■:*a - Optimistjes leren kapseizen N 19 Portaal van Vlaanderen verliest z'n uitkijktoren Markante punten op de sluizen van Terneuzen verdwijnen of krijgen een andere plek. Het monument wordt gered. HEppu: 3 Niet alleen bedrijven aan de Schependijk en een hand vol woningen maken plaats voor de nieuwe zeesluis in Terneuzen. Ook verschillende kan toorgebouwen, het Portaal van Vlaanderen, de uitkijktoren bij de 'oude' zeesluis en het havenge bouw waarin onder meer de wa- terpolitie is gehuisvest, moeten weg. De immense bunker onder het sluizencomplex - in de jaren zestig gebouwd met het oog op de 'koude oorlog' - wordt uitgegra ven en afgebroken en het oorlogs monument vlakbij de midden- sluis verhuist naar een 'mooiere' plek: de nieuwe waterkering tus sen het noordelijke sluishoofd van de binnenvaartsluis (de oostsluis) en de nieuwe sluis. Daar komt ook een hoog plateau dat een mooi panorama biedt over de voorhaven en de sluizen. Het mo nument ter herdenking aan de vijf medewerkers van Rijkswater staat, die in september 1944 door de Duitsers werden doodgescho ten nadat ze waren betrapt bij het onklaar maken van explosieven aan de zeesluis, wordt straks om zoomd door vijf monumentale zil verlindes, die symbool staan voor de vijf omgekomen mannen. Een opvallend gebouw, dat mo menteel al door Rijkswaterstaat wordt ontruimd en uiteindelijk ook wordt afgebroken, is het kan toor van Rijkswaterstaat aan de zuidzijde van de midden- en bin nenvaartsluis. Het is zestien jaar oud en trok internationale belang stelling vanwege de milieuvrien delijke elementen. Medewerkers van waterstaat maakten zich sterk voor behoud, maar aan het besluit het kantoor te slopen, viel niet te tornen. Waterstaat verhuist nu naar het waterschapsgebouw, in de 'veilige zone' iets verderop. Volgens Jan van Gorp van de projectgroep Nieuwe Sluis is het niet uitgesloten dat de bouwer van de sluis tijdelijk z'n intrek neemt in het leegstaande gebouw. Er worden momenteel ook plan nen uitgewerkt om de sluisgebon- den bedrijven zoals de Vereenigde Bootlieden en het Loodswezen en ook de waterpolitie en marechaus see in de nieuwe situatie onder te brengen in een bedrijfsverzamel gebouw op het nieuwe sluizen complex. Wat er met de uitkijkto ren bij de huidige zeesluis ge beurt, is ongewis. Die vormt on derdeel van het Portaal van Vlaan deren. Belangstellende Terneuze- naren kunnen overigens vlak voor de sloop de bunker bij de sluizen bekijken tijdens een open dag. „Kijk, dit ding zat in de weg", laat een verontwaardigde Felinè Boidin (8) zien. Zij was zondag middag een van de zestien jeugd leden van Watersportvereniging Breskens op de training met hun 'optimisten' (zeilbootjes) in het zwembad van Oostburg. De groep werd aangevuld met vier jeugdleden van Watersportvereni ging Vremdijcke uit Terneuzen. Na de 'gewone' training in de haven van Breskens volgde die in zwembad De Eenhoorn. Ze moes ten er wennen aan zwemmen met kleren aan, schommelen in hun optimist, achterover aan de kant hangen - zonder handen - en het bootje laten kantelen. Maar ja, daarvoor moesten ze wel eerst vanuit het water in de boot klimmen. Dat lukte bij ve len niet de eerste keer, gewoon 'door dat ding'. Ze kregen wel alle maal een zetje van de trainers, maar wilden het liever zelf kun nen. Was hun bootje eenmaal gekan teld dan dienden ze de luchtbel eronder op te zoeken en daar even blijven om te voelen en te beleven dat er toch echt geademd kan worden onder water. Om de spanning te breken, vertelden de kinderen moppen. „Ik had een lange mop", aldus Felinè. „Eentje van Jantje die..." Het was een goeie. Ook bij de anderen bleken moppen over Jantje erg in trek. Later bleek het allerleukste van deze buitengewone training de poging hun bootje door overbelas ting te laten zinken. Hoeveel wa terratten passen in een optimist? Door het verschil van leeftijd en gewicht schommelde het getal tussen elf en dertien. Konden er echt niet meer bij? De oefening werd een aantal keren herhaald, ze wilden een tot nu toe onbe kend record breken. Maar het wer den er niet meer dan die dertien. Het zo storende 'ding' bij de in- stappogingen was de sluiting van de zwemvesten. Zonder die mag het niet. Misschien vindt Felinè er een oplossing voor. maandag 23 mei 2016 Alles wijkt voor nieuwe sluis Wout Bareman A Het duurzame en uiterst milieuvriendelijke kantoor van Rijkswaterstaat moet weg. fotos camile schelstrae Havenkantoor bij de middensluis, nu in gebruik bij waterpolitie. Uitkijktoren bij zeesluis A Het oorlogsmonument verhuist naar een betere plek. Wilma Valk Oostburg 2,00 meter (.Y.Y.Y.Y.Y.Y. .Y,Y.YAY. A Felinè probeert vanuit het water in een bootje te klimmen in het zwembad van Oostburg. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70