otaa anders Weinig reserves bij financiële ftl 16 EC Grote namen treden op in Amsterdam voor Niet Silicon Valley, maar Nederland is vandaag voor even technologie-mekka van de wereld. Apple's Tim Cook, Google's Eric Schmidt, de ceo's van Uber en Airbnb, allen geven ze vandaag advies aan startups. Zowel als ceo als in je persoonlijke leven kun je maar een aantal dingen tegelijk doen In de schijnwerper Veevoederbedrij f ForFarmers gaat vandaag naar de beurs. Yo- ram Knoop is de atypische baas van de agrarische reus. Men neme een boerencoöperatie die ze telt in het lommerrijke Gelderse dorp Lochem, groot geworden met de ver koop van veevoer. En een internatio naal gepokt en gemazelde manager, die zijn voortgezet onderwijs ontving op het Goois Lyceum in het poepchique Bussum. Inderdaad, niet de meest logi sche combinatie. Toch is Yoram Knoop al weer een paar jaar de baas van For Farmers, want dat zijn de man en het bedrijf waarover we het hier heb ben. En met suc ces, bovendien. Vandaag lan ceert Knoop (46) het veevoederbe drijf maar een ge heel nieuwe di mensie. Dat wat ooit de Coöpera tie ABC was is vanaf heden een multinational met een beursno tering op de Euro- next in Amster dam. Dat klinkt wellicht gekker dan het is. Met een omzet van 2,5 miljard en een personeelsbe stand van 2.370 man is ForFar mers het groot ste veevoerbe- drijf van Europa. Een beetje we reldwijsheid in de top kan dan geen kwaad, en voor wereldwijs heid kun je bij Knoop wel te recht. De vader van vier kinde ren was pas 21 en nog niet eens af gestudeerd toen hij door General Electric werd gebombardeerd tot com mercieel eindverantwoordelijke voor de verkoop van een plastic product in Engeland. Daarna had hij diverse ande re internationale functies, onder meer in de VS. De bliksemcarrière ging vol gens Knoop niet ten koste van zijn ge zin. De gouden formule gaf hij prijs in een interview: „Ik heb het geluk dat ik niet met de meest geëmancipeerde vrouw ben getrouwd. Mijn vrouw re gelt alles thuis." Een opmerkelijk feitje over Yoram Knoop: hij is de zoon van Hans Knoop, de journalist die in de jaren 70 de voort vluchtige oorlogsmisdadiger Pieter Menten opspoorde. Hans, kind van joodse ouders, haalde ook daarna regel matig de publiciteit. „Ik ben totaal an ders dan mijn vader", zegt de zoon daarover. „Maar één ding hebben we ge meen: de drive om impact te maken." Galapagos Randstad OCI Arcelor Dat blijkt uit de Financieel Fit Ba rometer van het economisch bu reau van de ING Bank. Bij jonge ren is de situatie het slechtst. Van alle huishoudens tot 30 jaar heb ben er twee op de drie niet vol doende vet op de botten. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, de autoriteit op het gebied van de huishoudpor temonnee, vindt 3.500 euro de mi nimale buffer die een huishouden nodig heeft om financiële tegen vallers te kunnen opvangen. Het gaat dan om spaargeld en beleggin gen. Het eigen huis en het pen sioen zitten niet bij deze buffer. Volgens Senne Janssen van ING lijkt een banktegoed onder de 3.500 euro overigens dramatischer dan het is. „Een deel van de groep die structureel zonder geld zit, is nog student. Die hebben nauwe lijks inkomen en kunnen geen ver mogen opbouwen. Dat is voor ve len niet direct een probleem, ze hebben geen gezin te onderhou den en hebben vaak lage lasten." Problematischer wordt het voor mensen die geen werk hebben of moeten zien rond te komen van een minimuminkomen. Toen het jonge Google maar door bleef groeien, besloten oprichters Larry Page en Sergei Brin 15 jaar geleden om Silicon Valley-vete- raan Schmidt in te vliegen. Dit ook op advies van Google's inves teerders, die Brin en Page te oner varen vonden. Het bleek een pri ma zet: terwijl Page en Brin uit de wind bleven, groeide Google on der Schmidt uit tot het belangrijk- Het leek een vrijwel onmogelijke job - de opvolging van de charis matische Steve Jobs - maar toch lijkt Tim Cook (55) daar aardig in geslaagd. Sinds zijn aanstelling in 2011 boekte Apple recordwinst op recordwinst en groeide het ooit in een garage begonnen bedrijfje uit tot meest waardevolle onderne ming ter wereld. Cook ontving daarbij lof voor zijn evenwichtige manier van leidinggeven. Gold hij aanvankelijk als tamelijk media- schuw, inmiddels profileert de be scheiden Cook zich meer in de media, onder meer als voorstan der van homorechten. ste internetbedrijf ter wereld. In 2011 nam Larry Page de leiding van Google - inmiddels Alphabet - over. „Ouderlijke supervisie niet langer nodig", grapte Schmidt, die nog steeds in Google's directie zit en adviseur is van Page en Brin. Toen Schmidt kwam, had Google slechts 150 werknemers en was er net 25 miljoen dollar aan vers kapi taal opgehaald. Tijdens zijn eerste gesprek met Brin en Page overhan digde Schmidt beide oprichters een lijst met de woorden 'interna tionaal expansieplan, verkoop plan, behoorlijk boekhoudplan productontwikkelingsplan'. „Geen van alle bestond op dat mo ment." Zorg ervoor dat je als beginnend ondernemer altijd een beeld hebt over de komende 5 jaar. „Als werk nemer kreeg ik dat altijd van bo venaf opgelegd, nu stel ik me die vraag zelf telkens", vertelde Schmidt vorig jaar tijdens een col lege op Stanford University. Verwacht geen grootse ideeën van Cook, dat was het terrein van Jobs. Maar elke startup moet vol wassen worden. En dat is het ter rein waarop de Apple-ceo uit blinkt: Cook wordt geroemd voor de wijze waarop hij de productie lijnen weet in te richten. Dankzij de minutieuze planning van Cook wist Apple de verkoop van iPhone en iPad moeiteloos op te schalen naar tientallen miljoenen exem plaren per kwartaal. 'Alleen het beste is goed ge noeg en een goede focus is de sleutel'. Volgens Cook zijn dit de belangrijkste lessen die hij leerde van Steve Jobs. Het eer ste advies is duidelijk, Apple gaat altijd voor perfectie. Maar het focussen noemt Cook minstens zo belang rijk. „Zowel als ceo als in je persoonlijke leven kun je maar een aantal dingen tegelijk doen", zei Cook een halfjaar na Jobs over lijden. Dat hij die woorden in praktijk brengt, blijkt ook uit het feit dat de Apple-baas veel verant woordelijkheid bij anderen legt. dinsdag 24 mei 2016 Sander van Mersbergen Geboren op 10 au gustus 1969. Sinds 2014 top man van ForFar mers in Lochem. Dat is met 9 mil joen ton het groot ste vee- voer- bedrijf van Europa. O w Optreden van topman bij Busi ness Class trok beleggers aan. li Winst voor de uit zender die de overname van Obiettivo Lavoro bekendmaakte. ■91 Verlies voor de Egyptische firma die een deal met CF Industries zag afketsen. 12 De grondstoffen- fondsen deden het gisteren niet goed op de Euro pese beurzen. O o o Startup Fest met FOTO'S AP REUTERS AFP HH Veel gezinnen hebben te weinig geld achter de hand om finan ciële tegenvallers op te vangen. Peet Vogels Amsterdam Tim Cook David Bremmer 2. Eric Schmidt (61), Google Rotterdam 1. Tim Cook (55), Apple De les voor starters? Wat is zijn beste advies? De les voor starters? Wat is zijn persoonlijke advies?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16