weegt het aantal passagiers in zijn Airbus A321S te verhogen van 220 naar 230. Ryanair gaat tot het uiterste met de speciale Boeing 737MAX200, die in 2017 in gebruik wordt geno men. De Ierse prijsvechter drong erop aan dat het toestel geen 189 maar 200 stoelen krijgt. Per jaar leveren de nieuwe toe stellen Ryanair een omzetstijging van een miljoen euro op, denkt topman Michael O'Leary. Bij Ryan air zitten passagiers nu nog 2,5 centimeter ruimer dan bij easyjet maar met de toekomstige Boeings is de beenruimte gelijkgetrokken. In het vliegtuig komen kleinere toiletten en ook de keuken wordt verkleind omdat de vliegmaat schappij toch uitsluitend broodjes en snacks aan boord verkoopt, ver duidelijkt de Ryanairdirecteur. „Ik hoop dat de uitbreiding van het aantal stoelen snel leidt tot een nieuwe Europese prijzenoorlog in de komende tien jaar." Ryanair vervoerde in 2015 106,4 miljoen passagiers en was de eer ste maatschappij ter wereld die de grens van 100 miljoen reizigers in één kalenderjaar passeerde. Bewonderd, maar ook verguisd: Uber. Kalanick begon zijn online taxidienst 7 jaar geleden, inmid dels is Uber actief in 400 steden in 68 landen. Passagiers zijn blij met de goedkope taxiritjes en vaak betere service, maar in veel landen ligt Uber onder vuur van de overheid omdat het bedrijf taxichauffeurs hun brood zou ontnemen. Neelie Kroes, me de-organisator van Startup Fest, is fan van het eerste uur en com missaris bij Kalanick, die op pa pier inmiddels 6 miljard dollar waard is. Als iemand weet hoe je 'disrup- tief - marktverstorend - kunt zijn, is het Kalanick. Hij stopte voortijdig met zijn studie om Scour op te richten, een down- loaddienst als Napster en Kazaa. Het leverde hem zijn eerste rechtszaak op van de platenin dustrie plus een persoonlijk fail lissement. Inmiddels zoekt Kala nick dus opnieuw de randen van de wet op en gaat hij er regelma tig overheen. 'Ga er vanuit dat je businessmo del in de toekomst zal verande ren', is één van de belangrijkste lessen van de Uber-baas. Kala nick doelde ermee op de komst van echt zelfrijdende auto's. „Zelfrijdende auto's hebben de toekomst. We moeten daarop in spelen voordat het zover is", zei hij begin dit jaar. Zijn advies lijkt afgekeken van Jobs die ook altijd verder keek. Die besloot om de iPhone een muziekspeler te geven, terwijl hij wist dat dat de iPod-verkoop zou schaden. Dankzij Air Bed Breakfast (Air bnb) kunnen ook gewone huisei genaren hun woning online sim pel als hotel verhuren. Blecharc zyk is één van de drie oprichters van Airbnb. Het in 2008 gestarte bedrijf is actiefin 34.000 steden, telt 50 miljoen gebruikers en heeft zeker in toeristische hot spots een grote impact op de hui zenmarkt. In Amsterdam, waar Airbnb ook een kantoor heeft, stijgen de huizenprijzen nog har der terwijl hotels meer concur rentie ondervinden. Als er één startup creatief geld wist op te halen, is het Airbnb. Blecharczyk bedacht in 2008 spe ciale cornflakes-pakken met de beeltenis van president-kandi daten Obama en McCain. In 2 maanden haalden ze 30.000 dollar op. 'Verzin een probleem plus een unieke oplossing.' Ble charczyk en zijn compag nons bedach ten Airbnb toen er in 2008 een gebrek- was aan hotelka mers in Denver tij dens de De mocrati sche Con ventie. Te weinig of te kleine financiële buffers zijn niet het exclusieve probleem van jongeren. Bij de huishoudens tussen de 30 en 50 jaar heeft een op de drie te wei nig buffer. De groep tussen de 50 en 65 jaar zit voor een kwart te krap. En dat kan tot de nodige problemen leiden. Als de auto het begeeft, kan vervanging bij voorbeeld een groot probleem zijn. Zelfs een kapotte tv kan dan een financiële aanslag zijn. Janssen: „De grootste financiële klap is meestal werkloos wor den. Bij deze huishoudens duurt het vaak enige tijd voor de uitga ven zijn aangepast aan het lagere inkomen. Daarom is een buffer belangrijk om die tijd te kunnen overbruggen." Sparen is favoriet bij de Neder landers als het om een appeltje voor de dorst gaat. De lage rente op de spaarrekening brengt daar vooralsnog geen verandering in. corendon.nl ©023 75106 06 Portugal Fly Drive Charmant Madeira Logies Ontbijt 8 DAGEN NU VANAF 1 28 mei BW juniv.o. €379 juli v.o. €599 oug. v.o. €599 dinsdag 24 mei 2016 tech-top In de strijd om de passagiers proppen de Europese prijsvech ters nog meer stoelen in hun vliegtuigen. De tickets worden er goedkoper door. Gerben van 't Hof Luton/Dublin De cabine van een van de toestellen van de Britse budgetmaat schappij easyJet. Blecharczyl 3. Travis Kalanick (39), Uber De les voor starters? Persoonlijke les: 4. Nathan Blecharczyk (33), Airbnb De les voor starters? Nathan Persoonlijke les? Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden. Madeira Ontdek het charmante Madeira! Inclusief vlucht, hotels en huurauto Autohuur categorie A inct. verzekering Ontvang de huurauto op de luchthaven Bezoek o.a. Santo da Serra, Sao Vincente Funchal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17