Goedkoop trouwen, maar wel luxe feesten hrjldsifrrtzin, tjJ E m 6 NI PAULINE BIJSTER Column @PaulineBijster kunnen betalen. Al weet je dat na tuurlijk nooit zeker. We zien mensen die hier gratis trouwen en daarna naar een feestzaal gaan waar vierhonderd mensen uitge nodigd zijn. Dan komen ze hier om het formele deel zo snel en klein mogelijk te houden." Er is zo'n druk ontstaan op de gratis trouwuurtjes die gemeen ten aanbieden, dat de wachttij den soms oplopen tot een jaar. Het loont, want een plechtigheid in de trouwzaal met alles erop en eraan kost 500 tot wel 1.000 euro. Veel gemeenten hebben vanwe ge de stormloop een budgethuwe lijk (ook: baliehuwelijk) inge voerd, waarbij de ceremonie soms aan een loket wordt voltrok ken. Geen toespraak, geen mu ziek, geen moment om ringen uit te wisselen en meestal alleen ruimte voor het bruidspaar en de twee getuigen. Een fotograaf is doorgaans niet welkom. In 10 minuten is de eeuwige trouw bezegeld. Kosten: zo'n 150 euro. In steden als Amsterdam, Rotterdam en Utrecht wordt er gretig gebruik van gemaakt. Gemiddeld wordt ongeveer een op de drie huwelijken zo goedkoop mogelijk afgesloten, blijkt uit navraag van deze krant bij de dertig grootste gemeenten. In Groningen trouwt bijna 70 pro cent gratis of budget. Het recht om gratis te kunnen trouwen werd in 1897 in de wet opgenomen om ook minder draagkrachtigen de kans te bie den in het huwelijk te treden. Ge meenten zijn nog steeds ver plicht twee gratis trouwmogelijk- heden per week aan te bieden. Voor de wet mag je overal in Nederland trouwen. Dus shop pen trouwlustigen rond tot ze er gens een gemeente vinden waar ze gratis terechtkunnen. Gemeen ten balen van die 'trouwtoeris- ten'. Want per huwelijksvoltrek king maakt een gemeente zo'n 300 euro kosten. Verordeningen worden daarom aangepast om in woners van buiten te weren. Bijna alle gemeenten rond de stad Utrecht bijvoorbeeld doen dat inmiddels. Nee, voor een kort in terview heeft het bruidspaar in Am sterdam-Oost écht géén tijd. Ze zijn zo juist om 9 uur 's ochtends in de echt getreden. Voor 0 euro. En het feestprogramma staat geen enkele onderbreking toe. Hij draagt een grijze smoking. Zij is in het wit. Buiten knalt de eerste fles champagne van de dag. Een fotograaf legt het prille geluk vast. De eeuwige trouw mag wat kosten, alleen niet op het gemeentehuis. Ambtenaar burgerlijke stand Patricia Verwilligen heeft het bruidspaar zojuist gratis gehuwd. „Natuurlijk hadden zij geld. Ik zie nooit mensen die het niet Terwijl deze week trots ge meld werd dat er op 31 pro cent van de topposities bij onze overheid vrouwen werken, loopt ons bedrijfsleven hierop ach ter. Sterker nog: we hebben de minste vrouwelijke managers van alle Europese landen. In Engeland was men ondertus sen bezig met een hakken-actie. De Britse Nicola Thorp was weg gestuurd van haar receptiepost bij een groot bedrijf in Londen om dat ze platte schoenen droeg. 'Fat soenlijke' schoenen hadden vol gens haar baas hakken van tussen de 5 en 10 centimeter hoog. Nicola Thorp begon een petitie, tégen het verplicht mogen stellen van hoge hakken op de werkvloer. De ze petitie is inmiddels 140.000 keer getekend en moet daarmee serieus genomen worden in het Britse parlement. Op het filmfestival in Cannes voerde actrice Julia Roberts een soortgelijke strijd: tegen alle kle dingvoorschriften in betrad ze de rode loper op haar blo te voeten. Ze vond het namelijk stom dat het festival vorig jaar aan een groepje vrouwen op platte schoenen de ingang had gewei gerd. In Nederland zijn regels rond om hakken in het bedrijfsleven minder streng dan in Engeland of Cannes. Ik vind hoge hakken (soms) prachtig, en draag ze (soms) graag. De vraag is natuur lijk wel of we ooit hoge hakken dragen voor onszelf. Of dragen we ze toch voor de blik van anderen? Omdat we inmiddels zo gewend zijn aan een maatschappij waarin een vrouw er sexy - lees vrucht baar - uit dient te zien voor man nen? Als je daar over nadenkt, kom je op een hellend vlak. Ook make-up dragen, haren verven en het in sommige kringen al vrij normale botox of tanden bleken zijn net als hakken niet goed voor de gezondheid en misschien al leen voor de blik van mannen. En als het mooi maken allemaal voor een paringsdans is, is dat eigenlijk erg? De Nederlandse vrouw mag op de meeste plekken zelf haar schoeisel kiezen. Dat is fijn - nog fijner zou het zijn als er in het Nederlandse bedrijfsleven meer vrouwen de kans krijgen om door te groeien naar de top. In dat opzicht heeft Groot- Brittanië het be ter voor elkaar. Bloots voets lopen schijnt trouwens verreweg het gezondst te zijn voor je voeten. 'De vraag is wel of we ooit hoge hakken dragen voor onszelf' www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8 dagen Gerlos in het Zillertal Kirchbergin Tirol 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik (Kroatië) 10 dagen Istrië Opatija 12 dagen Rondreis Kroatië maandag 23 mei 2016 Geen hakken Ook een geregistreerd partnerschap sluiten kan tijdens de gratis trouwuurtjes van gemeenten. Jelle Oskam en Soëlla maken er gebruik van. foto shody careman Gemeenten bieden steeds va ker een budgethuwelijk aan om dat de wachttijd voor het gratis huwelijk is opgelopen tot soms wel een jaar. Ton Voermans Amsterdam v.a. slechts Brochure en (0318)58 09 58 nnol/inaon' boekingen: Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 4,18 juli 1,15, 29 aug/12, 26 sept/10 okt Vertrekdata: 30 mei 27juni /ll, 25 juli 8, 22 aug 5,19 sept 3,17 okt Vertrekdata: 27juni4,11,18, 25 juli 1,15, 22, 29 aug/5,12,19 sept etc. Vertrekdata: 4,18 juni 2,16, 30juli/13, 27 aug/10, 24 sept OÉ Vertrekdata: 4,18 juli 15,29 aug 12, 26 sept/10, 24 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6