Groene professor wint op valreep M effeweg.nl 11 Keuze wordt ingegeven door opleiding, stad of land en man of vrouw. Niet alleen in Oostenrijk. VERKIEZINGEN OOSTENRIJK A We hebben nog geen verhaal bij het verschil tussen mannen en vrouwen De uitgesproken pro-Europese, aan de Groenen gelieerde en onaf hankelijke presidentskandidaat Alexander van der Bellen schrijft geschiedenis: niet alleen heeft hij Norbert Hofer van de Oostenrijk se Vrijheidspartij (FPÖ) achter zich gehouden, hij wordt ook de eerste groene president van het land. De Franse premier Manuel Valls verwoordde een breed gedra gen gevoel in Europese hoofdste den, namelijk 'opgelucht' te zijn dat de Oostenrijkers populisme en extremisme hadden verwor pen. „Laat iedereen in Europa hier lessen uit trekken", aldus Valls. Briefstemmers gaven uiteinde lijk de doorslag in een fiftyfif- ty-uitslag die Van der Bellen ten slotte won met 50,3 procent van de stemmen. Het scheelde een haar: 31.026 stemmen op een to taal van 4,15 miljoen kiezers of Ho fer had wel gewonnen. Vanuit de leiding van de FPÖ werd vlak voor de defititieve uit slag gesuggereerd dat er sprake was van bedrog. Hofer had zo ver voorgelegen in de peilingen, dat de bloemen al klaarlagen. Van der Bellen ofwel 'Sacha' is een gezaghebbende economiepro fessor in Innsbruck. Na een korte flirt met de socialisten koos hij voor de Groenen, Hij is afkomstig van een in de achttiende eeuw naar Rusland vertrokken, adellijke Nederlandse familie uit de buurt van Leerdam. Hij wordt op 8 juli beëdigd als president. Soms kan het maar duidelijk zijn. Woon je in Oostenrijk aan een Al penweide, dan stem je op de na tionalisten (blauw). Ben je een kind van de grote stad, dan ga je linksaf (groen). Ben je laag opge leid, dan ga je voor blauw; heb je doorgestudeerd, dan kies je groen. En: ben je man, dan stem je tegen (blauw); ben je vrouw, dan stem je voor (groen). Is het inderdaad zo simpel? Ja. En nee. De trends zijn onmiskenbaar bij deze spannende Oostenrijkse presidentsverkiezingen. De stem men in de grote steden gingen naar de onafhankelijke, linkse kandidaat Alexander Van der Bel len, die wordt gesteund door De Groenen. Het platteland was voor Norbert Hofer van de rechtspopu- listische Vrijheidspartij. De elec torale kaart van het land ziet er uit als een eilandenrijk in de Stil le Oceaan: groene vlekjes in een zee van blauw. Waar komt dit stemgedrag van daan? „De tegenstelling tussen stad en platteland is een bekend verschijnsel bij verkiezingen", zegt Kees Aarts, hoogleraar politi cologie aan de Universiteit Twen te. „In steden wonen nu eenmaal meer hoogopgeleiden. Wie ambi tie heeft, trekt naar de stad, vindt daar gelijkgestemden en bereikt een bepaald niveau van welvaart. Maar je kunt niet zeggen, al is het misschien wel verleidelijk, dat je in de stad moet wonen om links te stemmen. Of in een dorp voor de rechtse tegenstem." Aarts signaleert dat iemands op leiding veel meer gewicht in de schaal legt dan vroeger. Arbeiders kozen massaal voor Hofer (86 pro cent), academici gingen bijna alle maal achter Van der Bellen staan (81 procent). En waar een duidelij ke twee derde meerderheid van de mannen blauw stemde, deden de vrouwen hetzelfde met groen. Vroeger namelijk, aldus Aarts, waren het ook je religie en je so ciale klasse die je stem bepaal den. „Dat is echt veranderd. We zien het in heel Europa: laagopge leiden stemmen populistisch, hoogopgeleiden Groen." Ook Jos- se de Voogd van de Universiteit van Amsterdam, die onderzoek deed naar de relatie tussen geo grafie en stemgedrag, ziet in Oos tenrijk een Europa in het klein. „En Nederland. Opleiding wordt steeds relevanter. We moeten te gelijkertijd niet vergeten dat de Oostenrijkers hier slechts twee keuzes hadden: links of rechts. Dan kom je al snel recht tegen over elkaar te staan. Dat was bij ons met het referendum over Oekraïne net zo. Bij parlements verkiezingen doen er natuurlijk meer partijen mee, en dan krijg je een heel ander beeld." Erg opvallend ten slotte is het forse verschil in het stemgedrag van mannen en vrouwen. „Dat is moeilijk te verklaren", zegt Aarts. „We zien het in Nederland ook, maar niet zo duidelijk als nu in Oostenrijk. Op de WD stemmen relatief meer mannen en op de PvdA en het CDA meer vrouwen. We hebben hier nog niet echt een goed verhaal bij." Trentino en de Dolomieten Singlereis Thüringen Fietsreis Dresden Normandië en Invasiestranden Fietsreis Kufstein, Hinterthiersee Lake District, Yorkshire en Londen Sorrento, baai van Napels, Pompeï Rondreis Zweden Sorrento, Napels, Capri, Vesuvius Rondreis Andalusië V Si ££5 Korting tot wel €70,- Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 dinsdag 24 mei 2016 Een grote verrassing bij de presi dentsverkiezingen in Oostenrijk: extreemrechts wint uiteindelijk niet. Brussel slaakt een zucht van verlichting. Bob van Huët Brussel Schooldiploma bepaalt stem moderne kiezer Mark van Assen Enschede nadat hij de verkiezingen heeft gewonnen, foto leonhard foeger/reuters Alexander Van der Bellen nadc 8 daagse busreis Vertrek: 17 juni Halfpension Nu van£AQ$',- voor€359,-p.p.! KORTING €50,- 8 daagse busreis Vertrek: 3 juni Halfpension Nu van S439j- zoor €389,-p.p..' KORTING €50,- 8 daagse busreis j Vertrek: 3, 10 juni Halfpension Nu van voor €399,- p.p.! KORTING€70,- 8 daagse busreis Vertrek: 10 juni Halfpension Nu van £47$^,- voor €429,- p.p.! KORTING €50,- 8 daagse busreis Vertrek: 3, 17 juni Halfpension Nu van €499)- voor €449,- p.p..' KORTING €50,- 8 daagse busreis Vertrek: 3 juni Halfpension Nu van£52$,- voor €479,- p.p.! KORTING €50,- 10 daagse busreis Vertrek: 20 juni Halfpension Nu van£B$$,- voor €549,- p.p.! KORTING €50,- 8 daagse busreis Vertrek: 17 juni Halfpension Nu van£58$,- voor €639,- p.p.! KORTING €50,- 15 daagse busreis Vertrek: 27 juni Halfpension Nuvan£&5$,- voor €789,- p.p.! KORTING €50,- 15 daagse busreis Vertrek: 6 juni Halfpension 1 van£84$,- voor €799,- p.p..' KORTING €50,- Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. res.kosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 24-05-2016 t/m 31-05-2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11