u Voor wie zelf wil bepalen hoe hij z'n tegoed gebruikt!^ iPhone 5s 20,- I hollands nieuwe. ia b NIEUWS 7 Omwonenden: slapeloze nachten door komst paradepaardje luchtmacht Vandaag landt de eerste Joint Strike Fighter in Leeuwarden. De opvolger van de F-16 maakt veel meer herrie. Alleen weet niemand hoeveel. G3©@« duceren. „We schrokken ons rot." Sindsdien zijn er extra me tingen en analyses over het ge luid van de nieuwe straaljager ge maakt, maar tot op de dag van vandaag is niet duidelijk hoeveel meer geluid de JSF produceert. „Het is meer. Maar hoeveel? Dat is nu de vraag", zegt Verf. De onrust in Leeuwarden én bij luchtmachtbasis Volkel is me de de reden waarom Defensie de F-35 heeft laten overkomen. Met 'belevingsvluchten' kunnen de bewoners ervaren hoe hard het geluid is. Het maakt voor de introductie van de F-35 niets uit. Nu het poli tieke gekrakeel is verstomd, komt de JSF er hoe dan ook. Van af 2019 worden de toestellen in gebruik genomen. „Als de ge luidshinder te hoog is, moet er wel opnieuw naar de isolatie van de huizen worden gekeken", zegt Verf. Hij gaat volgende week in elk geval ook zelf meten. „Het wordt spannend." Als iemand zich ongerust moet maken over de komst van de meest besproken Defensieaan koop ooit, dan is het wel het echt paar Waslander. Hun boerderij ligt pal naast een van de twee startbanen van luchtmachtbasis Leeuwarden. Met westenwind stijgen daar nu nog de F-16's op. En westen wind is het bijna altijd, weet Ja cob Waslander. In de tuin zitten is op zulke dagen praktisch on mogelijk. De toestellen scheren zo laag over, dat ze een gesprek steeds moeten onderbreken tot het donderend geraas is wegge trokken. De JSF, of F-35 Lightning II, maakt nóg meer herrie, blijkt uit testen in Amerika. En toch kan de Fries zich er niet druk om maken. Hij heeft de F-104 Starfighter met de zo her kenbare fluitende mo tor nog meegemaakt. „Die maak te pas echt herrie." De F-16 was een zegen met zijn fors lager geluid. Helemaal toen halverwege de jaren 80 hui zen moesten worden geïsoleerd. Het huis van Waslander werd voor meer dan 100.000 gulden verspijkerd. Ruim 4,5 centimeter dik is het glas in de sponning nu. Op de daken ligt 20 centimeter isolatie. Opstijgende F-16's klin ken alsof ze ver weg zijn, terwijl ze hemelsbreed op nog geen 100 meter overkomen. „Maar daar sto ren we ons niet meer aan. Ik vind al die toestellen eigenlijk wel prachtig om te zien." Waar Waslander zijn schou ders ophaalt over de komst van het nieuwe paradepaardje van de luchtmacht, zit menige andere bewoner in spanning: is de isola tie nog wel voldoende om onbe zorgd te kunnen wonen? Gos- se Muller is er niet gerust op. „Ze hebben het er bij Defen sie steeds over dat de totale geluidsbelasting niet meer zou zijn. Maar dat interesseert mij niet. Het gaat over de piekbelas- ting. Trillen straks hier de kopjes op tafel als piloten de naverbran- der aanzetten?" Muller en de an dere dorpsbewoners hebben nog Als de geluidshinder te hoog is, moet er naar de isolatie worden gekeken geen idee, maar zijn sceptisch door alle verhalen die naar bui ten zijn gekomen. Volgens be zorgde buurtbewoner en voorzit ter van de dorpsvereniging Geert Verf bleek uit eerste officiële Amerikaanse metingen in 2008 dat een JSF het geluid van maar liefst tweehonderd F-16's zou pro- Yildirim nieuwe premier Turkije Onderzoek na tweet over IS Moeder en kind dood Benzine op de bon Israël geeft kunst terug i 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND O Q BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! maandag 23 mei 2016 Friezen vrezen JSF-herrie geluidsmeter bij Raymond Boere Leeuwarden Geert Verf, buurtbewoner ANKARA Op een buitengewoon congres van de AK-partij is de Turkse mi nister van Transport Binali Yildi rim (60) gisteren unaniem geko zen tot nieuwe partijleider. Hij kreeg als enige kandidaat alle 1.405 stemmen. De partijleider wordt ook de nieuwe Turkse premier, als het parlement - ge domineerd door de AK-partij - daarmee instemt. Yildirim is al twintig jaar een nauwe bondge noot van Erdogan. HOOFDDORP De politie doet onderzoek naar een mogelijke IS-aanhanger in Hoofddorp. De Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding en Veiligheid is op de hoogte ge steld. De persoon in kwestie had zaterdag een foto getweet waarin hij steun voor de terroris tische organisatie uitsprak. Bur- gerjournalistieke website Bel- lingcat zocht uit dat de foto was genomen vanuit een flat aan de straat Graan voor Visch. HOORN Hoorn is zaterdag opgeschrikt door een familiedrama. Een 30-jarige vrouw maakte een eind aan haar leven en nam haar 2-jarige dochter mee de dood in. De licha men van de moeder en de peuter wer den na een zoek actie met reddings boten en een heli kopter gevonden in het Markermeer. PARIJS Automobilisten in het noordwesten van Frankrijk vinden steeds moeilijker benzine. Er zijn al en kele dagen blokka des van olieraffina derijen, als protest tegen de nieuwe ar beidswetgeving. In Bretagne en Nor- mandië zijn lange rijen en als er nog voorraad is, mag maximaal 20 liter ge tankt worden. JERUZALEM Israël heeft gisteren twee gestolen sarco faagdeksels terug gestuurd naar Egyp te. Het gebaar is een teken van de verbeterde relatie tussen beide lan den. Beide kunst voorwerpen waren vijfjaar geleden in beslag genomen bij een antiekhandelaar in Jeruzalem. De schatten zijn 3.000 en 3.500 jaar oud. }1L iri 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie de volledige vrijheid wil over hoe hij zijn tegoed gebruikt is er hollandsnieuwe. Want bij ons is 1 MB gewoon gelijk aan 1 minuut bellen of 1 sms! Jij bepaalt zelf waar je het voor gebruikt. Kies voor volledige vrijheid met bijvoorbeeld de iPhone 5s. Nu i.c.m. 1000 MB/min/SMS voor maar 20,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 449,- betaal je slechts 240,-. En als je wilt krijg je er voor 5,- per maand 1000 MB/min/sms bij. Per maand €20,- waarvan €10,- abonnement en €10,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €240,- Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 29 mei 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7